@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Umreye Gidecek Olanlar Bunları Dikkate Almalı
Umreye Gidecek Olanlar bunları dikkate almalı
Umre mevsimi başlamasıyla Müftülüklerin ve özel firmaların kapısı çalınırken umreye gidecek olanların uyarılması konusunda bir yazıyı daha yazmak sanırım gerekli oldu.
Geçen yıl kutsal yolculuğa çıkarak hem hac ve hem de umre ziyareti yapanlar eposta adresime birçok şikâyetlerini gönderirken gidecek olanları uyarmam konusunda benden bazı konuları yazmamı istediler.
2004 yılında gittiğim hac ibadetim sırasında hacılarımıza yapılan yanlış ve doğrular üzerinde hazırladığım hac ve umre üzerindeki bilgilendirmelerim ondördüncü yılına girerken bu konuda devamlı ziyaretçilerim desteklerini sürdürmektedir.
Her gün yeni ziyaretçilerimin geldiği web sitemde Haremeyn’in güzel yolcularına gerekli olabilecek bilgileri de vermeye çalışıyorum. Hac ve umre konusunda benden sonra pek çok site oluşturulmaya çalışıldıysa da birçoğu bayrak yarışını bıraktı. Bir kısmı da ticari amaçla hizmet ettiklerinden fazlaca bir yapılanmaya giremediler.
Hamdolsun bu konudaki misyonuma devam etmeye çalışacağım.
İşte sitemdeki çalışmalara destek verenlerin yanı sıra gidip dönenlerin mektuplarından bazı konularda umreci kardeşlerimizi uyarmam hak oldu.

KORSAN FİRMALARDAN UZAK DURUN
Diyanet İşleri Başkanlığı ile sözleşme imzalamadan veya usulsüz işlem yaparak tur düzenleyen firmalardan uzak durun. Hangi firmalarla gidecekseniz bunların Türsab kayıtlı ve Diyanet izinli olmaları gerekir yoksa yolda kalır, sınırdışı edilir, kalacak yer bulamaz gibi durumlara düşebilirsiniz.

SAHTE UMRE/ HAC KİMLİKLERİNE DİKKAT
Hac ve umre organizasyonu yapan Diyanet dahil tüm firmalar vatandaşlara Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan "UMRE KİMLİK KARTI" verme zorundadır. Umre kimlik kartı üzerinde, Diyanet İşleri Başkanlığının logosu bulunan hologramı olmalıdır.Size verilen kartları kontrol edin.Bu hologram yoksa kartınız sahtedir. Vatandaşların bu kartları kontrol etmeleri ve havalimanı çıkışlarında pasaport polisleri sormasa dahi umre kimlik kartlarını özellikle göstermelerini öneriyoruz.

SAĞLIK HİZMETLERİ ÜCRETSİZ
Mekke ve Medine'de ücretsiz verilen sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.Yolculuk boyunca firma tarafından sigortalı olduğunuzu asla unutmayın

