@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam

Cennetü’l-Muallada Kimler Var
Yüzlerce fotoğrafı “sakla sakla nereye kadar” diyerek arşivimi taramaya koyuldum. “Benden başkasında olmasın” mantığını yok etmek adına fotoğrafları sizlerle paylaşmak istedim.

Ölüm ani, dünya fani. Hani üç günlük dünya deriz ya. Evet, hayat üç günden ibaret. Dün, bugün ve yarın.

Dün yaşandı gitti, yarın gelir mi, belki? O halde her zaman bu anı yani bugünü yaşıyoruz. Halk arasında dendiği gibi; “ölü mezara, terekesi pazara” düşebilir. Bilgiyi paylaşmak lazım, yoksa paslanır.

Pazara düşer, yok olur gider.

Kalanlar umutlu olsun

Mekke-i Mükerreme’de ziyaret edilecek o kadar çok mübarek mekân var ki, hangisini pas geçelim diye fikir alış-verişinde bulunduk. Ama nafile “burası da mutlaka olmalı” diye karar çıktı aile meclisinden ve yollara revan olduk. Seyahat acentesine kalsa, bu mübarek mekânları görmemiz söz konusu bile olmayacaktı. İş başa düşmüş ve tamamen kişisel gayretlerimiz neticesinde çevir bir tarifesiz taksi “çek şu mekâna ya ahi” diyerek ulaştık o güzelim mekânlara.

Sabah namazından hemen sonra, henüz güneş doğmadan, serin serin Habibullah’ın (s.a.v.) kadem bastığı taş, toz ve topraklarda iz sürüyoruz. Geçen haberimizde Cennetü’l-Baki’den söz etmiştik. Hatta o yazıda Cennetü’l-Mualla’yı da teberrüken anmıştık. Bu yüce makam hakkında da birkaç kelam etmek lazım gelir dedik. Hep söylerlerdi de inanmazdım. “O mübarek yerlere bir kez giden, defalarca gitmek ister” diye. Evet dedikleri kadar varmış. Her geçen gün hasretle özleniyormuş o mukaddes topraklar. Derinden bir ah çekerek “Gidenlere ne mutlu, kalanlar umutlu olsun “ diyoruz.

Kusay bin Kilab (Peygamber Efendimizin büyük dedesi)

Mekke şehrinin ilk idarecisi. Kabe-i Muazzama’nın anahtarları onda dururdu. Hac zamanı hacılara hizmet ederdi. Vefatına yakın Mekke’nin ve Kabe-i Muazzama’nın idaresini oğullarına paylaştırdı. Cennetü’l-Mualla’ya ilk defnedilen bu zattır.

Abdulmuttalib bin Haşim (Peygamberimizin dedesi)

Peygamber Efendimizin (s.a.v.) dedesi. Zemzem kuyusunu açmıştır. Kabe-i Muazzama’yı yıkmak için harekete geçen Ebrehe’ye “Ben deve sahibiyim. Beytullah’ın da bir sahibi var. Ebrehe’yi bu işten alıkoyacaktır” demiştir. Kabri, Resulullah Efendimizin (s.a.v.) amcası Ebu Talib’in mezarına yakın bir yerdedir. Osmanlı devrinde mevcut türbe, daha sonra malum zihniyet tarafından dümdüz edilmiştir.

Ebu Talib bin Abdulmuttalib (Peygamberimizin amcası, Hz.Ali’nin babası)

Peygamber Efendimizin (s.a.v.) amcası, Hz.Ali’nin (k.v.) babası. Efendimizi her zaman korumuş ve savunmuştur. Babası Abdulmuttalib’in yanına defnedilmiştir. Kubbeli olan türbe yıkılmıştır.

Cennet ehlinin en faziletli kadını: Hatice annemiz

Hazret-i Hatice annemiz (r.anha)

Peygamber Efendimizin ilk hanımı, Hz.Fatımatü’l-Zehra’nın (r.anha) annesi. İslamiyetle şereflenen ilk mübarek kadındır. İki Cihan serveri (s.a.v.) onun için “Cennet ehlinin en faziletli kadını Hatice’dir” buyurmuşlardır. Hicretten 3 yıl sonra vefat etmiştir.

Kasım (Peygamberimizin oğlu)

Resul-u Zişan Efendimizin (s.a.v.) ilk evladı. Bu nedenle Efendimize “Ebu’l-Kasım” denilmiştir.

Annesi Hz.Haticetü’l-Kübra validemiz idi.

Abdullah bin Zübeyr (r.a.)

Hasan bin Zeyd bin İmam Hasan ibn Hevazin el-Kuşeyri (r.a.)

Süfyan bin Uyeyne (r.a.)

Şeyh Takiyyüddin es-Subki (k.s.)

Şeyh Abdullah bin Ömer (k.s.)

Abdullatif Nakşibendi (k.s.)

Rabbim onların şefaatine nail eylesin.

Doğan Pur mübarek mekânlara doyamadı

KAYNAK : http://www.dunyabizim.com/ - Doğan Pur

Derleme @erolkaranet - 19.04.2020
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam