@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Say Yapmanın Gizemi..

Safa ve Merve arasında gidip gelmeler.. Arada bir remel yapmamız. Yani yeşil ışıklar altında koşar gibi yürümemiz. Daha önceleri iki yeşil arası idi, şimdilerde boydan boya yeşil ışık altında.

Safa'dan Merve'ye yürümenin var olmaz anlamı.

Safa'dayız. Daha yolun başındayız!

Sol tarafımızda , kalp tarafımızda ya da Safa tepesini sola aldığınızda yüzünüze doğru Kabe-i Muazzama, Hacer - ül Esved, Hazreti İbrahim Makamı... Bilemedinizse yüz bini aşkın peygamberin yattığı alanın, tavaf alanının hemen yanında..Safa'da saya başlamanın gizeminden söz edeceğiz. İhramlar içerisinde koşuşturmaya geçmeden önce niyet ve dua.. ve Rabbi yesirler.. Sübhanallah, Allahu Ekber ve diğerleri..

Şimdi yokuş aşağıya sonra düzüne ve ardından hafifçe koşmalar ve yokuş ve Merve..

Bu yollarda Hazreti İbrahim aleyhisselamın mübarek eşi, Hazreti İsmail'in annnesi Hacer gibi aklımıza hiç bir şeytani düşünce olmadan ruhen ve bedenen teslim olmanın duygularıyla..

Say, gerçekte su ve yardım arayışı zahirde teslimiyettir. Say arayıştır! Safa ve Hacer!.. Safa ve Hacı.. Safa ve umreci...

Asırlar geçse de buradan adım atmanın adı hacer olmaktır.

O Habeşli siyahî bir kadın! O bir cariye! O bir anne! O bir Kuma, O bir eş... İtaatin ve eş olmaının en güzel örneği

Eşe riayet Allah'a tam tevekkül!İsmail kucağında; tek başına, korumasız, sığınmasız, evsiz, ıssız ve kurak vadinin ortasında kalmanın cesareti."Bize Allah yeter.." senedinin yegane sahibi.

Hem Hacer annemizi hem de günümüz hanımlarını düşünüyorum.. Emsal asla, denklik asla, örneklik asla. Fark dağlar ötesi.. Nerede Hacer annemiz nerede günümüz anneleri.

Geçtim..

Koş ey hacı.. Öyle koşmayacaksın. Hacer olup koşacaksın. Hacer kadın olabilir ama erkek yürekli bir kadın.

Koş ey hacı... İsmail'e bir zarar gelmesin diye nöbetteki asker gibi pür dikkat...

Öyle koşma hacı.. Temkinli, tereddütlü git.

Koş ey hacı.. İhrama dolanmadan.. İhramla.. Geldiğin yer Hak'tır, Gideceğin yer Hak'tır. Hak'kın nurundan yaratılmış, çamurla yoğrulmuş, su ile beslenmiş, şeytanın düşmanlığı sarmış, nefis deryasında boğulmamaya çalışarak koşacaksın.

İhramlısın oysa kefen sırtında kıyamet günlerinden bir gün yaşıyorsun.. Kefeninin farkında mısın. Yaşarken kefene girmek, yaşarken tertemiz olarak huzura gelmenin avantajı ile koşmaya çalışmak,

Kıyamette koşuştururken, ne oluyor bize, bizi kim uyandırdı.Sur'un üfürülüşü ile yattığı yerden fırlamışlar gibi nereye koşacaksın.

Koş belki varırsın. Geriye dönmek yok. Saya devam, Merve'ye devam.

Hacer; susuzluktan kıvranan İsmail'in derdinde. Sen günahlarından arınmanın telaşıyla gidip gelmelerde Hakk'a sığınıacaksın. Hakk'a sığınmak için yüzün olmalı.. Dünyaya dönüş yok yoldan geriye Safa'ya geri dönmek yok. Teraziye, mizana gidecek sonra döneceksin.

Günahlar çukurundan af için Merve'den Safa'ya bir kez daha döneceksin.

Sayda gidip gelmeler, Merve ile Safa arasında tevekkülle çırpınmanın diğer adı aslında günahlardan huzura varamamanın telaşıyla ruhunu temizleyecek rahmetin aranıp bulunmasıdır.

Ayaklarına kara sular inmiş, Merve'de yükü bırakmış halde dönüşlerle yine yeniden koşmalar, çalımlı yürümeler

Gidip gelişlerde Hz. İsmail'i ve biricik sığınak yeri anne yüreğini hamisi Hz.Hacer'i anlamak Anne bildiğin seni doğuran değil, anne şefkatiuıle seni rahmet kucağına taşıyacak olan sevaplarındır, hayırlı amellerindir. Hacerin şefkati amelinin şefkati..

Say bak.. 7 kez tavaf, 7 kez say. 7 kat Gök 7 Kat cennet.. Hak etmeye çalıştığımız Cennet 7 kat ötede..7 katlı cennet..Cenneti hak etmenin yolu Safa ile Merve arasında, doğuşunla ölümün arasında yaptığın koşuşturmaların, getirdiğin tevbe istiğfarların faturasıdır

Hazreti Hacer'in malikanesinde, Hazreti İsmail olabilmek..

Allahu Tealanın malikanesinde Kul olabilmek..

Say, Anne sevgisi içinde , anneye muhtaç ve cennet ırmağından içmenin diğer bir adıdır Say..Sen Safa'yı anlayamazsın.

Safayı anlamanın yolu teslimiyettir.

Teslim olmazsan anlayamazsın.

Safa'yı arkana verdiğinde bir dönüp baksan.. Ne çetin bir tepedir o.. Sert ve hırçın. Dünyadır o.. Sert ve hırçın. Zirvesine tırmanmak için çırpındığın, çırpındıkça çetinşene ve kendine esir eden bir hırslar alemi..

Hazreti İsmail'e su bulmaya çalışmak Allah'ın rahmetine kavuşmak gibi bir şey. Tevbeler gelmeli. Mağfiret dilemeli. Dilemeli ki rahmet gelsin, Zemzem gelsin. Cennet gelsin.Koşuşturan hacılara bakıyorum. Hepsinin elinden tutup haydi Hakka koşalım, rahmete koşalım diyorum amam kıyamet günü telaşı gibi herkes bir yandan bir yana telaşlı, sıkıntılı, terli, yorgun ve af dileme telaşıyla benden habersiz koşuyorlar.

Haktan geldiklerini biliyor ama nereye koşuyor bilmiyor. Nereye gidersen git, nereye sığınırsan sığın, nereye kaçarsan kaç.. Doğuda batıda Allah'ındır.

Erol KARA - 06.07.2015 Güncelleme - 19.03.2020
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.