@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!


Banner


Hoş Geldiniz..

Diyanet, Fitre Miktarına 1 TL Zam Yaptı

2021 Yılı Fitre Miktarı Belli Oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı 2021 yılı için Fitre miktarını açıkladı. 

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu 2021 yılı Ramazan ayı ile 2022 Yılı Ramazan ayı arasında verilecek olan fitre miktarını açıkladı.

Geçtiğimiz hafta bazı medya organlarında 30 TL olarak açıklanan fitre miktarı için tepki gösteren Diyanet, bu yıl fidye miktarını 28 TL olarak açıklayarak geçen yıla göre 1 TL zam yapmış oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu üyelerine göre ülkedeki yıllık enflasyon oranı %3,7 TL olarak tespit edilmiş oluyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu yaptığı açıklamada 2021 yılı Ramazan ayı ve sonrasında verilecek olan fitre miktarını 28 TL olarak yaptığı açıklamasında şunları belirtti.

"Kurulumuzca, 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için Fitre miktarı 28 TL olarak belirlenmiştir.
Fitre miktarının belirlenmesinde, İslam dininin temel kaynaklarında zikredilen deliller ve günümüz şartlarında bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalaması esas alınmıştır. Belirtilen meblağ, nakdî olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden aynî olarak da verilebilir. Belirlenen bu miktar aynı zamanda, günlük fidye miktarıdır.
Bununla birlikte her bir mükellef (fitre veren kişi) bir günlük kendi gıda harcamasına denk düşecek meblağı ya da daha fazlasını fitre/fidye olarak da verebilir."
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

İlginizi Çekebilir

Reklam