@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Vefat Halinde Geride Kalanlar Ne Yapar
Öncelikle başınız sağolsun. Her canlı birgün ölümü tadacaktır.Arkada kalan bizler ne yazik ki bu üzüntüyü üstümüzden atamadan yaşadığımız dönem içerisinde bir takım sorumluluklarımızı da yerine getirmeliyiz.

Ölüm gerçeği ve geride kalanların vefattan sonra yapacaklarını belirtelim. 

Cenaze işlemleri resmi kurumlarca düzenlenen Ölüm Belgesinin alınmasıyla başlar. Vefat evde olmuş ise; Ölüm Belgesi bağlı bulunulan İlçe Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğünce, Hastanede olmuş ise Başhekimlik tarafından düzenlenmektedir. Trafik kazası veya şüpheli ölümlerde savcılık tarafından işlem yapılmadan cenazeye müdahale edilmemektedir.

Vefat Evde Gerçekleşmiş ise Yapılması gerekenler:

İşlemler birinci derece yakınlar tarafından yapılacaktır.
Cep telefonunuzun şarjlı, erişilebilir ve sesinin açık olduğundan emin olun.
Bulunduğunuz adresi eksiksiz belirleyin.
Aile kabristanınız varsa, tapusunu hazırlayın.
Vefat eden kişinin ve kendinizin kimliğini hazır bulundurun.
Mesai saatleri içindeyse aile hekiminizi, değilse bağlı bulunduğunuz yerel belediyeyi ve 188 Cenaze Hizmetleri’ni arayın.
Belediye vereceğiniz adrese tespit için aile veya belediye hekimi gönderecektir.
Hekim vefat tespitini yapacak, MERNİS sistemine kayıt yaparak size 2 veya 3 nüsha vefat (defin ruhsatı) verecektir (bu işlem gelen yetkilinin yanında getirdiği taşınabilir bilgisayar ve taşınabilir yazıcı ile yapılmaktadır). Bu rapor Mezarlıklar Müdürlüğüne başvururken size gerekecektir.
Belediyenin tahsis edeceği araç ile vefat eden yakındaki gaslhaneye nakledilecektir. Yıkama vb. işlemler bu merkezlerde yapılmaktadır.
Cenazenin başka bir şehre nakli durumunda, Ölüm Belgesi ile birlikte ilçe belediyeleri Sağlık İşleri Şube Müdürlüklerine ya da Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığına müracaat edilerek, bu birimlerdeki sağlık görevlileri nezaretinde tabut ilaçlanıp mühürlendikten sonra Yol Nakil Belgesi verilir.

Vefat bir hastanede gerçekleşmişse vefat belgesi hastane tarafından size verilecektir.

Veraset belgesi:
Ölen bir kimsenin mirasçılarını ve miras hisse oranlarını gösteren mahkemelerce verilen bir belgedir. Veraset İlamının alınması için Adliye’ye gitmeniz gerekir. Sulh Hukuk Mahkemesi veya Mirasçılık Belgesi için notere başvuracaksınız. Veraseti almanız için vefat edenin nüfustan düşmesi gerekmektedir. (Bu süreç yaklaşık 1 haftadır) Nüfustan düştükten sonra veraset için başvuru yapacaksınız. Başvurudan sonra 7-10 gün içerisinde sonuçlanır ve başvurduğunuz yerden veraset ilamını alabilirsiniz. Bu sizin mirasçılık belgenizdir tüm işlemlerde işinize yarayacaktır.
Mirasçılar isterlerse mirası reddedebilirler. Mirası kabul eden mirasçılar, ölenin bütün borçlarından tüm şahsi mal varlıkları ile sınırsız olarak sorumludurlar. Ölenin vergi borçlarından dolayı her mirasçı miras hissesi oranında sorumludur. Vefat edenin kredi ve banka borçlarını ödemek istemiyorsanız reddimiras yapmaktan başka çareniz yoktur. Reddimirasta tüm varlığı ve borçlarının yükümlülüğü sizden kalkar. Tüm varislerin tek tek miras reddi yapması gerekmektedir. Reddi miras yapmazsanız, vefat edenin borçlarını ödemekle yükümlüsünüz.

Gelir Vergisi beyannamesi:
Mirası kabul eden mirasçılar, Vergi Usul Kanununun 168 inci maddesindeki bir aylık bildirim süresine, yine VUK. 16. maddesi gereğince ölüm halinde eklenen (3) aylık sürenin ilave edilmesi ile (4) ay içinde vergi dairesine hem ölüm olayını bildirmek ve hem de ölenin gelir vergisi beyannamesini vermek zorundadırlar. Gelir vergisi kanununun 92. maddesinin son fıkrası da ölüm halinde yıllık beyannamenin (4) ay içinde verileceğini açıklamaktadır. Gelir vergisi, beyanname verme süresi içinde ödenecektir. (V.U.K. madde 112/1)

KDV,muhtasar ve diğer beyannameler:
Vergi usul kanununun 164. maddesine göre ölüm hali işi bırakma hali sayılır. Buna göre KDV. beyannamesi ertesi ayın 24.üncü gününe kadar verilir. (KDV kanunu 41/4) Muhtasar beyanname de süresinde verilir. Ödemeler beyanname verme süresi içinde yapılır.
Özellikle belirtelim ki, cezaların şahsiliği ilkesinden hareketle mirasçılar vergi cezalarından sorumlu değildir. Yani cezalar kalkacaktır.

Veraset ve intikal Vergisi ve Beyannamesi:
Bir vefat halinde asıl önemli olanın veraset ve intikal vergisi ve beyannamesi olarak düşünmekteyim. Beyanname verme süresi: Ölüm Türkiye’de ise 4 ay içinde Ölüm Türkiye’de mirasçılar Yurtdışında ise 6 ay içinde Ölüm Yurtdışında mirasçılar Türkiye’de ise 6 ay içinde Ölüm Yurtdışında, mirasçılarda Yurtdışında ise 4 ay içinde Ölüm Yurtdışında mirasçılar başka bir yabancı ülkede ise 6 ay içindedir. Beyanname vekaleten imzalanamaz.

Ölüm Parası ve Ölüm Aylığını Nasıl Alabilirim?
En yakın SGK’ya, eğer vefat eden babanız ise annenizle beraber gidin.  Ölüm parasını vefattan yaklaşık 1 ay sonra cenaze masrafları olarak belediyeler vermektedir bunu SGK’dan öğrenebilirsiniz. Bir seferliğine mahsus Ziraat Bankası’na yatıyor kimlikle alınabiliyor. 400-600 TL arası bir miktardır.

Ölüm Aylığına Gelince;
Vefat eden babanız ise, sizde öğrenci değilseniz ölüm aylığı anneye bağlanır. Vefat eden babanın emekli maaşının neredeyse %80’i bağlanır. Bu süreç birkaç ayı bulur. Anne vefat edene kadar bu maaş verilir.

Reddimiras yapılırsa ölüm aylığı alınır mı?
Alınır diyenler oldu, reddimiras yapıldığı için ölüm aylığı alınmaz diyenler oldu. Ama ölüm aylığı otomatik ve farklı kurumlar tarafından bağlanan bir maaştır.

@erolkaranet - 12.03.2020
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.