@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


erolkaranet'e Hoş Geldiniz.

Reklam

Mekke ve Medinede Türk Bankası Var mı ?

Mekke ve Medine'de Türk Bankası bulunmamaktadır.
2004 yılında yaptığı lisans başvurusuyla 7 yıllık bir çabanın ardından Ziraat Bankası, Suudi Arabistan’da şube açan ilk Türk bankası oldu.
Ziraat Bankası Cidde Şubesi’nin resmi açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla 2011 yılında yapıldı.
O yıllarda hacıların daha iyi hizmet alabilmesi için Mekke’nin farklı yerlerine ATM konulması planlanıyordu. Ancak hali hazırda ATM bulunmamaktadır.

Ziraat Bankasının Cidde'de bulunan şubesine ait bilgiler
Adres:  Al Rawdah Dist. 1 Al Rawdah Str. P.O. Box.54759 Jeddah 21524 The Kingdom of Saudi Arabia
Telefon (00 966 12) 665 54 33 - Faks (00 966 12) 664 35 16
web sitesi : http://www.ziraatbank.sa/
 e posta : jeddah@ziraatbank.com
Ücret ve tarifeler : http://www.ziraatbank.sa/tarifelerveucretler

Suudi Arabistanda Bankacılık
– Banka hesap cinsleri (döviz hesabı uygulaması): Kayda değer sayıda yerli ve yabancı ortaklı banka bulunmakta ve bu bankalarda mevduat ve döviz hesapları açılabilmektedir. Faiz uygulaması yoktur. Suudi Arabistan’ın, 2005 Aralık ayında DTÖ’ye üye olmasıyla birlikte, yabancı bankalara Suudi Arabistan’da doğrudan şube açabilme imkanı da getirilmiştir. Yabancıların banka hesabı açtırmalarında kefilin muvafakati istenilmektedir.
– Kredi kartı kullanım durumu : Kredi kartı kullanımı yaygındır. Türkiye’den temin edilen “Mastercard” ve “Visa” kredi kartları Suudi Arabistan’da sorunsuz şekilde kullanılabilmektedir. (İnternet bankacılığı hizmeti sunan Türk bankalarından alınan ve THY ile anlaşmalı olarak uçuş mili biriktirilen kredi kartları tercih edilmelidir. Düşük sezonda 30 bin, yüksek sezonda 45 bin mil karşılığında Türkiye’ye gidiş-dönüş uçak bileti alınabilmektedir). Yerleşik bankalar Visa ve Master kart vermektedirler. Visa Electron ATM kartlarını alışverişlerde kullanmak da mümkündür.
– Çek kullanımı : Mevduat hesabı bulunanlar bankalardan çek temin edilebilmekte ve yaygın şekilde kullanmaktadırlar.
– Banka kredileri ve faizleri: Bankalardan kefilin kefaleti karşılığında, maaşla orantılı kredi almak mümkündür. Son dönemde, özellikte elektronik ev eşyası satılan büyük marketlerde, bankalar aracılığıyla taksitli alış-veriş mümkün hale gelmiştir. Alınacak eşya banka tarafından satın alınmakta ve müşteriye teslim edilmekte, bilahare, sözkonusu meblağ, belli bir kâr payı ile müşteriden taksitle tahsil edilmektedir.
– Döviz transfer uygulamaları, var ise kısıtlamalar: Döviz transferinde herhangi bir kısıtlama yoktur. Bankalar ile Western Union gibi firmalar aracılığıyla, 2-3 gün zarfında Türkiye’ye para transfer etmek mümkündür.

Suudi Arabistandaki Bankalar ve swıft numaraları için tıklayınız

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginizi Çekebilir

Reklam