@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Tesbihin Faydaları

Tesbihi sallamak yerine tesbih ile zikir çekmek, tesbihe ve kişiye daha yakışan bir eylem olup, vücuda ve ruha sağladığı fayda tartışılmaz şüphesiz…

Günlük Yapılabilecek 8 Faziletli Zikir

1. Bismillahi Subhanallahi ve Bihamdihi
2. Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâşerîke leh, lehu'l mülkü ve lehu'l hamdü ve hüve alâ külli şey'in kadîr
3. Lâ ilâhe illallâhu'l Melikül Hakkul Mübin
4. Lâ ilâhe illallah
5. Lâ Havle Velâ Kuvvete İllâ Billâh
6. Sübhânallahi ve bi–hamdihî sübhânallahi’l–azîm
7- Sübhânallâhi velhamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallâhü ekber
8- Estağfirullah

Bu vesile ile biraz da tespihleri tanıyalım
Tesbih taşlarının insan sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. Bu taşları ve faydalarını incelersek:

Osmanlı’dan bugüne kadar gelen tesbih kültürü, her dönem erkeklerin önemli bir aksesuarı olmaya devam etmiştir. Günümüzde tesbih çeşitleri oldukça çeşitlidir. Oltu taşı tesbih, kehribar tesbih, kuka tesbih, zaza tesbih gibi daha birçok tesbih çeşidi mevcuttur.

Ayrıca tesbih ve tespih olarak 2 farklı yazım şekli ile kullanılabilmektedir. Yazım kurallarına göre tespih kullanılmaktadır. Ancak halk arasında çoğunlukla tesbih olarak kullanılmaktadır.

Tesbih taşlarının insan sağlığına iyi geldiği bilinmektedir.

Bu taşları ve faydalarını incelersek:

Kehribar taşı:
Kehribar taşı: En çok tercih edilen tesbih çeşidi kehribar tesbihlerdir. Kehribar eskiden beri ateş düşürücü v e ağrı kesici olarak da kullanılmıştır ve halen alternatif tıp olarak kullanılmaya devam etmektedir. Ayrıca kehribar tiroit bezini çalıştıran ve guatrı engelleme özelliğine sahiptir. Bu nedenle bayanlar kehribar kolye olarak da kullanmaktadırlar. Eskiden beri “Çam sakızı çoban armağanı sözü” ile ifade edilen aslında kehribardır. Çobanın armağanı süt, çamın hediyesi yani sakızı ise kehribardır. Sol elde kehribar tesbih çekildiği taktirde vucuttaki fazla elektriği boşaltır.

Kuka

Kuka: Yine Kehribardan sonra beğenilen tesbihlerden bir diğeri de kuka tesbihdir. Kullandıkça kararma özelliğine sahip olan kuka, eldeki bakterilerin temizlenmesine,

PelesenkPelesenk: Pelesenk tesbihleri avucun içinde ovalandığı taktirde çok güzel bir koku yayar. Yapısı gereği kullandıkça tatlı bir şekilde kendi ağacının ve sahibinin kokusunu etrafa yayar.

Ametist


Ametist: Ametist taşı, sarhoşluğu azalttığı söylenmektedir. Ametist taşı tesbihleri de ilgi çeken tesbihler grubundadır.

Kaplan Gözü

Kaplan Gözü: Kaplan gözü taşı migreni azaltma etkisine sahip bir taştır. Kaplan gözü tesbihler görsel olarak oldukça beğenilen tesbih modelleri arasında bulunmaktadır.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.