videoerk

Göz Derecesine Göre Engelli Raporu - Göz için engelli raporu

Görme Derecesine Göre Engelli Raporu neye göre hesaplanır.

Öncelikle görme derecesi neye göre hesaplanır inceleyelim. Sağlık raporu için başvuru yapan kişinin Gözlük veya Lens kullanarak ne kadar gördüğü saptanmaya çalışılır.

Kabaca açıklamak gerekirse Rapor oranı yüzdesini kişinin ne kadar görebildiği belirler.

Lens veya Gözlüksüz az görmek ya da görememek rapor oranını etkilemez.

Görmeyi Etkileyen Hastalıklar Nelerdir

Miyop, Hipermetrop, Astigmat, Tavuk Karası gibi birçok hastalık görme azlığına sebep olabilmektedir. Önemli olan hastalığın ilerleme derecesi ve görme oranına etkisidir.

Gözün derecesi yüksekse engelli raporu alınabilir mi?

Göz için engelli raporunda görme derecenizin fazla bir önemi yoktur: Örnek vermek gerekirse kişinin göz dereceleri Miyop Sağ 11 derece, Sol 12 dir. Eğer kişi lens kullanıyor ve lense ile tam görüşe sahipse alabileceği rapor oranı % 0’ dır.

Engelli Raporu ve Göz Tembelliği

Görme tembelliği gözün hiçbir sorun olmamasına rağmen görmede sorun yaşamışıdır..

Bir örnek vermek gerekirse gözü fotoğraf makinesi gibi düşünelim. Elinizde 5 MB lik bir fotoğraf makinesi var. Fotoğraf makinesi içindeki işletim sistemi sadece 5 MB lik fotoğraflar çekmenize izin veriyor. Eğer siz bu makineye 10 MB lik bir parça takarsanız alacağınız fotoğraflar maksimum yine 5 MB olacaktır. Çünkü işletim sistemi yani beyniniz sadece 5 MB izin verir.

Görme tembelliğinde sorunlu olan kısım gözler ile beraber beyindir. Göz lens veya gözlükle tam görüşe sahip olması gerekirken beyin görmeyi sınırlandırdığı için görme azlığı meydana gelmektedir.

Göz Tembelliği için Özürlü Rapor Oranı Alınabilir mi ?

Görme tembelliği için engelli raporu alınabilmektedir. Çünkü görme tembelliği az görme sonuçlanan ve kanıtlanmış tedavisi olmayan bir hastalıktır.

Göz Tembelliği Nasıl Ölçülür

Göz tembelliğini kesin olarak ölçebilen cihaz bilinmemektedir. Görme tembelliğini derecesi doktorun duvara yansıttığı ve okuttuğu harfleri hastanın okuyup/okuyamamasına göre belirlenir.

Göz Tembelliği Ne Kadar Olursa Rapor Alabilirim

Duvara yansıtılan harflerden en üst sırada yazan rakamı görebilen, 2. Sıradaki harf ve rakamları silik ya da hiç göremeyen kişilerin %10-% 15 oranında gördüğü varsaymaktadır. Aşağıdaki sıralara inildikçe ve okuma arttıkça verilecek engel raporu oranı düşmektedir.

%10-%15 oranında gördüğü varsayılan kişiler % 50 oranında engelli raporu almaktadır.

Göz için Engelli Raporu Neye Göre Belirlenir?

Görme azlığı, ya da göz hastalıkları nedeniyle görmede oluşan hasarlar sonucu engelli raporu almak mümkündür. Yani daha basitçe anlatmak gerekirse; Miyop gibi basit bir göz hastalığınız bile var ise, engelli raporu alma hakkınız oluyor.

Gözlük Kullananlar Engelli Raporu Alabilir mi?

Buradaki kritik nokta gözlük veya lens ile görmenin düzelip düzelmemesi durumudur. Gözleriniz 8 derece miyop diye düşünelim. Bu bulanık ve az görmeniz manasına geliyor, bu durumda engelli raporu için bir oran alma hakkınız var. Fakat gözlük kullanıyorsanız ve gözlükle görme sorunu tamamen ortadan kalkıyorsa, yani sorunsuz görüyorsanız engelli raporu alma şansınız olmuyor.

