erolkara.net


Tüm noksanlıklardan münezzeh olan (Allah) kulunu geceleyin Mescid-i Haram'dan çevresini bereketli kıldığımız Mescid-i Aksa'ya yürüttü.
Peygamber efendimizin Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya yaptığı yolculuğa İsra denmektedir. Mescid-i Aksa'dan gök semasına Allah ile görüşmek için yükselmesine de Miraç denmektedir. Peygamber efendimizin Allah'ın huzuruna neden Mescid-i Aksa'dan yükseldiği bir meçhuldur. Mekke'den de Allahın huzuruna yükselmesi elbette mümkündü. Ancak böyle olmadı da, Mekke gibi Harem bölgesi varken Miraç olayı Filistin topraklarında yer alan Mescid-i Aksa'dan gerçekleşti. Rabbimizin yaptığı hiçbir iş kendiliğinden değildir. Rastgele değildir. Sebepsiz değildir. Kuşkusuz yükselişin (Miraç) Kudüs'ten olmasının da ilahi hizmetleri vardır. Şimdi bazı bilim insanlarının şu açıklamaları acaba bu sorulara cevap olabilir mi?
Günümüzde uzaya bazı ülkelerden füze, roket ve uydu rampaları sayesinde yolculuk yapılmaktadır. Bunların başında Kazakistan ve Amerika gelmektedir. Bu iki yerin dışında da bazı yerler olsa bile genelde uydu fırlatma işi bu iki yerden yapılır. Geçen yıllarda Türkiye'nin Göktürk uydusu da Kazakistan'dan fırlatılmıştı. Rusya kendi geniş coğrafyasına rağmen Kazakistan'dan uydu fırlatır. Avrupa ülkeleri de ya Amerika'dan ya da Kazakistan'dan uydu fırlatma işini hal eder.
Dünyanın manyetik alanı, yıldırım, şimşek, kasırga, hava durumu, iklim, coğrafi konum, güvenlik gibi bazı durumlar esas alınarak her yerde uzay üsleri yapılmaz. Yapılması da doğru değildir. Ancak bir gerçek var ki, dünyanın herhangi bir noktası uzay üssü olmaya da müsait değildir. Büyük ve gelişmiş ülkeler sadece nakliyeye verdikleri parayla kendi ülkelerinde uzay üssü açabilir ve milli servet olarak kazanabilirler. Ancak durum böyle değildir. Allah Teâlâ dünyanın bir çok yerinden uzaya çıkışı tabiri caizse yasak etmiştir. Avrupadaki bir çok ülke istese de kendi ülkelerinden uzaya mekik fırlatamaz. Hal böyle olunca uzaya açılan kapıların olduğu yerler keşfedilmiş ve uzay yolculukları buradan yapılmaktadır.
Muhtemelen peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem'in Miraç yolculuğu da böyledir. Mekke'den uzaya açılan bir kapı olmayınca en yakın ve en bereketli yer olan Kudüs'ten bu uzay yolculuğu yapılmıştır. Muhtemelen demekte de hayır vardır. Zira bu sadece bir insani hikmet olabilir. Yoksa bu konuda elimizde elle tutulur bir delil yoktur.
Yukarıda geçen ayetlere de baktığımızda göklerde bazı yerlerin şeytanlar tarafından istila edildiği anlatılır. Bu şeytanlara atılan kuvvetli ateş onları uzaklaştırır. (ayetlere bakılabilir)
Uzay araçları uzaya güvenlik içinde ulaşmak için meteorların en az olduğu yerleri seçmek zorundadır. Zira hergün gece ve gündüz on binlerce meteor yeryüzüne düşmektedir. Bunların neredeyse tamamı atmosfere ulaştığı gibi hızın ve sürtünmenin etkisiyle yanan bir alev topuna döner ve toz halinde dünyaya düşer. İşte bu ölçümlerden dolayı bazı yerler uzaya çıkmak için imkansızdır. Bazı yerler ise kapı gibi açılabilir.
Hicr Sûresinde geçen ayette 'Eğer onlara göklerin kapısını açsaydık onlar oradan yükselir ve şöyle derlerdi: Herhalde gözlerimiz büyülendi...' şimdi bu ayette bile göklerin açılması ifade edilmektedir.
Yine Rahman Sûresinde geçen: 'Ey insanlar ve cinler eğer gücünüz yetiyorsa göklerin içinden geçmeye buyrun geçin. Siz orayı sadece çok güçlü imkanlarla/delillerle geçebilirsiniz'
Belki birgün bilim, insanın da uzaya çıktığına dair delile rastlar. Bu insan elbetteki peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem'dir.

Murat PADAK
http://www.imamhatipler.com/mescidi-aksa-dan-yapilan-mirac-yolculugunun-sirri-cozuldu-mu/195/

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski