@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamKoronovirüs Haberlerine Sınırlama GetirilsinTüm dünyayı olduğu gibi ülkemizin üzerinde de dolaşan korona virüsü vücut sağlığını bozduğu gibi psikolojik olarak da vatandaşları rahatsız etmektedir. Bu rahatsızlığı çoğaltan etkenlerin başında medya gelmektedir.


Devletin elinden geldiğinden fazlasını yaptığı ve mücadeleye var gücüyle sarıldığı korona tedbirlerinde yaşlıların ve kronik hastalıklara sahip olanların sokağa çıkmalarının yasak edilmesine rağmen ve bunlara bir çok gönüllünün, devlet memurlarının, polisin, jandarmanın hizmetlerine koşmasına rağmen disiplinsizlik ve düşüncesizlik yüzünden engel olunamıyor.

Vücudu etkileyen salgının varlığı bir şekilde hijyen titizliğini ön görüyorsa da gerek yazılı ve görsel medyanın gerekse sosyal medyanın yayınları yüzünden halkın psikolojisini bozacak haber, görüntü ve bilgilerin yayılması da korkuyu çoğaltmaktadır.

Beşinci kol medyanın ne kadar tehlikeli olduğu biliniyor. Fısıltı gazetesinin olumsuzluklar yaymada ne kadar etken olduğu biliniyor. Bununla birlikte kendini bilmez vatan hainlerinin devletin başarısına gölge düşürmek için olur olmaz sansasyonel bilgilendirmeleri de bu korkuyu artırmaya yetiyor.

Yurtdışında olan olayları sanki ülkemizde oluyormuş gibi manşetlerle ya da paylaşımlarla verenlerin de vatandaşları psikolojik rahatsızlıklar içinde sürüklediği göz ardı edilemez. Facebook, twitter, whatsapp,tictoc gibi mecralara da korona, salgın gibi yayınlarını yapmasının önüne geçilmelidir.

Tek çözüm sınırlı sansür...

Devlet yetkilileri salgının dalga dalga yayıldığı bugünlerde gerek sosyal medyada gerekse yazılı ve görsel medyada sınırlı sansür uygulaması getirmesi şarttır. Art niyetli ve içimizdeki düşman olarak göreceğimiz kişi,kurum ya da STK'ların bir kısmının önüne set çekilmelidir.

Korona konusunda devletin izin vereceği, devletin yayınlanmasını istediği bilgilerin dışında her türlü yayına engel getirilmesi gerekir. En azından duyumla insanı rahatsız eden olur olmaz her türlü yayının yasaklanması, sokağa çıkma yasağından daha fazla etkili olacaktır.

Aralarında FOX denilen tv kanalı da olmak üzere bilhassa sol medyanın ve sol zihniyetli yayınların, fetö ve benzeri örgütlerin dumanlı havadan faydalanıp halkı ruhen çökertecek yayınları büyük bir titizlikle takip edilmelidir. Sosyal medyada olur olmaz kişilerin küçük çaplı videolarının da önüne geçilmeli. Bu tür haberleri, görselleri, videoları yayınlayanlara ya da aracı olanlara sebebiyet verenleri para cezası ya da denetimli serbestlikten ziyade kamu haklarından faydalanma haklarına kısıtlama getirilecek şekilde yasaklar getirilmelidir.

Kısaca salgın hastalıkla ilgili yayınların devletin bilgi ve paylaşımlarının dışında başka kaynaklardan alınarak yayınlanması engellenmelidir. Bu da en azından insanların psikolojik olarak yıpranmasının önünü alacaktır.

erolkaranet
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam