@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Seyyitler Cennetlik midir ?

Çokca duymuşsunuzdur ? Birileri çıkar kendilerinin "seyyit" olduğunu söyleyerek ayrıcalıklı olduklarını hissettirmeye çalışırlar. Oysa seyyit olmak ya da olmamak Allah Teala katında anlam ifade etmez. İnsanın takvası önemli iken soylarıyla övünenler gaflet içinde kalabilir.
Peygamberimiz (asm)'in soyundan gelen Müslümanlar, diğer Müslümanlardan daha mı üstündür, Allah katında daha mı değerlidir? Peygamberimiz (asm)'in soyundan gelmiş olanlar günahsız mıdır, hiç günah işlemzler mi? Onlar direkt cennetlik midir? Ya da onlardan da cehenneme gidecek olabilir mi? Peygambermiz (asm)'in soyundan gelenler diğer Müslümanlardan ayrıcalıklı insanlar mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,
Allah yolunda gitmeyen kişi seyyid de olsa cehennemliktir.
Üstünlüğün ölçüsü takvadır. Kim Allah'a kullukta ne kadar ileri giderse, üstünlük derecesi de o kadar artar. Bu bakımdan kişi Peygamber Efendimiz (asm)'in soyundan da gelse, takvasına göre değer kazanır.
Peygamberler dışında tüm insanlar günah işler ve cehenneme gitme ihtimali olabilir. Bu bakımdan seyyidleri günahsız görmek veya tamamen cennetlik nazarı ile bakmak hatadır. Allah yolunda gitmeyen kişi seyyid de olsa cehennemliktir.
Ancak, tarih boyunca seyyidlerin ekserisi İslam dininde önemli hizmetlerde bulunmuşlardır. Bu da onların, hem Allah katında hem de insanlar katında sevilmelerine vesile olmuştur.

İlave bilgi için tıklayınız:

sorularlaislamiyet.com
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.