@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Müzikhol Tarzı Cami Işıklandırmaları Bir Rezalet
Çoktandır yazmaya niyetliydim. Bugün yarın derken kısmet bugüne imiş.
Enerji israfının had safhaya vardığı günümüzden yıllar önce..
Orta yaşın üzerindeki bilir.
Tüm Türkiye bir enerji tasarrufuna girmişti. Işıklı tabelalar gece yakılmıyordu. Renkli neon ışıkları birden bire sona ermişti.
Devran döndü. Enerjimiz had safhada. Her yer ışıl ışıl. Güçlü Türkiye’nin bir yüzü.
Ne var ki bu enerji bolluğu bir gün boğazımızda kalmasın.
Barlar, meyhaneler, müzikhollar ve sinemalar uzaktan her renkten lambalarıyla belli oluyor. Şimdi de camiler bu modaya uydu
Konuya gelmem sebebim bir zamanlar eğlence yerlerinin rengarenk ışıkları geldi, camilerimizi buldu.
Her renkten ışıklı camilerimiz şahsen bana ürkütücü geliyor.
Camilerin ilk ışıklandırması yıllar önce selatin camilerde olmuştu. Geceye damgasını vuran o gün ışığı rengi bambaşka bir ruh haline koyuyordu. Nur yağmış gibi idi.Uzaktan seyredilmelerine doyulmuyordu.
Son bir kaç yıldır hangi aklı evvel icat etti ise kırmızı, yeşil, mor, pembe akla ne renk geliyorsa cami dışını bezemeye başladı. Sonra mihraplara konulmaya başlandı.
Önce sarı,ardından yeşil, kırmızı ve diğerleri..Rengarenk..Birde dönüşümlü yananları var ki sarıdam kırmızıya, mordan yeşile…Yanar döner…
Bir gün bir cami içine girdiğimde gazinoya girmiş gibi hissettim.Bu ne ya… Bu nedir… Bu nasıl bir iğrenç zevk halidir.
Cami burası kardeşim. Meyhane,müzikhol vs değil dedim.
Yeni bir strateji planı tasarlayan Diyanet İşleri Başkanımız yapılacaklar arasında cami ışıklandırmalarını da gündeme getirmiş.
Tarihi eser konumunda bulunan camiler artık tüm Türkiye’de sarı rengin aynı tonuyla aydınlatılacak. Böylece tarihi camiler ile modern camiler ayırt edilebilecekmiş.
Tarihi anladım da modern ne. Son yıllarda yapılanlar, günümüz camilerini kastettiler, herhalde.
Tarihi camilerde maneviyat var. Yenilerde yok. Tarihi camiler huzur veriyor. yeniler kasvet. Sebebi var. Özetle şöyle diyeyim. Herşeyiyle helal kazanç, abdestli işçi emeği, mütevazi bani…
Resullullah aleyhisselam yaşasaydı,  günümüzdeki camilerin bir çoğunu mescidi Diran (dırar – zararlı mescid)) kabul edip, yıkardı.
Geçelim..
Sonra strateji planında ” Camilerin dış aydınlatmalarında sarı, turuncu ve kırmızı ile bu renklerin tonları kullanılacak. “buyurulmuş.
Sayın Başkanım sarı ışığı anlarım , cılk sarı değil, yumurta sarısı yani.. Camiler olacaksa günışığı renginde olsun.
Nura benzesin.Beyazımsı sarı.. Bakmaya doyum olmaz.Turuncu, kırmızı ne… Rengarenk ışıklarla bezenmiş ibadethane estetik görünmez. Güldürmeyelim..Alaca bocala yapılmış ışıklandırma çok çok erotik durur. Sanki içerden rengarenk elbise giymiş konsomatrisler, dansözler çıkacak gibi.
Yazıya eklediğim resimlere bakın. Bir de gerçekten ideal aydınlatılmış cami içine bakın. Sizi rahatlatan hangisi..
Cami ibadethanedir.Saygınlık ister. Huzur vermelidir. Gece karanlığında…
Kültürel başıbozukluğun sonucu olarak camilerimizde rezil bir ışık kirliliğine gerek yoktur.Diyanet bu ölçüsüzlüğü camilere asla taşınmamalı, Sayın Başkan buna müdahale etmeli!
Yurtdışından gelen bir yabancı rengarenk bezenmiş yerin mabed olduğunu anlamaz onun nefsi alemlere akacağı yer olduğuna kanaat getirebilir.

Bazı camilerde dış tarafı bırakın minber ve mihrapları rengarenk lede boğmuş görevliler var. Sanırsınız assolist sahneye çıkacak. Renkten renge girmiş bir sahne dekoru. Cemaate bakıyorsunuz o yansımada kimi kırmızı , kimi mor, kimi sarı bir sürü insan yüzü… Yüzüne Allah’ın nuru yansımış bir Müslüman görme imkanınıza kalmamış sanki..
Nefsin hezeyana uğramış yansıması.. İğrenç.
Öncelikle ister belediyeler ister Diyanet LED ile süslemeyi marifet sayan görevlileri tek tek uyarıp bu pespayeliğe son verilmelidir.
Tüm camiler acilen denetlemeli.
Şu kesin ki, Her din görevlisi, kendi yetiştiği ortamdan aldığı kültüre göre camiye düzen verebiliyor.
Tarihi mermer mihrabı, ahşap minberi eskimiş diye acayip yağlı boyalarla boyayan cami memurlarını saysak epey bir adet tutar.Klimayla,uydu anteniyle duvarı, kubbesi dolu tarihi camileri görmeyen yoktur.
Eğer sağlıklı denetlemeler yapılmazsa, İslam’ın özüne aykırı bir rezalet yayılmaya başladı.
Camileri hayatın merkezi yaparken gece aleminin çok olduğu semtlerdeki merkezler gibi düşünmemeliyiz.
Buralar cami kardeşim.. Aleko’nun, Kör Agop’un, Hiristonun eğlence mekanı değil..
Şaşırmayalım.

Erol KARA 03.02.2015
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.