-Göz için engelli raporu düzelemeyen görme sorunları için verilmektedir.-

Bu ara da tek gözün görmemesi (Körlük) gibi bir durumda en fazla % 32 oranında rapor alabildiğini de hatırlatmak isterim.

Gözlük yardımıyla bir göz %10 diğer gözün % 15 civarında görüyorsa, % 40 oranında engelli raporu almak mümkün olabiliyor.

Körlük için Engelli Raporu

Yukarıda da belirttiğimiz gibi tedavisi olmayan bu hastalık türünde engelli oranı verilmektedir. Fakat kaç gözün tamamen görme yetisini kaybetmesi ile orantılı olarak engelli raporu oranı değişmektedir. İki gözün tamamen görmemesine verilecek engelli raporu ile tek göz tamamen görmemesi için verilecek engelli raporu oranları farklıdır.

Tek gözün görmemesi halinde alınabilecek engelli raporu

Tek göz tamamen görmüyor, diğer göz görüyorsa maksimum alınabilecek engelli raporu oranı % 32 dir. Bu oran % 40 ın altında olduğu için tek gözü görmeyen kişiler maalesef engelli kabul edilmezler. Bu durum çok saçma olsa da maalesef şu an yürürlükte olan yönetmelik ve yasalar tek göz için verilebilecek engelli oranını % 32 sabitlemiştir. Bazı durumlarda bu oran % 32 den bile daha düşük olmaktadır.

İki gözün görmemesi halinde alınabilecek engelli raporu

İki gözün tamamen görme yetisini kaybetmesi durumunda alınabilecek engelli raporu oranı % 40 veya daha fazladır. Yani bu rahatsızlığa sahip olan kişiler eğer tedavisi yok ise, sürekli %40 ve ya üstünde engelli raporu almakta ve engelli sayılmaktadır. Bu kişiler engelli raporu alabildikleri için engelli haklarından faydalanabilirler.

Burada önemli bir detayı belirtmek istiyoruz. Eğer tek gözünüz görmüyorsa ve engelli raporu oranı sınırı olan % 40 ın altında bir oranla engelli raporu alındıysa yapılacak işlemleri aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Örneğin kişinin tek gözü görmüyor ve % 32 rapor aldı. Eğer bu kişide ruhsal bir sıkıntı var ise, ve doktor bu hastalık içinde % 2o oran verirse iki hastalık toplanır ve balatzar denen bir formülle kişinin engelli oranı ortaya çıkartılır. Bu oran % 40 veya üstünde olacağı için kişi engelli sayılacaktır. Örnekte verdiğimiz ruhsal hastalıklar örnektir. Görme derecesine ek olarak kişinin şekeri diyabet gibi bir çok hastalığı engelli raporu almasını sağlayabilir.

Sağlıkla Kalın

ENGELLİ.NET SİTESİNDEN ALINMIŞTIR

21 Yorumlar

 1. Kardeşim gözünden bıçaklandı gözünün bitanesi yok iş vermiyorlar nasıl rapor alırız ne yapmamız gerekir saygilarla

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazımızda da belirtildiği gibi, "Tek göz tamamen görmüyor, diğer göz görüyorsa maksimum alınabilecek engelli raporu oranı % 32 dir. Bu oran % 40 ın altında olduğu için tek gözü görmeyen kişiler maalesef engelli kabul edilmemektedir" denilmektedir.

   Sil
 2. Merhaba iyi günler.. Yüzde 59 raporum var gözden. Dün tedavi oldum bana gözüme mercek ameliyatı önerdi yaptırırsam eğer raporum düşer mi?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Görme sorunu tamamen ortadan kalkıyorsa, yani sorunsuz görüyorsanız engelli raporu alma şansınız olmuyor. diye biliyoruz...

   Sil
 3. Katarakt tedavisinden dolayı mecburen göz içine takılı 24 derece lens ile bir gözüm yüzde 25 diğeri yüzde 15 görüyor. Dejeneratif miyopi rahatsızlığım var. Yani tedavi şansı yok. Oran ne olur acaba?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Halit bey, öncelikle geçmiş olsun. Bunun en sağlıklı cevabını sağlık kurulu verir. Kanaatimiz o dur ki vereceğimiz bilgi sizi yanıltabilir.

