@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklam65 Yaş Üstü ve Kronik Hastalığı Olanlar Nasıl Dışarı Çıkar, Seyahat EderSokağa çıkma yasağı getirilen 65 yaş ve üstü yurttaşlar ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için bir genelge yayımlandı. Genelgeye göre söz konusu grupta bulunanlar seyahat için izin başvurusu yapacak


İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için uygulamaya konulan "Sokağa Çıkma Kısıtlaması ve Yasağı Genelgesi"ne ek bir genelgeyi daha yayımladı.

Söz konusu genelge kapsamında olan vatandaşlardan yasakların yürürlüğe girmesi ile kendi ikameti dışında bir yerde olanlar başta olmak üzere seyahat etmesi/evden çıkması zorunlu olanlar, 112 Acil Çağrı Merkezi üzerinden taleplerini iletebileceklerdir. Bu talepler valilik/kaymakamlıklarda oluşturulan 'Vefa İletişim Merkezleri' tarafından takip edilecek. Uygun görülenler için düzenlenecek tarih, zaman, güzergah ve seyahat edenlerin açık kimlikleri belirtilerek düzenlenecek seyahat belgeleri talep sahiplerine kolluk birimleri tarafından teslim edilecektir" açıklaması yapıldı.

Bu nedenle, Seyahat İzin Belgesi almak isteyen vatandaşlar;

İkametgâh adresine gitmek, yakının cenaze törenine katılmak, kronik bir rahatsızlığı dolayısıyla il içinde veya başka bir ilde doktor randevusu olmak, diyalize girmek gibi çok zorunlu hallerde 65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı bulunan vatandaşımız; 112, 155, 156 hatlarını arayıp talebini iletecek, talep 112 sağlık görevlileri tarafından yerinde incelenecek, özellikle talep sahibi şahsın sağlık kontrolü yapılacak, seyahat etmesinde sakınca görülmeyen kişi için “Seyahat İzin Belgesi” düzenlenecek, seyahat izin belgesini nihai olarak İl merkezinde Vali, ilçelerde bizzat ilçe kaymakamı imzalayacaktır.

Vali ve kaymakam dışında hiç bir merci seyahat izin belgesi imzalayamayacak, imzalanması durumunda geçerli olmayacağı gibi imzalayan hakkında yasal işlem yapılacaktır.

Seyahat izin belgesi çok zorunlu ve istisnai durumda düzenlenecek olup, yürüttükleri kamu görevinin niteliği, mevcut durumun aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, belediye başkanları, kurum il müdürleri, muhtarlar, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri vb. olmak üzere kamu görevlileri ile kamu hizmeti yürütenler dışında hiç bir şekilde 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın sokağa çıkmalarına müsaade edilmeyecek ve hiç bir şekilde seyahat izin belgesi düzenlenmeyecektir.

Örnek Sorular ;

65 yaş üstündeyim eczaneye, PTT'ye,Bankaya, Notere gidebilir miyim?

65 yaş üstünde olan ve kronik hastalığı bulunan kişiler eczane, hastane, noter, banka, alışveriş gibi bir yerlere gitmek için öncelikle 112 yi aramaları gereklidir. Daha sonra vefa projesi kapsamında kurulan ekip sizi arayacak ve en yakın sağlık kuruluşuna ya da eczaneye gitmek için sizi arayacaklardır.

65 yaş üstü notere gidebilir mi?

araç satışı ya da ev satışı gibi noterden hizmet almak isteyen 65 yaş üstü ya da kronik rahatsızlığı olan kişilere genelge gereği hiç bir işlem yapılmayacaktır. Ancak noter ile görüşerek noter memurunu eve çağırarak işlemlerini yapabilirler.

65 yaş üstü bankadan maaşımı nasıl çekebilirim?

65 yaş üstü vatandaşlar maalesef karantina boyunca bankalara gidemez. Gitseler bile 65 yaş üstünde olduklarından dolayı bankadan hizmet alamaz. Bazı özel bankalar 70 yaş ve üzeri vatandaşlar için evlerine giderek işlemlerini gerçekleştireceklerini duyurdular. Diğer bir yol ise internet bankacılığını kullanmaktır. Ayrıca PTT gibi kamu kurumları da 65 yaş üstü vatandaşlara hizmet vermemektedir. Emekli promosyon almak için ise beklemeniz gereklidir. Kesinlikle herhangi bir izin verilmemektedir.

65 yaş üstü hastaneye nasıl giderim?
65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan kişiler çok aciliyeti olmadıkça dışarı çıkamazlar. Sağlık bakanlığının yaptıkları açıklama ile birlikte ilaç için gerekli raporlar süresiz olarak uzatıldı. 65 yaş üstü kişilerin rapor uzatmak için hastaneye gitmelerine gerek yoktur. Eğer 65 yaş üstü ilaç almak istiyorsanız evinizde 65 yaş altında birisi varsa ona eczaneye gitmesini söyleyebilirsiniz. Eğer 65 yaş üstü veya kronik rahatsızlığınız varsa ve evde tek başına iseniz 112 yi arayarak vefa destek biriminden ilaçlarının alınmasını talep edebilirsiniz.

65 yaş üstü seyahat belgesi nasıl alınır?
eğer 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığınız varsa çok acil olmadıkça şehir dışına çıkıp seyahat etme olanağınız kısıtlanmıştır. Ancak geçerli bir mazereti olan kişiler 112 yi arayarak vefa destek projesi ekibine başvurarak 65 yaş seyahat izni belgesi alabilirsiniz. Ancak kesinlikle bu belgeyi 65 yaş üstü insanlara verilmemektedir. Onlar kesinlikle seyahat belgesi almak için dışarı çıkmamalıdır. Yakınları onlar adına başvuruda bulunarak seyahat belgesini alabilirler.

65 Yaş Üstü Seyahat Belgesi Nasıl Alırım?

İçişleri bakanlığının genelgesi sonucunda acil bir sebepten dolayı şehir dışına çıkmak isteyen vatandaşların yakınları ekte bulunan ( seyahat belgesi formu word hali ) alarak ve tüm bilgileri eksiksiz doldurarak 112 yi aradıktan sonra yönlendirilen birime giderek seyahat belgesini onayladıktan sonra şehir dışına çıkabilirler.


Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam