@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Zemzem Nasıl İçilirDünyadaki en sağlıklı içme suyu olan zemzem içilirken ayağa kalkıp kıbleye dönülmeli sağ eldeki zemzem her defasında besmele çekilerek üç nefeste içilmeli sonunda 'Elhamdülillah 'denilmeli Efendimiz'in (sas) "Zemzem suyundan içen şifa bulur." sözü de hatırlanmalıdır


Suyu içerken imkân nispetinde kıbleye yönelip oturarak besmele çekip bardak sağ ele alınarak içilmelidir.

Resûlüllah (sas) Efendimiz suyu oturarak içme konusundaki ikazı sırasında; "Sakın sizden biriniz suyu ayakta içmesin!.. " buyurmuştur.

Bununla beraber Efendimiz'in ayakta su içtiği ve bununla ayakta su içmenin de caiz olduğuna işarette bulunduğu da ifade edilmiştir.

Nitekim bir keresinde Hazreti Alî (ra) Kûfe Mescidi'nin kapısına gelmiş ve orada ayak üzeri su içmiş toplanan halka da; "Bazı kimseler ayak üstünde su içmeyi mahzurlu görürler. Halbuki ben Nebî (sallallahu aleyhi ve sellem)'in benim ayakta su içtiğim gibi ayakta su içtiğini gördüm." diyerek ayakta su içmenin de caiz olduğu konusunda bilgi verdiği görülmüştür. (Buhari)

Bütün bu örneklerden sonra zannederim artık zemzem içerken bir anlaşmazlık söz konusu olmaz. Caiz olanı uygulamak isteyen oturarak içer biraz fazla sevap kazanmak isteyen de ayakta kıbleye yönelerek içmeyi tercih eder.

Bir bakıma fetva-takva tercihi diye hoşgörü ile bakarlar birbirlerine. Bilindiği üzere fetva basamağı ilk basamaktır. Mecburidir ondan aşağısı olmaz. Ama takva basamağı ihtiyaridir yükselmede ısrar olmaz.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.