@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Nesh ne demektir
Nesh ya da nesh etmek hükümsüz bırakmak, hükümden düşürmek, geçerliliğini yitirmek demektir

Kuran-ı Kerim'de nesh kelimesi "Biz, daha hayırlısını veya bir benzerini getirinceye (kadar) hiçbir ayeti neshetmez (hükmünü yürürlükten kaldırmaz) veya unutturmayız. Bilmez misin ki Allah, gerçekten herşeye güç yetirendir. (2/106)" şeklinde geçmektedir

Sözlükte değiştirmek, silip yok etmek, bir şeyin ardından bir başka şey getirmek, nakletmek ve kaydetmek gibi manalara gelir.

Terim olarak Hadis Usulünde nâsihu'l-hadîs ve mensûhuhû şeklinde kullanılır. Bunun dışındaki ilimlerde kısaca nesh denir. Umumiyetle şer'î bir hükmün yürürlükten kaldırılarak yerine bir başka hükmün getirilmesine denir.

Bir hükmü yürürlükten kaldıran hükme nasih; bir diğer hükümle yürürlükten kaldırılana ise mensûh denir.

Nesh, yalnızca dinî hükümlerde olur. Beşeri hükümlerin değiştirilmesi nesh anlamına gelmez. Bazı toplumlarda İslâm Hukukunun tatbik edilmeyerek yerine beşeri hukuk sistemlerinin getirilmesi de nesh demek değildir. Şu da var ki, ebediyet kaydiyle bilinen hükümlerde mesela namazın, orucun, farziyyetinde nesh söz konusu olmaz. Ayrıca haberlerde, olayların hikâye edilmesinde de nesh olmaz.

Kaynak : hadis.ihya.org/hadis-sozlugu/nesh.html

Editörün notu : Bazı kaynaklarda Kuran-ı kerim'de nesh edilmiş ayetler vardır, diye bir ibare görürseniz kesinlikle dikkate almayınız. Kur'an-ı kerim'de bulunan tüm ayetler kıyamete kadar geçerli olarak Allah-u Teala'nın koruması altındadır. Bu sözde ısrar edenler olursa lütfen, imanını tazelemesini tavsiye ediniz.

Konu hakkında bir çok reddiyeye kardeş sitemiz erolkara.net'ten ulaşabilirsiniz.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.