@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Göz için engelli raporuGöz Derecesine Göre Engelli Raporu - Göz için engelli raporu

Görme Derecesine Göre Engelli Raporu neye göre hesaplanır.

Öncelikle görme derecesi neye göre hesaplanır inceleyelim. Sağlık raporu için başvuru yapan kişinin Gözlük veya Lens kullanarak ne kadar gördüğü saptanmaya çalışılır.
Kabaca açıklamak gerekirse Rapor oranı yüzdesini kişinin ne kadar görebildiği belirler.
Lens veya Gözlüksüz az görmek ya da görememek rapor oranını etkilemez.

Görmeyi Etkileyen Hastalıklar Nelerdir
Miyop, Hipermetrop, Astigmat, Tavuk Karası gibi birçok hastalık görme azlığına sebep olabilmektedir. Önemli olan hastalığın ilerleme derecesi ve görme oranına etkisidir.

Gözün derecesi yüksekse engelli raporu alınabilir mi?
Göz için engelli raporunda görme derecenizin fazla bir önemi yoktur: Örnek vermek gerekirse kişinin göz dereceleri Miyop Sağ 11 derece, Sol 12 dir. Eğer kişi lens kullanıyor ve lense ile tam görüşe sahipse alabileceği rapor oranı % 0’ dır.

Engelli Raporu ve Göz Tembelliği
Görme tembelliği gözün hiçbir sorun olmamasına rağmen görmede sorun yaşamışıdır..
Bir örnek vermek gerekirse gözü fotoğraf makinesi gibi düşünelim. Elinizde 5 MB lik bir fotoğraf makinesi var. Fotoğraf makinesi içindeki işletim sistemi sadece 5 MB lik fotoğraflar çekmenize izin veriyor. Eğer siz bu makineye 10 MB lik bir parça takarsanız alacağınız fotoğraflar maksimum yine 5 MB olacaktır. Çünkü işletim sistemi yani beyniniz sadece 5 MB izin verir.
Görme tembelliğinde sorunlu olan kısım gözler ile beraber beyindir. Göz lens veya gözlükle tam görüşe sahip olması gerekirken beyin görmeyi sınırlandırdığı için görme azlığı meydana gelmektedir.

Görme oranınızı kendiniz hesaplayın. Tıklayın,programı indirin. Oranınızı kendiniz öğrenin

Göz Tembelliği için Özürlü Rapor Oranı Alınabilir mi ?
Görme tembelliği için engelli raporu alınabilmektedir. Çünkü görme tembelliği az görme sonuçlanan ve kanıtlanmış tedavisi olmayan bir hastalıktır.

Göz Tembelliği Nasıl Ölçülür
Göz tembelliğini kesin olarak ölçebilen cihaz bilinmemektedir. Görme tembelliğini derecesi doktorun duvara yansıttığı ve okuttuğu harfleri hastanın okuyup/okuyamamasına göre belirlenir.

Göz Tembelliği Ne Kadar Olursa Rapor Alabilirim
Duvara yansıtılan harflerden en üst sırada yazan rakamı görebilen, 2. Sıradaki harf ve rakamları silik ya da hiç göremeyen kişilerin %10-% 15 oranında gördüğü varsaymaktadır. Aşağıdaki sıralara inildikçe ve okuma arttıkça verilecek engel raporu oranı düşmektedir.
%10-%15 oranında gördüğü varsayılan kişiler % 50 oranında engelli raporu almaktadır.

Göz için Engelli Raporu Neye Göre Belirlenir?
Görme azlığı, ya da göz hastalıkları nedeniyle görmede oluşan hasarlar sonucu engelli raporu almak mümkündür. Yani daha basitçe anlatmak gerekirse; Miyop gibi basit bir göz hastalığınız bile var ise, engelli raporu alma hakkınız oluyor.

Gözlük Kullananlar Engelli Raporu Alabilir mi?
Buradaki kritik nokta gözlük veya lens ile görmenin düzelip düzelmemesi durumudur. Gözleriniz 8 derece miyop diye düşünelim. Bu bulanık ve az görmeniz manasına geliyor, bu durumda engelli raporu için bir oran alma hakkınız var. Fakat gözlük kullanıyorsanız ve gözlükle görme sorunu tamamen ortadan kalkıyorsa, yani sorunsuz görüyorsanız engelli raporu alma şansınız olmuyor.

-Göz için engelli raporu düzelemeyen görme sorunları için verilmektedir.-
Bu ara da tek gözün görmemesi (Körlük) gibi bir durumda en fazla % 32 oranında rapor alabildiğini de hatırlatmak isterim.
Gözlük yardımıyla bir göz %10 diğer gözün % 15 civarında görüyorsa, % 40 oranında engelli raporu almak mümkün olabiliyor.

Görme oranınızı kendiniz hesaplayın. Tıklayın,programı indirin. Oranınızı kendiniz öğrenin

Körlük için Engelli Raporu
Yukarıda da belirttiğimiz gibi tedavisi olmayan bu hastalık türünde engelli oranı verilmektedir. Fakat kaç gözün tamamen görme yetisini kaybetmesi ile orantılı olarak engelli raporu oranı değişmektedir. İki gözün tamamen görmemesine verilecek engelli raporu ile tek göz tamamen görmemesi için verilecek engelli raporu oranları farklıdır.

Tek gözün görmemesi halinde alınabilecek engelli raporu
Tek göz tamamen görmüyor, diğer göz görüyorsa maksimum alınabilecek engelli raporu oranı % 32 dir. Bu oran % 40 ın altında olduğu için tek gözü görmeyen kişiler maalesef engelli kabul edilmezler. Bu durum çok saçma olsa da maalesef şu an yürürlükte olan yönetmelik ve yasalar tek göz için verilebilecek engelli oranını % 32 sabitlemiştir. Bazı durumlarda bu oran % 32 den bile daha düşük olmaktadır.

İki gözün görmemesi halinde alınabilecek engelli raporu
İki gözün tamamen görme yetisini kaybetmesi durumunda alınabilecek engelli raporu oranı % 40 veya daha fazladır. Yani bu rahatsızlığa sahip olan kişiler eğer tedavisi yok ise, sürekli %40 ve ya üstünde engelli raporu almakta ve engelli sayılmaktadır. Bu kişiler engelli raporu alabildikleri için engelli haklarından faydalanabilirler.

Burada önemli bir detayı belirtmek istiyoruz. Eğer tek gözünüz görmüyorsa ve engelli raporu oranı sınırı olan % 40 ın altında bir oranla engelli raporu alındıysa yapılacak işlemleri aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Örneğin kişinin tek gözü görmüyor ve % 32 rapor aldı. Eğer bu kişide ruhsal bir sıkıntı var ise, ve doktor bu hastalık içinde % 2o oran verirse iki hastalık toplanır ve balatzar denen bir formülle kişinin engelli oranı ortaya çıkartılır. Bu oran % 40 veya üstünde olacağı için kişi engelli sayılacaktır. Örnekte verdiğimiz ruhsal hastalıklar örnektir. Görme derecesine ek olarak kişinin şekeri diyabet gibi bir çok hastalığı engelli raporu almasını sağlayabilir.

Sağlıkla Kalın

ENGELLİ.NET SİTESİNDEN ALINMIŞTIR


SON GÜNCELLEME : 16.12.2020
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

115 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.
 1. Kardeşim gözünden bıçaklandı gözünün bitanesi yok iş vermiyorlar nasıl rapor alırız ne yapmamız gerekir saygilarla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazımızda da belirtildiği gibi, "Tek göz tamamen görmüyor, diğer göz görüyorsa maksimum alınabilecek engelli raporu oranı % 32 dir. Bu oran % 40 ın altında olduğu için tek gözü görmeyen kişiler maalesef engelli kabul edilmemektedir" denilmektedir.

   Sil
  2. Sadece göz ila alamazsanız bunun yanında başka kronik hastalığı varsa %40 a tamamlanabilir. Diyabet en az 20
   Tansiyon 10 bel fıtığı 8 gibi biraz araştırma yaparsanız alabilme ihtimali olabilir. Çok geçmiş olsun

   Sil
 2. Merhaba iyi günler.. Yüzde 59 raporum var gözden. Dün tedavi oldum bana gözüme mercek ameliyatı önerdi yaptırırsam eğer raporum düşer mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Görme sorunu tamamen ortadan kalkıyorsa, yani sorunsuz görüyorsanız engelli raporu alma şansınız olmuyor. diye biliyoruz...

   Sil
 3. Merhaba.Benim 10 yaşındaki kızımda tavuk karası hastalığı var. Görme oranı %15 civarı. Civarı diyorum çünkü sürekli değişkenlik gösteriyor. Alabileceğimiz rapor derecesi tahmini kaçtır?
  7 Yaşına kadar da üniversite hastanesinde gelişim geriliği takibi olup, mama desteği sağlandı. Bu ikisini birleştirme şansımız olabilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.. Öncelikle geçmiş olsun. Tavuk karası olanların engelli rapor oranları için https://www.erolkara.net/2020/07/tavuk-karas-olanlar-engelli-raporu.html linkindeki yazımız size faydalı olabilir

   Sil
 4. Merhaba.Benim 10 yaşındaki kızımda tavuk karası hastalığı var. Görme oranı %15 civarı. Civarı diyorum çünkü sürekli değişkenlik gösteriyor. Alabileceğimiz rapor derecesi tahmini kaçtır?
  Bir de 2 yaşından 8 Yaşına kadar üniversite hastanesinde gelişim geriliği tanısıyla gelişim maması tedavisi yapıldı.
  Bu iki durumu birleştirme gibi şansımız var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın ziyaretçimiz..Siz dahil tüm okurlarımıza şunu söylüyoruz Biz Doktor değiliz. Bu yönde karar verecek heyet bilgimiz ya da tanıdığımız yok. Olsa dahi, bireysel olarak hiç bir göz doktoru alacağınız rapor oranı konusunda kesin bilgi veremez. Bunun için heyete girilmesi lazımdır. Heyet bazen %25lere bazen %55lere engelli raporu veriyor. Bunu etkileyen farklı faktörler olabilir. En doğru bilgiyi uzman hekimlerden oluşan heyet kararı ile öğrenebilirsiniz. Geçmiş olsun..

   Sil
 5. merhablar . sağ gözüm 2,5 sol göz 1,75 gözlük kullanıyorum ve gözlükle görüyorum engel oranı sıfır mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle geçmiş olsun. Verdiğiniz değerler artık hemen hemen her insan da olabilecek normal değerler olarak görülmeye başlandı. Engel oranından söz edilemez.

   Sil
 6. Sağ gözümde göz tembelligi var doktorun duvardaki gösterdiği harflerden gözlükle bile sadece en alttaki en büyük harfi bile okuyamiyorum engelli maaşı alabilirmiyim ve ehliyetim var ehliyetim iptal olurmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba .. Öncelikle Geçmiş olsun. Konunuza ilgili olarak yaptığımız araştırma sonucu derlediğimiz bilgileri web sitemiz içinde bulabilirsiniz.Sağlıklı günler dileriz.

   Sil
 7. +20 hipermetrop dedi doktor 20 gün sonra açıklanacakmış
  Bu yüzde kaç olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle büyük geçmiş olsun. Bizce açıklamayı bekleseniz sizin için en sağlıklı bilgi olur.

   Sil
 8. merhaba gozumde keratokonus rahatsizligi var bundan engeli raporu alabilirmiy

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle büyük geçmiş olsun. Çok zor bir hastalıkla uğraşıyorsunuz. Bunun için elbette rapor alabilirsiniz. Ancak tek satırlık bir soruya ne cevap verilebilir. Bu arada siz dahil tüm okurlarımıza şunu söylüyoruz Biz Doktor değiliz. Ayrıca her göz doktoru alacağınız rapor oranı konusunda bilgi veremez. Bunun için heyete girilmesi lazımdır. Heyet bazen %25lere bazen %55lere engelli raporu veriyor. Bunu etkileyen farklı faktörler olabilir. En doğru bilgiyi uzman hekimlerden oluşan heyet kararı ile öğrenebilirsiniz.

   Sil
 9. Merhaba kamu kurumunda işçi olarak çalışıyorum.bende göz tembelliği var.sag yude60solyude40 görüyor.rapor alabilirmiyim alırsam ne faydası olur.malulen emekli olabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın ziyaretçimiz..Siz dahil tüm okurlarımıza şunu söylüyoruz Biz Doktor değiliz. Bu yönde karar verecek heyet bilgimiz ya da tanıdığımız yok. Olsa dahi, bireysel olarak hiç bir göz doktoru alacağınız rapor oranı konusunda kesin bilgi veremez. Bunun için heyete girilmesi lazımdır. Heyet bazen %25lere bazen %55lere engelli raporu veriyor. Bunu etkileyen farklı faktörler olabilir. En doğru bilgiyi uzman hekimlerden oluşan heyet kararı ile öğrenebilirsiniz. Geçmiş olsun..

   Sil
 10. Gözden heyete girdim. Sol 0.4
  Sağ 0.9 yazdı. Sol göz tembelliği yazdı. Şaşılık var yazdı. Birde göz kapağı düşüklüğü yazdı. Engel oranı nekadar verilir. 0.9 ve 0.4 ne demek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın ziyaretçimiz..Siz dahil tüm okurlarımıza şunu söylüyoruz Biz Doktor değiliz. Bu yönde karar verecek heyet bilgimiz ya da tanıdığımız yok. Olsa dahi, bireysel olarak hiç bir göz doktoru alacağınız rapor oranı konusunda kesin bilgi veremez. Bunun için heyete girilmesi lazımdır. Heyet bazen %25lere bazen %55lere engelli raporu veriyor. Bunu etkileyen farklı faktörler olabilir. En doğru bilgiyi uzman hekimlerden oluşan heyet kararı ile öğrenebilirsiniz. Geçmiş olsun..

   Sil
 11. Merhaba
  Sol 0.4
  Sağ 0.9 bu oran neyi ifade ediyor. Engel oranı verilirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın ziyaretçimiz..Siz dahil tüm okurlarımıza şunu söylüyoruz Biz Doktor değiliz. Bu yönde karar verecek heyet bilgimiz ya da tanıdığımız yok. Olsa dahi, bireysel olarak hiç bir göz doktoru alacağınız rapor oranı konusunda kesin bilgi veremez. Bunun için heyete girilmesi lazımdır. Heyet bazen %25lere bazen %55lere engelli raporu veriyor. Bunu etkileyen farklı faktörler olabilir. En doğru bilgiyi uzman hekimlerden oluşan heyet kararı ile öğrenebilirsiniz. Geçmiş olsun..

   Sil
 12. Tek gözüm görmüyor bu 32 ve fıtıktan bir kaç kezde ameliyat oldum 40 ala bilirmiyim acba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın ziyaretçimiz..Siz dahil tüm okurlarımıza şunu söylüyoruz Biz Doktor değiliz. Bu yönde karar verecek heyet bilgimiz ya da tanıdığımız yok. Olsa dahi, bireysel olarak hiç bir göz doktoru alacağınız rapor oranı konusunda kesin bilgi veremez. Bunun için heyete girilmesi lazımdır. Heyet bazen %25lere bazen %55lere engelli raporu veriyor. Bunu etkileyen farklı faktörler olabilir. En doğru bilgiyi uzman hekimlerden oluşan heyet kararı ile öğrenebilirsiniz. Geçmiş olsun..

   Sil
 13. Sol gözüm %25 görüyor şaşılık ve tembellik var rapor yüzde kaç alabilirim

  YanıtlaSil
 14. Sayın ziyaretçimiz..Siz dahil tüm okurlarımıza şunu söylüyoruz Biz Doktor değiliz. Bu yönde karar verecek heyet bilgimiz ya da tanıdığımız yok. Olsa dahi, bireysel olarak hiç bir göz doktoru alacağınız rapor oranı konusunda kesin bilgi veremez. Bunun için heyete girilmesi lazımdır. Heyet bazen %25lere bazen %55lere engelli raporu veriyor. Bunu etkileyen farklı faktörler olabilir. En doğru bilgiyi uzman hekimlerden oluşan heyet kararı ile öğrenebilirsiniz. Geçmiş olsun..

  YanıtlaSil
 15. benim şekerden dolayı sağ gözüm görmüyor rapor kaç olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın ziyaretçimiz..Siz dahil tüm okurlarımıza şunu söylüyoruz Biz Doktor değiliz. Bu yönde karar verecek heyet bilgimiz ya da tanıdığımız yok. Olsa dahi, bireysel olarak hiç bir göz doktoru alacağınız rapor oranı konusunda kesin bilgi veremez. Bunun için heyete girilmesi lazımdır. Heyet bazen %25lere bazen %55lere engelli raporu veriyor. Bunu etkileyen farklı faktörler olabilir. En doğru bilgiyi uzman hekimlerden oluşan heyet kararı ile öğrenebilirsiniz. Geçmiş olsun..

   Sil
 16. merhaba benim gözümde astigmat ve miyop var sag 14 sol 13 görüyor bilgi verirmisiniz heyete girmelimiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gözlükle düzeliyorsa şansınız yok diyebiliriz. Ancak içiniz rahat etmesi için doktorunuz sizi heyete yönlendirebilir. En doğru cevap heyetten çıkar. Geçmiş olsun.

   Sil
 17. merhaba benim gözümde astigmat ve miyop var sag 14 sol 13.5 görüyor bilgi verirmisiniz rapor alma şansım varmı

  YanıtlaSil
 18. Gözlükle düzeliyorsa şansınız yok diyebiliriz.

  YanıtlaSil
 19. Sol gözüm retinam parçalandı kaza geçirdim görmüyor aynı zamanda glokom hastasıyım üç kez ameliyat oldum bu yüzden.acikcasi rapor oranı tutmaz diye rapor almayı düşünmedim . Ama iş ararken tabikide sorun oluyor yüzde kaç alabilirim

  YanıtlaSil
 20. Merhaba.. Öncelikle geçmiş olsun. Sayın ziyaretçimiz..Bu yönde karar verecek heyet bilgimiz ya da tanıdığımız yok. Olsa dahi, bireysel olarak hiç bir göz doktoru alacağınız rapor oranı konusunda kesin bilgi veremez. Bunun için heyete girilmesi lazımdır. Raporlar dahi heyetten heyete değişiyor. En doğru bilgiyi uzman hekimlerden oluşan heyet kararı ile öğrenebilirsiniz. Tam teşekküllü devlet hastanesine müracaat etmeniz ya da ameliyat eden doktorun yönlendirmesi ile heyete girmeniz tavsiye olunur. Allah şifa versin.

  YanıtlaSil
 21. Hocam merhabalar, özür durumundan dolayi tayin istemek durumunda oldugum için engellilik raporunu almak istedigimiz babamın gözlerinde uzun sureden beri göz taksiyonundan kaynaklı problem vardı ve sürekli damla kullanıyorduk. Sol gözünde sinirler artik yandığı için görüntü yok. Sag gözü su an ameliyat ve sonrasinda gözlükle görüyor. Ayni zamanda parkinson hastasi. 65 üstü olmasindan dolayi ilaclarinin duzenli damlatilip icirilmesi gerektigi icin Bu noktada tam engelli yada yuzde 40 uzeri raporu alabilirmiyiz?

  YanıtlaSil
 22. Merhaba.. Öncelikle geçmiş olsun. Sayın ziyaretçimiz..Göz tansiyonundan kaynaklanan görme kaybı hakkındaki verilecek rapor için bireysel olarak hiç bir göz doktoru oran konusunda kesin bilgi veremez. Bunun için heyete girilmesi lazımdır. Raporlar dahi heyetten heyete değişiyor. En doğru bilgiyi uzman hekimlerden oluşan heyet kararı ile öğrenebilirsiniz. Bu arada babanızın parkinson hastası olduüğunu ifade ediyorsunuz. Parkinson hastaları da durumlarına göre rapor alabilmektedir. Parkinson için hastada yarattığı etkilere göre oran verilmektedir. Bu yönden de doktorundan gerekli yönlendirmeleri öğrenebilirsiniz. Heyet raporlarınaın sonucunda hem göz ve hem de hastalığından dolayı alacağınız raporların birleşimi ile istediğiniz rapora kavuşma ihtimali bulunabilir. Allah şifa versin.

  YanıtlaSil
 23. Keratakonus hastasıyım sağ ve sol gözüm lensle gorme sağlıyor ama sürekli kanlanip kızarıyor lens kullanımım zor ayrıca lensler çok pahalı olduğu için zor şartlarda temin edebiliyorum bu durumda rapor almam mümkün mu.

  YanıtlaSil
 24. Merhaba.. Öncelikle geçmiş olsun. Sayın ziyaretçimiz. Keratokonus hastalığı korneayı etkileyen, şeklinin bozulmasına neden olan bir hastalıktır. Dolayısıyla ilerleme halinde görme kaybına da yol açabilir. Görme bozukluğunun derecesine göre verilen puanlamaya bakılarak özürlü raporunun alınabilirliği görülebilmektedir. Bunun için göz muayenesi yapılır. Muayene bulgularına göre ve tedavi seçeneklerine göre değerlendirme yapılır. Eğer Gözlükle, lensle ya da ameliyatla düzeliyorsa şansınız yok diyebiliriz. En doğru cevap heyetten çıkar. Allah şifa versin

  YanıtlaSil
 25. Sol gözüm hiç görmüyor görme kaybı var Sağ gözüm 0 25 başlangıç astigmatım var Ayrıca hipermetropim var 1.50

  YanıtlaSil
 26. Merhabalar, her iki gözümde de göz tembelliği var. Bir gözüm %80 görmüyor , diğer gözüm %20 görmüyor. Tedavisi olmayan bir hastalık olduğu için engelli raporu almaya hak kazanırmıyım acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.. Öncelikle geçmiş olsun. Sayın ziyaretçimiz..Göz tembelliğinden kaynaklanan görme kaybı hakkındaki verilecek rapor için bireysel olarak hiç bir göz doktoru oran konusunda kesin bilgi veremez. Siz dahil tüm okurlarımıza bunu söylüyoruz Ayrıca biz Doktor değiliz. Bu yönde karar verecek heyet bilgimiz ya da tanıdığımız yok. Olsa dahi, bireysel olarak hiç bir göz doktoru alacağınız rapor oranı konusunda kesin bilgi veremez.Bunun için heyete girilmesi lazımdır. Raporlar dahi heyetten heyete değişiyor. Bilgilerinize göre engelli raporu alma imkanı pek görünmüyor. Ancak, en doğru bilgiyi özürlülük oranını bulgulara göre uzman hekimlerden oluşan heyet kararı ile öğrenebilirsiniz. Bunun için doktorunuza müracaat ederek heyete yönlendirmesini isteyiniz.

   Sil
  2. Merhaba benimde görmeme oranlarim o kadar siz bunun için uğraştiniz mi bilgilendirrseniz sevinirim geçmiş olsun

   Sil
 27. Merhaba benim de bir gözüm görmüyor ratina yırtığı dan bir gözüm de. 5 numara gözlük ile görüyor ve sıkıntılı peki ben alabilir miyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.. Öncelikle geçmiş olsun. Sayın ziyaretçimiz..Retina yırtıklığından kaynaklanan görme kaybı oranınızı belirtmemişsiniz. Ayrıca gözklükle görme şansınız varsa bunun için size hiç bir heyet engelli raporu düzenleyemaz. Ancak, en doğru bilgiyi özürlülük oranını bulgulara göre uzman hekimlerden oluşan heyet kararı ile öğrenebilirsiniz. Bunun için doktorunuza müracaat ederek heyete yönlendirmesini isteyiniz.

   Sil
 28. Merhabalar ben 7 yaşında katarakt ameliyatı oldum ve göz merceklerim alındı tıbben tekrar takılması mümkün değilmiş göz arkam kötü olduğu için dün hastaneye gittim ve sağ gözüm sadece ışık seviyesinde sol gözüme de 2mps denildi. Buna göre oran sizce kaç olur teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.. Merve hanım, Öncelikle geçmiş olsun. Üzülerek belirtmek isteriz ki, biz göz uzmanı değiliz. Buradaki amacımız, sadece bu tür rahatsızlıkları yaşayanlara rehber olacak bilgileri derlemeye çalışıp, bilgi sahibi yapmaktır. Uzmanı olmadığımız bir konuda bilgi vermekte yanlıştır. Ancak sitemiz içerisinde bulunan ve size kabaca bilgiler verecek olan sayfamızdaki bilgiler ya da bilgisayarınıza indirip kullanabileceğiniz bir programın yer aldığı progarmın size faydalı olabileceğine inanıyoruz.
   https://www.erolkara.net/2020/12/gorme-orannz-hesaplayn.html kuracağınız program ücretsizdir. Ayrıca, sorunuza net cevabı ve en doğru bilgiyi uzman hekimlerden oluşan heyet kararı ile öğrenebilirsiniz. Tam teşekküllü devlet hastanesine müracaat etmeniz ya da ameliyat eden doktorun yönlendirmesi ile heyete girmeniz tavsiye olunur. Allah şifa versin.

