@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Niyet Ettiğiniz İş Hakkınızda Hayırlı Olacak mı ?
İnsanlar, bazen kendileri için önemli bir karar verecekleri veya bir seçim yapacağı zaman dünya ve ahiret bakımından kendileri için hangisinin daha hayırlı olacağını kestiremezler.
Olmasını istediğiniz ya da yapmayı düşündüğünüz bir işiniz, bir niyetiniz mi var. Bu bir evlilik olabilir, bir ev satın alma olabilir, bir işe girmek olabilir, bir yola çıkmak olabilir. Kısacası bir işe niyetlendiniz ancak o işin hakkınızda hayırlı olup olmayacağını, size bir fayda getirip getirmeyeceğini,  pişmanlık verip vermeyeceğini merak ediyorsunuz. 
Bu merakın giderilmesi için yapmanız gereken iki rekat namaz ve dua... Tam sonuç çıkmasa bile en azından bir işaret alırsınız. Bazen sonuç çıkabiliyor, bazen kararsız bırakabiliyor ya da kesin bir işaret alabiliyorsunuz.
Bu ibadetin adına istihare diyorlar. 
İstihare, bir kimsenin yapmak istediği bir şeyin kendisi için hayırlı olup-olmayacağı konusunda bir işarete kavuşmak maksadıyla gece yarısı uyanıp iki rekat namaz kılarak Allah’a dua edip yardım istemesidir. 
Bu bakımdan istihare, bir bakıma yapılacak işin hayırlı olmasını; hayırlı ise gerçekleşmesini Allah’tan dilemek ve O’ndan tercih konusunda yardım istemek demektir.
Hz. Peygamber ashabına her işte istihareyi, Kur’an’ın bir suresini öğrettiği gibi öğretmiştir (Buhari, Teheccüd, 25; Ebu Davud, Vitir, 31).
İstihare namazı menduptur.
Namazın birinci rekatında Fatiha’dan sonra Kafirun suresi; ikinci rekatında Fatiha’dan sonra İhlas suresi okunur. Namazdan sonra istihare duası yapılır.
Hz. Peygamber, istiharede şöyle dua edilmesini tavsiye etmiştir: “Allah’ım! Senden, ilminle hakkımda hayırlı olanı bana bildirmeni, kudretinle bana güç vermeni istiyorum. Senin büyük fazlı kereminden ihsan etmeni istiyorum. Senin her şeye gücün yeter, ben ise acizim; Sen her şeyi bilensin, ben ise bilmem; çünkü Sen bütün gizli şeyleri en iyi bilensin. Allah’ım! Yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve ahiretim bakımından hakkımda hayırlı olacaksa, bunu bana takdir eyle, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle! Eğer bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve ahiretim bakımından kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Hayır, nerede ise, onu bana takdir et ve onunla beni hoşnut eyle!” (Buhari, Da’avat: 48).
İbadet ve sevap işlemek gibi iyi olduğu, haram ve günah gibi kötü olduğu bilinen şeylerde istihare yapılmaz. İstihare, yapılmasının doğru olup-olmadığında tereddüt edilen şeylerde yapılır ve yedi kere tekrarlanır. İstihareden sonra, insanın gönlüne bir açıklık gelir ve ilk defa kalbe doğan şeyin hayırlı olduğu kabul edilerek ona göre hareket edilir. İstihareden sonra rüya görmenin ve bu rüyayı iyiye veya kötüye yormanın dayanağı yoktur. İstihare namazının kılınamaması halinde, sadece duası okunmakla yetinilir (İbn Abidin, Reddü’l-Muhtar, Beyrut, 2000, II, 26-27).

Derleme @erolkaranet - .09.02.2020 - Güncelleme 30.12.2022
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.