@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamSağlık Bakanlığına Soruyoruz.. Doğrusu ne ?Sağlık Bakanlığı, ASM'lere randevusuz olarak gidilip gidilmeyeceğini bir kez daha açıklamalıdır. Vatandaş randevusuz gidebiliyorsa ASM'ler uyarılmalıdır. Yoksa o mesajlar kaldırılsın.


2010 yılından bu yana tüm illerimizde uygulamaya geçen Aile hekimliği ne yazık ki kağıt üzerindeki misyonunu gerçekleştirmeden devam etmektedir. Ve pratisyen hekimlerle doldurulan aile hekimleri gerekli denetimleri sağlanmadığı içinde keyfi çalışmaların odağında kalmış, bir çok yerde hasta - doktor şiddetine malzeme olacak tepkilere neden oluyor

Zamanında görevine gelmeyen doktorlardan, doktor sahaya çıktığı için yerinde yoklar duyulmasına kadar pek çok olumsuzlukla beraber mi,syonun gerçek anlamı olan " aile hekimi" anlayışının hiç bir zaman kurulamadığı görüldü. Adeta işsiz doktorlara iş sahasına dönüşen aile hekimliğinde sıkıntılar giderek artarken hastaların şimdi de randevu alma zorunluluğu getirilme çalışılıyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlara gönderilen SMS'lerden tutun MHRS ekranında sürekli gördüğümüz "Aile hekimlerine randevu almadan gidebilirsiniz" uyarıları yok sayılmaya başlamış ve randevusu olmayan hastalar geri çevrilmeye başlamıştır.


ASM'lere giden vatandaşlara randevu olmadığı için muayene imkanı verilmezken ısrar edenlere 182'yi arayın randevu alın, denilmekte. Ne yazık ki 182'lerde ASM'ye kadar gelen vatandaşa o gün için randevu veremeyeceklerini bir gün sonrasına gün vermektedir.

Aile hekimlerinin ( DÜRÜST ÇALIŞAN VE SORUMLULUĞUNU BİLEN DOKTORLARI TENZİH EDEREK) bir çoğunun denetimsizliği istismar ederek sıkça başvurdukları kişisel mazeretleri dışında görev yerinde olmamasının diğer adı gerçekliği tartışılacak olan "hasta ziyaretine gitti, şu an sahada görev yapıyor" denilerek gelen hastaların kapıdan döndürülüğü, diğer doktorların da müsait olsalar da diğer doktorun hastasına bakmaktan imtina ettiği görülüyor.


Randevusuz hastalara "doktorun muayene kontenjanı doldu" denilerek muayene olma imkanı verilmeyen ASM'lerde tartışmalar ayyuka çıkarken vatandaşlar Sağlık Bakanlığı'ndan konu hakkında ASM'leri sıkı denetimlere tabi tutmasını, ilçe sağlık merkezine yapılan şikayetlerin "CİMER'E ya da SABİM'e gidin" denilerek yönlendirilmesinin önlenmesini, şikayetlerin sıcağı sıcağına müdahale edilmesinin sağlanmasını, çalışanların kontrol edilmesine, doktorların vazifelerine zamanında gelmesi için gerekli önlemlerin alınmasını, doktorların keyfi davranış ve tutumlarından, sürekli yerlerinde olmayışının önüne geçmesini, randevusuz hasta uygulamasının olup olmadığını net olarak açıklamasını istemektedir.

BENZER YAZILARIMIZ

Aile Hekimlerin Mesai Sorumluluğu Yok mu ?Bakanlık Yok Diyor Aile Hekimleri Randevusuz BakmıyorAile Hekiminiz Yoksa Başka Kapıya Ne Demek
 EROLKARANET / 06.03.2020 /


Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam