erolkara.net


Bir arkadaşın sayfasında bir soru düştü önüme. Soruyu soran beyefendi, Diyanet'in sadece cami cemaatine hizmet ettiğini, toplumun diğer kesimlerine inemediğini ifade ederek şu soruyu sormuş:

"DİYANET NEYİN İRŞADINI YAPIYOR Kİ CAMİİ DIŞINDA?"

Bu söz beni kendi adıma ziyadesiyle müteessir etti. Demek ki biz, kendi kurumumuzu yeterince anlatamıyoruz. Ne kadar acı ki, halkımız yaptığımız hizmetleri bilmiyor. Bilmediği için de faydalanamıyor. Allah bunun hesabını benden sorar mı? Sorar...

Düşündüm. Belki o beyefendi gibi sayfamdaki kişiler de Diyanet'in sadece camide hizmet ettiğini sanıyor olabilir. O halde bana da yapılan faaliyetleri kalem kalem dile getirmek düşüyor.

Diyanet bir kurum olduğu için, bizler de bu kurumda çalışan din gönüllüleri olduğumuz için, bu faaliyetleri yazmakta bir sakınca görmüyorum. Çünkü bu faaliyetleri sadece bir kişi yapmıyor. Bundan dolayı da enaniyet zuhur etmez.

Şimdi yukarıdaki soruya cevap vereyim isterseniz...

1- Haftanın 4 günü cezaevi vaizlerimiz tarafından cezaevindeki mahkumlara sohbet ediliyor. Onlara Allah korkusu, Allah sevgisi, tövbe, hakiki nedamet, iyi bir insan nasıl olunur, cezaevinde nasıl Allah'a yakın olunur, sohbetlerde anlatılıyor.

2- Her hafta, haftada bir gün Kadın Konuk evine sohbete gidiliyor. Kadınlara yalnız olmadıkları, iyi bir eş nasıl olunur, herkesin bir imtihanının olduğu anlatılıp, en küçük bir sıkıntı da pes etmemeleri öğütleniyor.

3- Her hafta, haftada bir gün Sevgi evine gidiliyor. Oraya giden görevlilerimiz, oradaki çocuklara sevgisini ve şefkatini vererek Allah ve Resulü'nü sevdirmeye çalışıyorlar.

4- Haftanın her günü Müftülük'te sabahtan akşama kadar fetva nöbetleri var. İl ve ilçelerden gelen sorulara, din işleri yüksek kurulumuzun verdiği fetvalar, bidat ve hurafeden uzak bir şekilde telefonla halkımıza aktarılıyor.

5- Haftanın her günü Aile ve Dini Rehberlik bürosunda bekleyen nöbetçi vaizler var. Büroya gelen evli çiftlerin yaşadığı problemleri dillerinin döndüğünce çözüme kavuşturmaya çalışıyorlar. Büromuz sadece çiftlerin değil, problem yaşayan herkesin dini rehberlik alanında başvurduğu ve memnuniyetini dile getirdiği bir mekândır.

6- Hem KYK'larda, hem de TDV'de manevi rehberlerimiz var. Oradaki universite ogrencilerine, Allah Resulunun hadisinde methettiği genç nasıl olunur anlatılıp, gençler çağın kötülüklerinden korunmaya çalışılıyor. Elhamdulillah bu konuda epey mesafe katedildi diyebilirim.

7- Her hafta yatılı kurslara giderek hafızlık yapan öğrencilerimize, Kuranın sadece lafzını değil manasını da ezberler derecede bilmeleri ve hayatına tatbik etmeleri hususunda sohbetler yapılıyor.

8- Evliliğinin ilk 5 yılında olan veya nişanlı olan çiftlere evlilik okulu seminerleri yapıyoruz. Onlara daha evlenmeden veya evliliklerinin basında mutlu evliliğin sırlarını anlatıyoruz. Bilinçli bir aile olmaları için çalışıyoruz.

9- Arkadaşlar 4-6 yaş arasındaki çocuklara

Kur 'an Kursunda hem dini bilgi verip hem de faaliyet yaptırıyorlar. Ülkenin genelinde çok sayıda 4-6 yaş Kuran Kursumuz var. Böylelikle ağacı yaşken eğmeye çalışıyoruz.

10- Arkadaşların okuttuğu 4- 6 yaş çocuklarının annelerine vaizler seminerler yapıyor ve onları iyi bir anne olmaları için yetiştiriyor.

11-Haftanın her günü müftülüğümüzde "Mânâ ve maneviyat Dersleri" projemizle "Tefsir, Arapça, Hadis ve İlmihal" dersleri yapılıyor. Bu derslerle bütün hanımlara ulaşmaya çalışıyoruz.

12- Uyuşturucu, teknoloji vs. bağımlılığı ile mücadele için, hem Amatem'de hem de Uyumder'de görevli imamlarımız var. Bu görevlilerimiz, bağımlılarla birebir ilgilenip onları rehabilite etmek için çalışıyorlar. İlkokul, ortaokul, liselerde öğrenim gören öğrencilere seminerlerimiz var. Daha uyuşturucuya başlamadan önceden önlem alma amaçlı bu seminerlere ilgi gayet güzel.

13- Bütün imamlarımızın ve Kuran Kursu öğreticilerimizin , gençlerden oluşan gurupları var. Gençliği önemsiyor, her hafta onlara düzenli sohbetler yapıyoruz. Onlara hitap eden aktivitelerle vatana hayırlı gençler yetiştirmek için aralıksız çalışıyoruz.

14- Engelli vatandaşlarımıza her hafta programlarımız ve sohbetlerimiz var.

15-Huzurevinde görevli arkadaşlarımız, yaşlılarımızı yalnız bırakmıyor. Her hafta sohbetleriyle onları şenlendiriyor.

16- Roman vatandaşlara her hafta sohbetimiz var. Diyanet olarak her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirip ilgimizi eksik etmiyoruz.

17- Türkiye'nin bütün illerinde, İl Müftülerimizin eşleri başkanlığında, Vali beyin eşinden tutun da, ildeki bütün daire müdürlerinin eşleriyle " Huzur Sohbetlerimiz" var. Her ay düzenli bu hanımlarla buluşuyoruz.

18- Bütün hastanelerde manevi rehberlerimiz var. Tek tek hastaları dolaşıp manevi yönden destek oluyorlar.

19-Hepinizin bildiği cami vaazlarımız var.

20- Resmi nikah kıydırmak isteyen herkese İl Muftuluklerimiz hizmet veriyor. Müftü hocamız hem nikâhı kıyıyor, hem de çiftlere aile olmanın öneminden bahsediyor.

21- Hac hizmetlerinde hem din görevlileri, hem irşat görevlileriyle gerek erkek gerekse bayan hacı adaylarına 7/24 hizmet veriyor.

22- Yurt dışı hizmetlerinde, kilometrelerce uzakta bidat ve hurafeden uzak din eğitimi ile din hizmeti sunuyor.

23- Her ay düzenli bir şekilde, hem daire personelinin eşlerine, hem de bütün din görevlisi bayanlara "huzur dersleri" adı altında sohbet yapılıyor. Böylece din görevlileri arasında muhabbet ve kaynaşmanın temini amaçlanıyor.

24- TDV aracılığı ile gerek yurt içinde gerekse yurt dışında öğrenci bursu, ihtiyaç sahiplerine ayni ve nakdi yardım, kurban organizasyonu ile gönülleri fethetmektedir.

Şimdi size soruyorum.

"NEYİN İRŞADINI YAPIYORLAR CAMİ DIŞINDA? " sorusu cevabını buldu mu?
Ayşeli Polat - İsparta İl vaizi

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski