@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Allah, Ezanmatikleri İcat Edenden mi Kullananlardan mı Razı Olur ?

Korona yüzünden kapalı tutulan camilerin bir çoğunda ezanmatikler devreye girdi. Bu cihazı camilerde kullananların sayısı artıyor. Namaz kıldırmayacak olan bazı beynamaz cami görevlileri kaçış yolunu buldu.

Ezanmatikler.. Giderek önü alınamayan otomatik ezan ve sela okuma cihazları. Tembel ve bir o kadarda görev kaçkını cami görevlilerinin tercih ettiği malum cihaz. En ucuzu iki bin TL üzerinde satılan ve taleple birlikte fiyatı sürekli, yükselen bu cihazı icat eden mi yoksa satın alıp görevini suistimal edenler mi günahkar. Ya da şöyle soralım. Allah-u Teala hangisinden razı olur ?

Yazımıza başlamadan önce cihazlardan ezan okumanın sakıncaları hakkında Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu'nun yazısını paylaşalım.


Diyanet fetva kurulu, namaz vaktini bildirmek için cihazlardan ezan okunabilir mi sorusuna verdiği cevapta "böyle bir eylemin ezanı basite almak, gereken saygıyı göstermemek" olarak cevapladı.

Kurul verdiği cevapta "Bilindiği gibi “ezan” farz namazlar için okunan özel sözlerdir. Ezan aracılığıyla halka hem namaz vaktinin geldiği ve cemaatle namaz kılınacağı duyurulmuş olmakta, hem de Allah'ın eşsiz büyüklüğü, Hz. Muhammed’in (s.a.s.) peygamberliği ve namazın kurtuluş vesilesi olduğu ilan edilmektedir. Ezan, namaz vakitlerini ilan olduğuna göre, muayyen kalıplarını muhafaza ve ifade etmek suretiyle bu ilanın, hoparlörle veya hoparlörsüz yapılması arasında dinî açıdan bir fark yoktur.

Bununla birlikte teyp kasetinden veya CD’den ezan okunması İslam’ın şiarlarından olan ezanı basite almak, ona gereken saygıyı göstermemek anlamına gelir. Ayrıca kayıttan okutulması, Hz. Peygamberden günümüze kadar gelen teamüle uygun değildir. Onun için ezanın CD veya teypten verilmesinin sakıncasız olduğu söylenemez. Fakihlerin, Kur’an’ın aks-i sadasının Kur’an hükmünde sayılmayacağı yönündeki yaklaşımları da bu hükmü desteklemektedir (Meydânî, el-Lübâb, I, 60)." dedi.

Daha önce ele aldığımız konu ile ilgili "Ezanmatik Kullanan Cami Görevlilerinin Aldığı Maaş Helal midir?"  yazımızda da detaylı olarak incelediğimiz ezanmatiklerin kullanım sonuçlarına baktığımızda ve ayrıca ezanmatikleri kullanan ve kendisine maaş veren Diyanet İşleri Başkanlı!ğının da tasvip etmediği cihazı kullananlara üreticiler kullanım kılavuzlarında ya da pazarlama aşamasında imama hile yapmasını dahi önererek şunları söylemektedirler.

"İstiyorsanız kendi sesinizi hafıza kartına kaydedip kendi sesinizle okuduğunuzda bunu sizden başka kimse anlamaz. "Görevinizi yapıyor sanırlar"..

Evet, ne kadar iğrenç bir tavsiye.. "Görevinizi yapıyor sanırlar" Yani, işinde hile yap. Müslümanları kandırabilirsin. Pekala, Müslümanları kandırmak imandan mıdır ? Mümin, Müslümanı kandırmayacağına göre, bu cihazı kullananlar münafık mıdır ? Münafık'ın , Müslümanlar arasındaki yeri neresidir ? Ve bu konuda "Aldatan bizden değildir" diyen Resullulah aleyhisselamın sözü doğrultusunda bu artniyetli, tembel ve ataley sahibi, görevini savsaklayanlar için neler düşünülmelidir.

Bitti mi, bitmedi.Bugün salgın nedeniyle daha çok tercih edilen ezanmatikler sayesinde ve camilerin ibadete açılmaması nedeniyle, namaz kıldırmak zorunda kalan cami memurları işin kolayı buldu. Ve kendilerine maaşlarının dışında ek görev ücreti dahi isterken yüzü kızarmayanlar aldıkları ücretleriyle eşine, çocuğuna, ocağına haram para götürmüş oluyor mu, olmuyor mu ? Mesela hatırlatsak, kamu çalışanının yaptığı iş karşılığında aldığı ücretin dışında iş yaptığında almak istediği ücretin kamu hakkı olduğunu ..( Çalışmadan Ek Ders Ücreti İstemek Kamuya Hainlik mi ?)

Haram nesil yetiştirmek din adamına yakışır mı ? Ve hep sorulan bir soru. "Bu kadar imam var, insanlar ibadetten kaçıyor." diye merak ediliyor. Edilmez mi ? İnsanlar imamlardan kaçmaz mı ? Neden ? Bakıyor ki, İmam hile yapıyor. Sözüne güven olur mu ? Hile yapan imam kürsüde "alışverişlerde, çalışırken, vazifenizde hile yapmayın" derse kim inanır.
Evet, birileri ezanmatikleri icat etti. Para kazanacak. Satarken yaptığı cihazdan kazanacağı para helaldir.diyebilsekte bunları alarak Müslümanları kandırma yolunu seçen, asli görevleri arasında ezan okuma olanların kaytarması ile kazanacağı helal midir ? 

Allah bunlardan razı olur mu ?

Bu cihazlara göz yuman hem fetva verip hem de tavsiye eden Diyanet İşleri Başkanlığı'nın en üstündeki memurundan en alttaki memuruna kadar herkes vebali basıl taşıyacaktır. Yoksa sizin bu hilelerinizi Allah c.c bilmez mi sanıyorsunuz.

Allah aşkına tüm camilerden şu ezanmatikleri kaldırın. Ne ezanı basite alın, ne hile yapın. Vazifeyi yapmak zorunda kalıyorsanız istifa etme yiğitliğini gösterin.

erolkaranet

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.