@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Yarışma Ödülü Haram Mı

Diyanet, yarışmalarda kazanılan ödüllerin caiz olup olmadığı tartışmasına son noktayı koydu: Yarışmada bir taraf kaybediyor ve üzülüyorsa ödül haram, kimse maddi açıdan zarar görmüyorsa ödül caiz

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, bir vatandaşın “Yarışmalardan kazanılan ödülleri almak caiz mi?” sorusuna, “İki veya daha fazla kişinin, aralarında doğrudan veya dolaylı olarak anlaşmaları suretiyle bir tarafın kazanacağı, diğer tarafın kaybedeceği şansa dayalı her türlü oyun kumar kapsamındadır. Bu yolla kazanılacak ödüller haramdır” yanıtını verdi.

Diyanet, açıklamasında, “Kendi aralarında yarışacak kimselerden, kazananın üçüncü kişi tarafından vaat edilen ödülü almasıyla, kaybedenin bir zarara girmemesi esasına dayalı meşru içerikli yarışmalara katılmak ve buradan kazanılacak ödülleri almak ise caizdir” dedi. Kurul, söz konusu yarışmalara katılımla ilgili de “Bir yarışmaya katılabilmek için normal ulaşım ücreti dışında kontör göndermek gibi ilave ücretler ödemek ya da bir ödeme taahhüdünde bulunmak, çekilişe katılmak için piyango bileti satın almak niteliğinde olduğundan, o yarışma bir tür kumara dönüşüyor” şeklinde görüş belirtti.

http://www.haberturk.com/yasam/haber/1131000-diyanetten-yarisma-odulleri-fetvasi
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.