@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Peygamber Efendimizin Doğduğu Ev ve Kütüphane
Kutlu Kâbe’ye doğru yürürken kuzey-batı istikamette, yaklaşık 250 metre mesafede iki katlı Mekke-i Mükerreme Kütüphanesi bulunuyor. Peygamber Efendimizin doğduğu evin yeri, bugün Mekke kütüphanesi olarak kullanılan binanın bulunduğu yerdir.
Bugün Safâ ve Merve tepeleri arasındaki sa’y yerinin tam karşısında, Mina ve Aziziye’ye giden tünelin girişine yakın yerde olan bu ev, 1379 (1959) yılından beri Mekke kütüphanesi olarak kullanılmaktadır
Burası Ebu Kubeys dağının eteğinde, Ebu Kuaykan Dağı’na bakan Ebu Talip Mahallesi, Haşim Oğulları yurdu…
Burada Allah Resûlü’nün dedesi Abdulmuttalib’in evi varmış. Sonra oğulları arasında paylaştırılmış ve bugünkü Mevlid-i Nebî’nin, yani kütüphanenin bulunduğu yer, Allah Resûlü (s.a.s.)’nün babasına verilmiş, ondan da Allah Resûlü (s.a.s.)’ne intikal etmiş. Buraya ‘Peygamberin doğduğu yer’ "Beyt'ul Mevlid" (Doğum Evi ) ‘Mevlid-i Nebî’ denmektedir.
İçi lebalep kitap dolu, beyaz bina. Dikdörtgen biçiminde, uzunlamasına 6, enlemesine 5 penceresi var.
Kesin olmamakla beraber Güllerin Efendisi’nin (sav) burada dünyaya geldiği rivayet ediliyor.
Kâinatın Efendisi (sav) bu mütevazı evde yaşamış, hicret gecesi bu ev kuşatılmış…
Hz. Muhammed'in (sav) doğduğu ev 13 metre uzunluğunda ve 12 metre yüksekliğindeydi. Büyük bir yaşam alanı, aynı zamanda Hz. Muhammed'in (SAV) doğum yeri olan bir yatak odası ve bir depodan oluşuyordu. Bugünkü yapının, Kanuni Sultan Süleyman zamanında yapıldığı ifade edilmektedir. Eski bina yıkılarak yeniden yapılmak suretiyle şimdiki hâline getirilmiştir. Daha sonraları Suudi Arabistan'ın kurucu kralı Abdul-'Aziz bin 'Abdul-Rahman Al Saud , bu yer üzerine kütüphaneyi kurdu. Kütüphane Mekke Evkaf İdaresine devredilmiştir. 


İslam tarihinin en önemli kütüphanelerinden biri olan Hz. Muhammed'in (sav) doğum yerinde bulunan bu yeri ziyaret fırsatını kaçırmayın. Kütüphane, dünyanın dört bir yanından öğrenciler ve araştırmacılar tarafından ziyaret ediliyor ve 350.000'den fazla nadir kitap ve el yazması barındırıyor, bu da onu Mekke'de önemli bir simge haline getiriyor.  Bugünkü yapının 1951 yılında yeniden yapıldığı, sık sık tamiratlar geçirdiği biliniyor. Mekke Kütüphanesi'nin Tarih bölümünde bulunan 124 el yazmasının çoğu, Peygamber'in biyografisi, Peygamber'in övgüleri, doğum günü kutlamaları, hicaz tarihi, nesep , öğretme izni olarak icazet ve erdemler içermektedir.


Kütüphaneye yakın yerde zemzem suyu var Hac ya da umreye gelenler buraya gelerek bidonlarına zemzem doldurmaya bu kuyuya geliyorlar. 
 

Kütüphaneye girme imkanınız varsa içeriye girin ziyaret edin. Ancak, burayı ziyaret ederken ibadet ya da dua etmeyin. Oraya gidip kitap okuyabilirsiniz ama kütüphane duvarlarını öpmeyin ve ağlamayın ve özel dualar yapmayın. BU hareket şirktir. Günahı vardır. 

Erol Kara - 16.07.2011 - Güncelleme 23.03.2023 - @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.