@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Müftülerin Görevleri Arasında Nikah Yok mu ?Diyanet İşleri Başkanlığı 2020 yılı performans raporunu açıkladı. Müftülerin görevleri arasında nikah yetkisi yok.


Raporun yine daha önceki raporlarda olduğu gibi büyük bir kısmının kopyala-yapıştır anlayışı ile hazırlandığı ortaya çıktı. Ve müftülüklerin görevi arasında yer alan nikah yapma işlemi yer almadı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından her yıl hazırlanan ve kamuoyuna açıklanan Performans Raporunun 2020 yılına ait verileri açıklandı. Raporun Müftülükler başlığı altında sayılan görevler arasında nikah yapma işlemi yer almadı.

03/11/2017 tarihli ve 30229 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren 5490
sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7039 sayılı
Kanun ile 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun “Evlendirme Yetkisi” başlıklı 22 inci
maddesinin, evlendirmeye yetkili memurları belirleyen ikinci fıkrasına “il ve ilçe müftülüklerine evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebilir” ibaresi eklenmiş ve böylelikle müftülüklerin nikâh işlemi yapmasının önü açılmıştı.

Ne var ki, Diyanet İşleri Başkanlığı performans raporunda Müftülüklerin görevlerini sayarken nikah yetkisinden söz etmedi. Yok saydı. Aynı raporun yurt dışı teşkilatlarında ise her yıl olduğu gibi "nişan, nikâh, hatim, mevlit, sünnet ve benzeri merasimlerde onlara yardımcı olmak. Türk Medeni Kanununa veya mahalli mevzuata göre akdedilen nikâhtan sonra isteyenlere nikâhın dini merasimini icra etmek veya edilmesini sağlamak. " gibi görevleri yer aldı.

Raporu inceleyenler, "Diyanet, müftülerin nikah yetkisini kaldırıyor mu ?" diye sorma gereği duydu.

Kanımızca, raporların kopyala yapıştır sistemi ile hazırlanması nedeniyle 2017 yılında müftülere verilen yetkinin gözden kaçırılmasından başka bir şekilde ifade edilemeyeceğini göstermektedir.

İşte 2020 yılı Performans Raporunda Müftülerin Görevleri ;
DiniErkHaber / Arge

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.