@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Bir Müslüman Gayrimüslimlerin Cenazesine Katılabilir mi ?
Diyanet İşleri Başkanlığı, Müslümanların, gayrimüslimlerin cenaze töreninde rahmet dilemesinin caiz olmadığını bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, sitesinde, müslümanlar, "Gayrimüslimlerin cenaze törenine katılan kişi, diğer dinlere ait dua, ibadet, benzeri dini ayin ve ritüellerin icrasına katılması ve gayrimüslim ölüler için rahmet dilemesi caiz değildir. Taziye ve teselli amaçlı olarak bu tür ziyaretler yapılabilir" diye uyardı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sitesinden derlenen bilgilere göre, müslümanların, gayrimüslimlerin cenaze törenlerine katılmasında hiçbir sakınca bulunmuyor. "Müslümanlar, gayrimüslimlerin cenaze törenlerine katılabilirler" diyen Diyanet, böyle bir merasime katılan kişinin diğer dinlere ait dua, ibadet, ayin ve ritüellerin icrasına katılamalacağını kaydetti.

Bir müslümanın, gayrimüslim ölüler için rahmet dilemesinin de caiz olmadığına vurgu yapan Diyanet, "Taziye ve teselli amaçlı olarak, bu tür ziyaretler yapılabilir" dedi. Gayimüslim bir cenazenin, müslüman mezarlığına defnedilip defnedilmeyeceği konusunda da görüş açıklayan Diyanet, tarih boyunca müslüman mezarlıklarının büyük bir itina ile hıristiyan ve yahudi mezarlıklarından ayrı mekanlarda oluşturulduğunu hatırlattı. İslam dininin ölülerin techiz, tekfin ve defin işlemlerinde, kabir ziyareti, okuma ve dua usullerinde kendine has uygulamaları olduğuna işaret eden Diyanet, şunları dile getirdi:

"Bunlar Müslüman Türk halkımızın öz kültürü olmuştur. Kültür erezyonu, kimlik kaybı bir millet için sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Bu bakımdan Müslüman mezarlığının gayrimüslim mezarlığı ile parselleri ayrı olan bir mekanda bulunmasında bir sakınca yoksa da, aynı mekanda karışık olarak defnedilmesi uygun değildir. Hıristiyan bir kişinin, müslümanlar arasında vefat etmesi halinde, o yerde hıristiyan mezarlığı varsa, cenaze bu mezarlığa gömülür. O yerde hıristiyanlara ait mezarlık yoksa ve bu kişinin başka yerdeki bir hıristiyan mezarlığına nakli de yapılamazsa, müslümanlara ait kabristanın, bir köşesine defnedilebilir".

Diyanet, ayrıca müslüman bir cenazenin gayrimüslim mezarlığı dışında başka bir yere defnetme imkanının bulunmaması halinde, bu mezarlığa defnedilebileceğini bildirdi. Diyanet böyle bir durumda cenazenin, mümkünse mezarlığın uzak bir köşesine defnedilmesinin uygun olacağını açıkladı.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.