SERVİSLİ TURLARA DİKKAT
Mübarek topraklarda yaşanılan sıkıntılar daha ilk aşamada, kayıtlar esnasında karşınıza çıktığında ilk duyulan sözcük ‘hacı sabır’ olmaktadır. Herhangi bir aksaklıkta “sabır hacı” diyen birine mutlaka rastlarsınız. Ancak “sabır” diyen kişi yaptığı olumsuz hizmeti görmezden gelir ve Allah c.c ile Resullulah Aleyhisselam’ın misafirlerine olmadık beceriksizlikleri karşısında akıl verir.
“Hacı Sabır”. “Sabır” hangi hallerde olmalı, nelerle karşılaşıldığında yerine getirilmeli bunlar ibadetin değişik aşamasında olacak şeylerle ilgiliyse de beceriksiz organizasyonlarda bütün suç hacının sabırsızlığına verilir.
Neyse biz geçen yıl gidenlerden duyduğumuz ve bu yıl gideceklerden duyacağımız sorunların en başında konuyu servislere getireceğiz.
Daha ucuz diye ya da merkezdeki inşaatlardan dolayı, otellerin pahalı oluşundan ve diğer nedenlerden dolayı Mescidi Harem’e uzak olan semtlerden otel kiralayan özel şirketlerle Diyanet’in tercih ettiği yerlerden gelmek servis araçları olmadan imkânsızdır. Hatta birçok kafile sorumlusu umreci ya da hacılara servisli olan yerlerden seçim yapmalarını istemektedir. Ve bizim güzel hacımız “servisli dedikleri seçeneği”  tercih etmek zorunda kalmaktadır.
Ve dahi bin pişman olarak görevlerini ifa etmektedir. Neden mi?
Servis olayının baştan sona rezalet olmaması için ya çok çaba harcayacaksınız ya da bu çileye katlanacaksınız.
  • Diyanet’in otellere bağlı olarak kiralanan servisleri saatinde çalışmıyor
  • Çalışsalar da binlerce hacıya birkaç servis aracı ne eder
  • Vaktinde durağa gelmeyen servisler için saatlerce beklenir
  • Gelen servisler hıncahınç dolu olacağından kadınlar erkekler sırta sırta sımma sıkış yolculuk eder.
  • Ezilen, bağıran, elbisesi yırtılan eşi gidip kendi kalan ve edilen küfürler
  • Hareme gitmek için geç kalırsınız namaza yetişemezsiniz
  • Otele dönmek isterseniz arabalar yerinde yok
  • Otele yatsıdan sonra dönseniz geciktiğinizden yemek yok denilecektir
İNŞAATLAR NEDENİYLE YAŞAYACAĞINIZ SIKINTILAR
Mekke ve Medine artık kocaman bir şantiye alanı durumundadır. Bu yazıyı yazdığımda Kabe alanının Hatim ile Makamı İbrahim Alanının karşısına düşen tarafı tam bir inşaat alanı olduğundan havada toz duman sizi rahatsız edebilir. Hilton otelinin arka tarafı ile Osmanlı Kışlasının eski yeri yani Halil İbrahim Caddesinin birçok alanı şantiye durumundadır. Buralardan geçerken dikkatli olmanız gerekir. Ve size tavsiyem ağızlarını kapatacağınız maskelerden almanız.
Yolların birçoğu inşaatlardan değiştiğinden grup halinde dolaşmanız tavsiye olunur. Yolunuzu şaşırabilirsiniz. Otel kartlarınızı üzerinizden eksik etmeyiniz.
Perşembe ve Cuma günleri aşırı kalabalık olacağından bugünlerde dikkatli olmanız gerekir. Hatta Cuma günü içeride namaz kılmak isterseniz erken gidiniz.

YEMEKLER
Daha öncede sitemizden yazdık. Ancak nedense şeker hastaları için diyet yemeği ne yazık ki çıkmıyor. Yemekler yağlı ya da hoşlanmayacağınız türde çıkabilir. Bunlara dikkat edin. Kalitesiz yemek, kusurlu hizmet görürseniz Diyanetin müfettişleri otellerde bulunmaktadır. Durumu çekinmeden anlatın. Kime şikâyette bulunduysanız o kişinin ismini kaydedin. Durumda düzelme olmazsa döndüğünüzde Diyanet Hac Dairesi Başkanlığına mutlaka bildirin. Özel turla gidenler de Türsab’a muhakkak yazsın.

KARGOLARINIZ / HURMALARINIZ
Türkiye'ye göndereceğiniz özellikle hurmalarınız ve varsa kargolarınızı Medine'de yine Devletimiz tarafından organize edilen PTT kargo hizmetlerinden faydalanarak gönderirsiniz. Kapınıza kadar teslim edilmektedir. Fiyatı biraz pahalı da olsa tercih edin. Aksi halde bazı özel kaçak firmaların kurbanı olur mallarınıza kavuşamayabilirsiniz.
Allah tekrar tekrar o kutsal mekânlara gitmeyi ve dualarınızı kabul etmeyi nasip etsin dileğiyle 

Derleme @erolkaranet - 01.03.2020
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.