   Sil
 29. Merhaba ben Eylül ayinda mesane kanseri ve göz tembelligi için başvuruda bulundum mesaneden onkoloji yüzde 40 verdi üroloji yüzde 20 verdi sağ gözüm göz tembelligi doğuştan hiç yazı okuyamiyirum 005 dediler buna verilen oran yüzde 13 bu doğru mu

  YanıtlaSil
 30. 5 yaşında ki kızımın sarı nokta hastalığı var ve tek gözü yüzde 99 görmüyor tedavi mümkün değil engelli rapari alabilirmiyim tesekur ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle küçük kardeşimize Allah'tan acil şifalar dileriz. Tek göz tamamen görmüyor, diğer göz görüyorsa maksimum alınabilecek engelli raporu oranı % 32 olduğuna dair yönetmelik var. Bazı durumlarda bu oran % 32 den bile daha düşük olmaktadır. Bu nedenle engelli raporu almanız pek mümkün görünmüyor.

   Sil
 31. 7 yaşında sağ gözüme dal vurma sonucu kör oldu ameliyat oldum ama göz damarı kurulduğu için görmedi diğeri görüyor b sınıfı ehliyet aldım monoküler 11 yaşında rapor aldım %20 verdi doktor neden düşük verdi sizce tekrar gitmelimiyim rapor almaya şuan 22 yaşımdayım önceki raporum sistemde görülüyor mu aynı hastaneye mi gitsem yoksa özele mi

  YanıtlaSil
 32. Öncelikle geçmiş olsun. Rapora güvenmiyorsanız farklı bir hastanede heyete girerek verilecek rapor sonucuna bakın. Eğer büyük bir fark varsa üçüncüsünü denemek zorunda kalabilirsiniz.. Artık e-nabız sayesinde tüm raporlar kayıt altına alınmakta ve doktorlar tarafından görülebilmektedir.

  YanıtlaSil
 33. İyi günler sol gözüm 9 sağ gözüm 5.25 miyop var iki gözümde toplam 3,5 derece astigmat var. Sol gözümde göz tembelliği var acaba engelli raporu alabilir miyim ya da yüzde kaç oranda engelli raporu alabilirim?

  YanıtlaSil
 34. Sayın ziyaretçimiz. Geçmiş olsun.Gözlükle ya da ameliyatla görme imkanınız devam ediyorsa engelli raporu alma ihtimaliniz görünmüyor.

  YanıtlaSil
 35. Mrb benim bir gözum De %95 tembellik var onun İcin engel li raporu alınabilir mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle geçmiş olsun. Engelli raporu için iki gözün de görmeme olasılığı bulunmaktadır. Tek göz görüyor diğeri görmüyorsa rapor verildiğini sanmıyoruz. Yine de size tavsiyemiz, Tam teşekküllü bir devlet hastanesine gidip göz muayenesi olur ve heyete girebilirseniz daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

   Sil
 36. Merhaba oğlumda göx hastalığı keratit astimat ileri derecede kornea ince oldugu için ameliyat olamıyor gözlükle bile %30 görüyor engelli raporu alabilşr mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaha.. Önce oğlunuz için sağlıklı günler dileriz. Geçmiş olsun. Verdiğiniz bir kaç satır bilgiye verebileceğim tek cevap vardır. Tam teşekküllü devlet hastanesine giderek heyete girmesi olacaktır. Bizler doktor olmadığımız gibi size hiç bir doktor bu konuda rapor verilir, engellilik haklarından faydalanır deme yetkisine sahip değildir. İstediğiniz kadar göz doktoruna gidin heyete girmedikçe sağlıklı bir cevap alamazsınız. kaldı ki gözlükle görenlere engelli raporu verilmesi çok zor. Kaldı ki bir çok kez ameliyat evresi yaşamış yine de gözlüğe mahkum olanlara bile nadiren rapor verilmektedir.

   Sil
 37. 01.03 görme engelim var yüzde kac rapor alabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorunuz net olmadığı için cevap veremiyoruz.

   Sil
 38. Merhaba erol bey
  Ben gecen hafta istinye devlet hastanesine gittim göz muayene mi oldum acılan en üstteki yazı dahil hiç birini okuyamadım.
  Doktor soylediği bana heyette karşıma gelsen %32 üstüne Vermem dedi.
  Ben de sizin yaptığınız paylaşımı okudum göz tembelliği %50 engelli raporu alır diye ve detaylarınızı da okudum hepsi bende var peki neye göre %32 dinliyor bana sonuçlanmış bir göz tembelliğim var Beni aydınlatırsanız sevinirim bunla ilgili tekrar bir hastaneye uğramak isterim Veya ne yapmam gerekiyor.

  Teşekkürler ederim şimdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.. Sayın Deniz.. Öncelikle geçmiş olsun. Göz tembelliğinden kaynaklanan görme kaybı hakkındaki verilecek rapor için bireysel olarak hiç bir göz doktoru oran konusunda kesin bilgi veremez.
   Bunun için heyete girilmesi lazımdır. Raporlar dahi heyetten heyete değişiyor.
   En doğru bilgiyi 2019 yılında yeni yayaınlanan ve sitemizde bilgileri bulunan özürlülük oranını bulgularına göre uzman hekimlerden oluşan heyet kararı ile öğrenebilirsiniz. Bunun için doktorunuza müracaat ederek heyete yönlendirmesini isteyiniz.

   Sil
 39. Keratokonus ve retina yıktıkları var gözümde engeli raporu kac alabilirim acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.. Öncelikle geçmiş olsun. Sayın okuyucumuz böyle bir soruya konunun uzmanı olan en derin bilgilere sahip olan bir doktor bile zor cevap verir. Neden derseniz. Muayene olmadıkça, gereken testler yapılmadıkça, muayeneleriniz tam tetkik edilmedikçe böyle bir soruya kimse cevap veremez. Ve bir heyete girilmedikçe de engellilik raporunuz net olarak bilinemez.

   Sil
 40. Sağ gözüm görmüyor ama bel kayması sorunum var birde diz kapaklarim da ödem tarzı bir şey demişlerdi engelli raporunu alabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Ziyaretçimiz, öncelikle geçmiş olsun.. Bel kayması ve diz kapaklarındaki sorunlarınızın engellilik raporu için, tek göz görmesinin de bu çerçevede yine engellilik raporu için geçerli olacağına ihtimal vermiyoruz. Sorunuzda herhangi bir detay olmadığı gibi böyle tek bir cümle ile size hiçbir uzman cevap veremez. Konu ile ilgili detaylı bir muayene sonrası bir devlet hastanesinde heyete girerek sorularınızın cevabını bulabileceksiniz

   Sil
 41. Benin.tek.gozumden.retina.amaliyati.oldun.sonra.goze.mercektaktilar..100...5.goruyo.diyeride.az.goruyo.engelli.raporu.albilirmiyim.100.kaç.verirler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mercekle görüyorsanız sizin durumdakilere engellilik raporu verilmediğini biliyoruz. İlgili yazılarımızı ve soru cevaplar bölümünden benze bilgileri okumanızı tavsiye ederiz. Geçmiş olsun..

   Sil
 42. Göz tembelliği var Sol gözümde 4 yıl önce %30 görüyor denildi,şuan dahada gerilediginin farkındayım.Sağ gözüm ise aynı 4 sene önce %65 görüyor denildi yakın zamanda tekrar göz muayenesi olacağım engelli raporunu banada çıkartabilirler mi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.. Öncelikle geçmiş olsun. Sayın okuyucumuz göz muayenenizi 4 yıl bir süre yaptırmadığınız da ilginç. Oysa gözlerinde sorun olanların 6 ayda bir değilse bile yılda bir kez yaptırması gerekir. Sorunuza konunun uzmanı olan en derin bilgilere sahip olan bir doktor bile zor cevap verir. Neden derseniz. Muayene olmadıkça, gereken testler yapılmadıkça, muayeneleriniz tam tetkik edilmedikçe böyle bir soruya kimse cevap veremez. Ve bir heyete girilmedikçe de engellilik raporunuz net olarak bilinemez.. Bu nedenle doktorunuzun kanaati sonrası heyete yönlendirirse heyete girerek durumunuzu net öğrenebilirsiniz. Allah şifa versin.

   Sil
 43. Merhabalar Yüksek derece miyop hastasıyım ama şu an gözlükle çok rahat görebiliyorum üniversite kaydı için istenilen sağlık raporunda bunu engelli olarak sayıyorlarımı yoksa gözlüklü bir halde görüyorum diye sıkıntı etmiyorlarmi yani engel raporu almam şartmı yüksek olsa bile gözlükle görmeme rağmen teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.. Öncelikle üniversiteyi kazandığınız için tebrik ederiz. Hayırlısı ile tamamlamanızı dileriz. Kazandığınız üniversiteyi yazmamışsınız. Kazandığınız bölümde bir sorun mu vardı, bilemedik. Ancak gözlükle görebilen hiç kimseye engellilik raporu verilmiyor. Başarılar

   Sil
  2. Kazandığım bölüm inönü hemşirelik sıkıntı yaratır mı meslek hayatı boyunca çok istiyorum çünkü bu mesleği

   Sil
  3. Değerli ziyaretçimiz.Kazandığınız bölüm şartlarında rahatlıkla eğitime devam edebilirsiniz. Güzel gönlünüzü üzmeyin. Şimdiden hayırlı bir şekilde mezun olmanızı temenni ediyoruz. Başarılar diliyoruz

   Sil
 44. gözümde et buyumesi vardi doktorr kuruluk oldugunu soyledi 15 gun sonra rapor vereyim dedi bu ne demek oluyo

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pterjium diğer adıyla gözde et büyümesi genetik nedenlerle veya güneşe maruz kalan insanlarda görülen bir göz hastalığıdır. Halk arasında ‘’Kuş kanadı’’ olarak bilinen bu hastalık başlangıçta zaman zaman kanlanma ve yanma, batma gibi şikayetlere yol açar. İlerlemeye devam ederse kormeanın üzerine atlayıp onu çekerek astigmatizmaya neden olur ve görme bulanıklaşmaya başlar. Göz bebeğine kadar ilerlediği safhalarda görme aksını kapatır ve kalıcı görme kusurları meydana gelir.Gözde et büyümesi rahatsızlığından korunmak için güneşten korunma şarttır. Pterjium’un tamamen ortadan kaldırılması ancak ameliyat ile mümkündür.Pterjiumun nükü veya gözde et büyümesinin tekrar etmesi olasıdır.Ameliyat sonrası uzak ve yakın gözlük değişimi gerekebilir.

   Önemli olan hastalığın ilerleme derecesi ve görme oranına etkisidir.Göz için engelli raporu düzelemeyen görme sorunları için verilmektedir.Doktorunuz size ne şekilde bir rapor vercek. bu bilgilerle bilemeyiz. Ancak vereceği raporun engellik için olacağını sanmıyoruz. Zira hiç bir doktor, tek başına engellilik raporu düğzenleyemez. Doktorunuz verse verse ilaç raporu verir ki, bazı ilaçlar için dahi en az üç uzman doktor onayı gerekebiliyor. Geçmiş olsun.

   Sil
 45. İyi günler tek göz görmuyor retina ve kornea tedavisi görüyorum göz tansiyonuda var bu raporu etkilermi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle Allah şifa versin. Yazımızda da belirtildiği gibi, "Tek göz tamamen görmüyor, diğer göz görüyorsa maksimum alınabilecek engelli raporu oranı % 32 dir. Bu oran % 40 ın altında olduğu için tek gözü görmeyen kişiler maalesef engelli kabul edilmemektedir" denilmektedir. Durumunuz raporu etkiler en sağlam sonuç heyete girmeyi talep edin, durumunuzu heyet raporu sonucunda net olarak en doğru şekilde öğrenebilirsiniz.

   Sil
 46. Tek gözümde retina yırtılması dolayısıylan işlevini yitirdi kör yani artı göz tansiyonda var engel oranini hastalıklar etkilermi yoksa tek göz sağlam olduğundan oranini etkilemiyormu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle Allah şifa versin. Yazımızda da belirtildiği gibi, "Tek göz tamamen görmüyor, diğer göz görüyorsa maksimum alınabilecek engelli raporu oranı % 32 dir. Bu oran % 40 ın altında olduğu için tek gözü görmeyen kişiler maalesef engelli kabul edilmemektedir" denilmektedir. Durumunuz raporu etkiler en sağlam sonuç heyete girmeyi talep edin, durumunuzu heyet raporıu sonucunda net olarak en doğru şekilde öğrenebilirsiniz.

   Sil
 47. Merhaba, Tek gözümde yaralanmadan dolayı görme kaybı var. Yalnız nesneleri gölge şeklinde ve hiç anlaşılamayacak biçimde beyaz puslu görüyorum. diğeri gözlükle görüyor. Ancak bir gözümdeki puslu ve gölge görme nedeniyle gören gözün görme kalitesi de düşüyor. Tek göz hiç görmese daha kaliteli görebilirim. Bu durumda oran %32 nin üstüne çıkar mı? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.. Öncelikle geçmiş olsun. Tek gözünüz daha iyi görüyorsa rapor oranı yükselmez. Tek göz kaybında heyet hastanelerden verilen rapor oranı yüzde 32’dir. Engelli ya da malulen emeklilik için en az yüzde 40 oranında raporunuzun bulunması gerekmektedir. Başka rahatsızlıklarınız varsa bu oran yüzde 40’a çıkabilir ancak sadece tek göz kaybı varsa alacağınız rapor oranı yüzde 32 olacaktır.

   Sil
 48. İyi günler 13 yasimdan beri üvey tedavisi görüyorum 2020 de retina yırtılmasıdan dolayı tek gözüm görmüyor göz tansiyonuda var engel oranini etkilermi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.. Öncelikle geçmiş olsun. Gören gözünüzün görme oranı ameliyat öncesi ve sonrası değişmemişse engel oranını değiştirmez. Yapılacak muayene ve gireceğiniz heyet sonrası raporu verecek kurulun kararını önemseyiniz.

   Sil
 49. selamlar inanır mısınız benim göz tembelliğime %15 rapor verildi..ve nerdeyse hiç görmeyen gözüme şaka gibi hala şoktayım.

  YanıtlaSil
 50. Merhaba;

  Her iki göz için de +10 hipermetropum var. Sol gözde ekstra tembellik var ama derecesi nedir bilmiyorum. Gözlük ya da lens olarak ta maksimum 6,5 ya da 7 numara kullanabiliyorum. Numara büyüdüğünde görmem daha da kötüleşiyor.

  Bu durumda benim gözlerim için ne söylenebilir? Numaramın %70i olan gözlük kullanabiliyorum. %30 görme kaybım var mı demek?

  Bu kadar kusur için de rapora başvurmak mantıklı mıdır?

  Teşekkürler
  iyi çalışmalar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli Ziyaretçimiz. Geçmiş olsun dileklerimizle sorunuzu yanıtlamak istiyoruz. Öncelikle, sorunuzu okurken pek de şaşırmadık desek yeridir. +10 hipermetrop olup bundan çok düşük seviyelerde gözlük camını kullanabiliyorum. Numara büyüklüğünde görmem zorlaşıyor diyorsanız görmenizi etkileyen başka faktörlere bakmak gerekiyor. Kalıtsal ya da kronik bir hastalık görmenize engel olabilir,diye düşünüyoruz. Sitemiz bir tıp ya da uzman doktor sitesi olmadığı için de edindiğimiz bilgiler, danıştığımız doktorlardan edindiğimiz bu tür bir problem olabilir, şüphesinin varlığını gösteriyor.
   Şöyle ki, gözlük hatalı yapılmış olabilir zira "Montajı yanlış yapılan gözlük camlarının tipik bir belirtisi gözlük kullanırken net bir şekilde görememektir" cevabının dışında

   * Kan basıncınız ve kalp atışlarınız aşırı stresten olumsuz etkilenebilecek tek durum değildir. Görüşünüz de bundan rahatsız olabilir. Genelde ne kadar çok stresliyseniz görmeniz de o kadar çok bozulur.

   * Diyabet, hipertansiyon gibi kronik bir durumunuz olabilir.

   * Bazı ilaçlar görmenizi bozabilir. Doktorunuza aldığınız bir ilaçtan kaynaklı bir durum olup olmadığını veya gözü etkileyen bir hastalığın vücudunuzda olup olmadığını araştırılmasını isteyiniz. Ve bize yazdığınız sorunu muhakkak uzman olan bir doktorla, tam kapasiteli bir göz hastanesinde araştırınız. Engelli raporunu gerektirecek bir durumun olmadığı kanısıyla sağlıklı günler dileriz.

   Sil
  2. Cevap için teşekkürler.

   Anlık bir durum değil yaklaşık 40 yıldır gözlük kullanıyorum ve kullandığım gözlük numarası gittikçe büyüdü ve kullandığım gözlük ya da lens numarası biraz büyütülürse görme bulanıklaştığı için doktorlar bu şekilde numara belirliyorlar.

   Görme sorunu olanlar için engellilik çok zor evet. Daha önce sohbet ettiğim bir doktor da eğer gözlük ya da lensle görebiliyorsan engelli sayılmazsın diyordu.

   Koltuk değneği ile yürüyebiliyorsa engelli sayılmazsın demek gibi bir durum aslında bu.

   Evet görüyorum ama gözlük taktığımda bu gözlüklerle gün ışığı olan yere çıktığımda cam kalınlıklarından dolayı gözlerimi açamıyorum bile. Sürekli gözlük kullanımından kaynaklı burunda yaralar oluşuyor. Evet görüyorum ama normal hayatıma devam edemiyorum. Hava sıcak olsa gözlük takamıyor ve göremez pozisyona geçiyorum. Zaten engelllilik te normal hayatını sürdüremediğin durumlar için geçerli olması gereken bir durumdur... Tabii ki bunlar bu forumun konusu değil.

   Tekrar cevabınız için teşekkürler

   iyi çalışmalar

   Sil
 51. Merhaba benim bir gözüm 7 diğeri 8 derce engeli raporu alabilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.. Gözlük kullanıyor ve görüyorsanız engelli raporu verilmemektedir. Geçmiş olsun..

   Sil
 52. Merhaba 2 bucuk yasindaki oglumda iki gozdede kayma mevcut. Gormede sorun yok. Engel raporu alabilir miyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın okurumuz, Oğlunuza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Görmede sorun yoksa, göz kayması çocuk ya da yetişkin olsun engelli raporu alamıyor.

   Sil
 53. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın okurumuz... Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı "Erişkinler için engellilik değerlendirmesi hakkında yönetmelik" dördüncü bölümde raporların geçerlilik süresi başlığı altında durumunuz incelendiğinde sürekli bir rapor verilmemişse, rapor tarihinizin çoktan geçmiş olduğu anlaşılıyor. Yaklaşık 18 yıl (2022 yılı hariç ) Verdiğiniz değerlerin de bu durumda artıp eksilmiş olasılığı olduğu için verilecek her bilgi haliyle bir yanlış bilgilendirme olacaktır. Size tavsiyemiz, göz doktoruna giderek heyete girme talebinde bulununuz. Alacağınız en doğru sonuç ve kararla engellilik durumunuz daha net belli olacaktır. Allah c.c şifa versin

   Sil
 54. Merhaba bende sol gözde şaşılık var heyete girmedim muayene oldum sağ 075 sol 075 oranı var bu durumda heyete girebilir miyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özür dilerim yanlış yazdım sağ ve sol göz 025 birde sol gözüm de şaşılık var

   Sil
  2. Merhaba.. Gözlük kullanıyor ve görüyorsanız engelli raporu verilmemektedir. Heyete girmeniz ihtimal dışı. Keşke doktorunuza da fikir alma olarak sorsaydınız. Çünkü sizi heyete yönlendirecek olan onlardır. Geçmiş olsun..