   Sil
 4. Merhaba.Benim 10 yaşındaki kızımda tavuk karası hastalığı var. Görme oranı %15 civarı. Civarı diyorum çünkü sürekli değişkenlik gösteriyor. Alabileceğimiz rapor derecesi tahmini kaçtır?
  7 Yaşına kadar da üniversite hastanesinde gelişim geriliği takibi olup, mama desteği sağlandı. Bu ikisini birleştirme şansımız olabilir mi?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.. Öncelikle geçmiş olsun. Tavuk karası olanların engelli rapor oranları için https://www.erolkara.net/2020/07/tavuk-karas-olanlar-engelli-raporu.html linkindeki yazımız size faydalı olabilir

   Sil
 5. Merhaba.Benim 10 yaşındaki kızımda tavuk karası hastalığı var. Görme oranı %15 civarı. Civarı diyorum çünkü sürekli değişkenlik gösteriyor. Alabileceğimiz rapor derecesi tahmini kaçtır?
  Bir de 2 yaşından 8 Yaşına kadar üniversite hastanesinde gelişim geriliği tanısıyla gelişim maması tedavisi yapıldı.
  Bu iki durumu birleştirme gibi şansımız var mı?

  YanıtlayınSil
 6. merhablar . sağ gözüm 2,5 sol göz 1,75 gözlük kullanıyorum ve gözlükle görüyorum engel oranı sıfır mı ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle geçmiş olsun. Verdiğiniz değerler artık hemen hemen her insan da olabilecek normal değerler olarak görülmeye başlandı. Engel oranından söz edilemez.

   Sil
 7. Sağ gözümde göz tembelligi var doktorun duvardaki gösterdiği harflerden gözlükle bile sadece en alttaki en büyük harfi bile okuyamiyorum engelli maaşı alabilirmiyim ve ehliyetim var ehliyetim iptal olurmu

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba .. Öncelikle Geçmiş olsun. Konunuza ilgili olarak yaptığımız araştırma sonucu derlediğimiz bilgileri web sitemiz içinde bulabilirsiniz.Sağlıklı günler dileriz.

   Sil
 8. +20 hipermetrop dedi doktor 20 gün sonra açıklanacakmış
  Bu yüzde kaç olur

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle büyük geçmiş olsun. Bizce açıklamayı bekleseniz sizin için en sağlıklı bilgi olur.

   Sil
 9. merhaba gozumde keratokonus rahatsizligi var bundan engeli raporu alabilirmiy

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle büyük geçmiş olsun. Çok zor bir hastalıkla uğraşıyorsunuz. Bunun için elbette rapor alabilirsiniz. Ancak tek satırlık bir soruya ne cevap verilebilir. Bu arada siz dahil tüm okurlarımıza şunu söylüyoruz Biz Doktor değiliz. Ayrıca her göz doktoru alacağınız rapor oranı konusunda bilgi veremez. Bunun için heyete girilmesi lazımdır. Heyet bazen %25lere bazen %55lere engelli raporu veriyor. Bunu etkileyen farklı faktörler olabilir. En doğru bilgiyi uzman hekimlerden oluşan heyet kararı ile öğrenebilirsiniz.

   Sil
 10. Merhaba kamu kurumunda işçi olarak çalışıyorum.bende göz tembelliği var.sag yude60solyude40 görüyor.rapor alabilirmiyim alırsam ne faydası olur.malulen emekli olabilirmiyim

  YanıtlayınSil
 11. Gözden heyete girdim. Sol 0.4
  Sağ 0.9 yazdı. Sol göz tembelliği yazdı. Şaşılık var yazdı. Birde göz kapağı düşüklüğü yazdı. Engel oranı nekadar verilir. 0.9 ve 0.4 ne demek

  YanıtlayınSil
 12. Merhaba
  Sol 0.4
  Sağ 0.9 bu oran neyi ifade ediyor. Engel oranı verilirmi

  YanıtlayınSil
 13. Tek gözüm görmüyor bu 32 ve fıtıktan bir kaç kezde ameliyat oldum 40 ala bilirmiyim acba

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski