@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Namaz kılarken safın önemi nedendir
Ebû Mes`ûd radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre şöyle dedi:
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem namaza başlayacağımız zaman omuzlarımıza dokunarak şöyle buyururdu:

"Safları düz tutunuz. İleri geri durmayınız. Sonra kalpleriniz de birbirinden farklı olur. Aklı başında ve bilgili olanlarınız benim arkamda, onlardan sonra gelenler daha arkada, daha sonra gelenler daha arkada dursunlar."

SAFLARIN, karışık ve düzensiz olmasının; saf  tutan mü’minlerin kalplerine, İTİLAF VE KARIŞIKLIK SOKACAĞINI” ifade buyururlardı. (Müslim, salât 122)

Yine, bir başka hadis-i şerifde; “Ya, SAFLARINIZI düzeltirsiniz ya da (yaptığınız bu karışıklıktan dolayı) Allah, kalplerinize itilaf atar!” (Buhari, Ezan 71)

“Safları sıklaştırın!..Birbirine bitişin!.. Allah’a yemin ederim ki;  boş kalan aralara, Şeytan’ın girdiğini görüyorum.” (Nesai)

“Allahü teâlâ safı doldurana rahmet eder; safta boşluk bırakana da; gazap eder.” ( Nesai)  “Saftaki boşluğu dolduranın günahları affolur.” (Bezzar)

Ve de, son bir hadis-i şerif de ise;

“SAFLARINIZI DÜZGÜN TUTUN, omuzlarınızı bir hizaya getirin, boşlukları doldurun, SAF’a girerken kardeşlerinize hafifçe dokunun, Şeytan’a açık yerler bırakmayın. (her) kim SAFLARI sık tutarsa, Allah; onu hayra eriştirir. (her) kim de, SAFLAR arasında boşluk bırakırsa, Allah onu hayra eriştirmez.” (Müslim, Salât 4 ve Ebu Davut, Salât 93) buyurarak; safların düzgün ve sık olmasının önemine değinmişlerdir.

Ayet-i kerimelerin ve hadis-i şerifinlerin de dediği gibi; KALPLERİMİZDE İTİLAF VE KARIŞIKLIK BİR TÜRLÜ BİTMEMEKDE ve İslâm alemi; diğer sebeplerinde  eklenmesiyle sürünmeye devam etmekte ve bir türlü ayağa kalkamamakta,
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.