@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Asırlardır sırrını koruyan kuyuŞanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde bulunan Hz. Eyyüp (aleyhisselam) peygamberi sağlığına kavuşturduğuna inanılan ve Hz. Eyyüp'ün asasını yere vurmasıyla açığa çıktığına inanılan ve şu anda 'Çeşme-i Eyüp', halk arasında 'Süt kuyusu' olarak da bilinen kuyu, 37 asırdır gizemini koruyor.
Günümüzde “Eyyüpnebi Mahallesi” nin güneyinde, girişindeki tabelada “Hz. Eyyub Sabır Makamı” yazılı olan alanda, ayağını vurmasıyla yerden çıkan şifalı suyun bulunduğu kuyu her gün ziyaretçi akınına uğruyor

Peygamberler arasında sabrı ile tanınan Hz. Eyyüb’ün hastalanıp çile çektiği mağaranın da yer aldığı makam, sabır dileyenlerin akınına uğruyor. Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde bulunan Eyyüb peygamberin makamı ziyaretçilerin yoğun ilgisini görüyor. Amansız bir hastalığa yakalanan Eyyüb peygamberin iyileşene kadar kaldığı yer olarak bilinen makam, özellikle Hz. Eyyüb’ün sabrını dileyen insanlar tarafından ziyaret ediliyor. Ziyaretçiler, Hz Eyyüb’ün hastalığı süresince kaldığı çile mağarası ile hastalığı esnasında tedavi olduğu belirtilen su kuyusunu görme imkanı buluyor. makamda bulunan ve şifalı olduğuna inanılan sudan içenler, camide namaz kılıp, dua ediyor. Kutsal yerleri görüp, şifalı sudan içen insanlar, Allah’ü Teala’dan, kendilerine Eyüp Peygamber’in sabrından vermesi için dua ediyor. Makama hayran kaldıklarını belirten ziyaretçiler, manevi olarak büyük haz aldıklarını söyledikleri makamda sabır için dua ettiklerini ifade ediyor.
Yüzlerce yıl kullanıldığı bellidir. Kuyunun ağzında taştan bir bilezik mevcut olup su çekmekten dolayı aşınmış ve el derinliğinde oyuklar oluşmuştur. Suyu soğuk ve temiz olup hiç kurumaz.
Kuyunun suyu Hristiyanlar ve Müslümanlar tarafından şifalı su olarak kabul edilmiştir. Hastalar tarafından yıkanmak ve içilmek için kullanılır.
Rivayetlere göre, Bizans döneminde M.S. 460 yılında Piskopos Nona bu kuyunun suyunun cüzam, fil ve gut hastalıklarını iyileştirdiğini farkedince buraya bir hastane ve hamam yaptırılmıştır. Yine Bizans döneminde buraya inşa edilen şifacı azizler Cosmas ve Damian Manastırlarında kuyunun şifalı sularıyla hastalar tedavi edilmekteydi. 1145 yılında Urfa'yı Haçlılardan alan İslam komutanı İmadeddin Zengi , Eyyub Peygamber kuyusunun şifalı suyu ile yıkanarak romatizma hastalığından kurtulmuştur.


Hz. Eyyüb Sabrı
Hz. Eyyüb’ün hastalanması, sabrı ve yeniden sağlığına kavuşması konusu bir çok sözlü ve yazılı kaynakta yer alır. Eyyüp Peygamber’in hayatını anlatan farklı rivayetler olsa da sabrı ile ilgili hikaye ise genel olarak şöyle özetlenir:
"Cenab-ı Hakk, yöre insanları arasında seçkin bir kulu olan Hz. Eyyûb’u peygamberlikle görevlendirir. O’nu ve ailesini maddi ve manevi bakımdan çok zenginleştirir. O’na birçok evlat verir, malına, davarlarına bereket girer. Birçok köyü, bu köylerde bereketli toprakları ve sürülerce davarı olur. Böylece bölgenin hatırı sayılır zenginlerinden biri olur. Allah/u Teala, O’nu imtihan için, önce malını ve davarlarını, sonra tüm evlatlarını elinden alır. Varlıklar içerisinden yokluklar içerisine, sefil bir hayata sürüklenir. O ise “Veren Allah, alan Allah” diyerek, isyana, hüzne girmeden haline şükrederek sabreder. Sarsılmaz bir imanla metanetini kaybetmez, ibadetine devam eder. İhtiyarlık çağında ağır bir hastalığa tutulur. Her tarafı yara bere içinde kalır. Çevresindeki uzak, yakın akrabaları bulaşıcı bir hastalığa tutulduğuna kani olup, onu bir bir terk ederler. Böylesi bir durumda, şeytanın musallat olup kalbine vesvese koymak istemesi bu yüce insanı asla sarsmaz. İbadetinden ve zikrinden alıkoyamaz. Vücudunun her tarafı yara bere içerisinde olduğundan vücudu bakılamaz hale gelmektedir. İyiden iyiye insanların kendisinden ve hatta insanlar arasından en son olarak eşinin de kendisinden ayrılmasına çok üzülen bu Azîz Peygamber Allah’u Teâla’ya sığınarak dua eder. Cenâb-ı Hakk, sevgili kulu Hz. Eyyûb’un duasını kabul eder. Topuğunu yere vurmasını, çıkacak olan su ile yıkanmasını ve bu soğuk suyu içmesini emr eyler. Hz. Eyyûb emr-i İlâhî’yi yerine getirir ve topuğunu yere vurur, mucizevi soğuk bir su fışkırır. Hz. Eyyûb bu serin sudan yıkanıp içerek vücudunun hem içini, hem dışını onunla temizler. Böylece hastalıklardan kurtulur."

DİKKAT: 

1 - Bazı kaynaklarda peygamber aleyhisselamın vücudunun kurtlandığı söylense de bunun aslı yoktur. Allah c.c hiç bir peygamberini insanların iğreneceği bir duruma getirmez. Bunu dile getirenler peygamber düşmanlarıdır. 

2 - Çeşme-i Eyyup olarak bilinen bir çeşmenin de Özbekistan'ın Buhara kentinde 37 asırdır yer aldığı da bilinmektedir. Halk arasındaki inanışa göre söz konusu kuyuyla ilgili inanışa göre Eyüp Peygamber, Buhara'yı ziyaretinde halka o günlerde nasihat etmiş. Kuraklık döneminde, yerli insanlar ondan su istemişler. Eyüp Peygamber dua ediyor ve asasını toprağa vurduğunda, kaynak suyu çıkıyor. Böylece o kuyuya Çeşmi Eyyup deniyor.

Derleme : @erolkaranet - 10.08.2019 - Güncelleme 01.07.2021
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.