   Sil
 55. Teşekkür ederim hocam saygılar sunuyorum sağolun

  YanıtlaSil
 56. Merhaba tek gözümde üveit atakları ve retina yırtılması oluşumu görmem el hareketi algiliyor ışık az ise onuda algilamiyor behcet tanisida konuldu daha önceden bilmiyordum hastalıklarımın ne olduğunu ilk 2 engelli raporumda %32 cıktı daha sonra öğrenince yine almak icin başvuru yaptım bu seferki %20 cıktı durumumda herhangi bi değişiklik yok 10 yıldır üveit tedavi görüyordum behcet olduğumu yeni öğrendim bu oran neden böyle cıktı

  YanıtlaSil
 57. Durumunuzda değişiklik yok artı bir de ilave bir hastalık çıkıyor ve bir önce ki orandan daha düşük bir oranla rapor veriliyorsa burada heyetin dikkatsizliği söz konusu olabilir. Bu nedenle size tavsiyemiz durumunuzu anlatan ve eski ve yeni raporların bir suretini de ekleyeceğiniz dilekçe ile İl Sağlık Müdürlüğüne müracaat ediniz. Allah c.c şifa versin

  YanıtlaSil
 58. Amin cümlemize
  itiraz ederek bu rapor böyle cıktı 3. Yani tekrar itiraz etsem behcetten oran geliyormu gelmiyormu kestiremedim şimdi ücret ödüyoruz itiraz edince tekrar ücret ödesem bu oran %40 gecermi bilemedim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Behçet hastalığı Tedavi altında ise hafif ve orta derecede mukokutanöz %10
   Tedaviye dirençli şiddetli mukokutanöz için ise %20 oranında bir rapor aldığını sanıyoruz. En sağlam bilgiye doktorunuzdan edinebilirsiniz

   Sil
 59. Merhaba oglum 6 yasinda iris kolomu optik koroid kolobomu var rapor alabilirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, Öncelikle acil şifalar dileriz. Çocuklar için rapor alma şekli değişmiştir. Yani, büyükler gibi rapor verilmiyor bunun için ÇÖZGER uygulaması var. Çözger hakkında bilgi sitemizde mevcut. Aşağıya yazdığım linkten ulaşabilirsiniz. İyü günler dilerim...
   https://www.erolkara.net/2022/05/cozger-ozel-gereksinim-raporu-nedir.html

   Sil
 60. İyi günler. Çift görme rahatsızlığım var. Gözümden birisini kapatınca tek görüyorum ikisi açıkken çift görüyorum. Gözlük kullanmadan görüntü düzelmiyor. Bununla ilgili belli oranda rapor alabilir miyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli okurumuz, öncelikle geçmiş olsun.. Çift görme ( yani diplopi) rahatsızlığında çift görmeye neden olan kalıcı gözün dış kaslarının hareket kusurlarında işlevsel görme puanı (tedavi ile düzelmesi mümkünse, süreli rapor düzenlenir) Düzelmenin olmadığı durumlarda sürekli rapor olarak % 30 oranının verildiğini sanıyoruz. En iyi sonucu kamu hastanelerinde gireceğiniz heyet karar verir. Sağlıcakla kalınız..

   Sil
 61. Merhaba sol gözümde şaşılık var bununla ilgili belli oranda rapor alabilir miyim acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın ziyaretçimiz.. "Belli oranda" sözünü anlayamadık. Ancak tek gözdeki şaşılık sorunu tedavi edilirse hiç bir zaman engelli raporu alamazsınız. Tedavi olmayacak durumda ise ve başkaca etken faktörler yoksa en fazla %10 - 15 oranında bir rapor verilir, sanıyoruz. En doğru bilgiyi heyet raporundan öğrenebilirsiniz.. Geçmiş olsun..

   Sil
 62. Sol gözüm %20 görüyor kaç puan alabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Geçmiş olsun. Tek gözü görmeyene % 32 oranında rapor verildiğine göre sizin şu an görmeniz %20 ise bu oranın dahi verilemeyeceği kesindir. Dilerseniz aşağıdaki linkten kendinizi hesaplayabilirsiniz.. Sağlıkla kalın...
   https://www.erolkara.net/2020/12/gorme-orannz-hesaplayn.html?showComment=1683797018967#c34565378443054872

   Sil
 63. Merhaba benim sorum şu olacak size her iki gözümde makula dejenerasyon var oran olarak 0.16 yazıldı bu kac puana tekabül ediyor yardimcinolur musunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba... Öncelikle geçmiş olsun. Bu oran her iki göz için toplam bir oran mı ? Tek göz için mi ? Bu oranı yazan doktor mu heyet mi ?

   Sil
 64. Merhabalar bilgi almak amaclı sadece en son 2 sene önce muayene oldum sol 7.5 miyop 2.25 astıgmat sağ 8.25 miyop 2.5 astıgmat sol gözümde karanlıkta perde inme gibi bi sorun da var belimde de fıtık var doktor değilsiniz bılıyorum askerlikten muafım bu sekılde bir rapor söz konusu olur mu saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun.. Belirttiğiniz gibi sağlıkçı değiliz. Ancak edindiğimiz bilgilere göre bugüne kadar fıtık olayının raporlaştırıldığını duymadık. Raporlara etkisini de. Ameliyatla çözümlenen bir sorun. Asıl önemlisi göze gelelim. Gördüğünüz sürece rapor alamıyorsunuz. Karanlıkta perde inme gibi dediğiniz katarakt şüphesini veriyor. Göz derecenizde buna işaret ediyor. Katarakt olup olmadığınızı kontrol ettirin. Ayrıca "göz dibi muayenesi" olun. Doktora gittiğiniz zaman sadece görme muayenesi değil "göz dibi kontrol istiyorum" diyerek özellikle isteyin. Her göz doktoru muayenehanesinde göz dibi kontrol edecek alet olmayabilir. Tekrar geçmiş olsun.

   Sil
 65. Sol 7.5 miyop 2.25 astıgmat sağ 8.25 miyop 2.5 astıgmag sol gözde gece perde inme gibi bir sorunda var belimde de fıtık var askerlikten muafım sizce rapor söz konusu olur mı gözlükle de tamamen net görmüyorum

  YanıtlaSil