@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

İstanbul Müftülüğüne.. Namaz Saatlerinde Değişiklik Yapmayın
Sabah Namazına katılımı kolaylaştırmak için ezanı imsak vaktine alan İstanbul Müftülüğüne öneri..
Bilindiği gibi, İstanbul İl Müftülüğü 18 Kasım 2019 günü tüm ilçe müftülüklerine gönderdiği genelge ile sabah vakti ezan okunma saatini imsak vaktine almış, namaz kılma saatini de yarım saat sonraya aldırmıştı.
Genelgeye göre, bu uygulama 1 Mart 2020 pazar günü normale dönecek.
Önümüzde 6 günlük bir süre varken İstanbul İl Müftülüğüne bir önerimiz olacak.
1 Mart 2020'de sabah namazı ezan okunma saatlerini normale alarak namaz saatlerinde değişiklik yapmayın. Zira Ramazan geliyor. Ve haliyle insanların imsak saatini bilmeleri açısından ve sahur yemeklerini sonlandırmak amacıyla okunan ezanlar için de tekrar geri alınması zorunlu olacak.
24 Nisan 2020'de başlayacak olan Mübarek Ramazan ayına hemen hemen iki ay var.
1 Mart'ta normale alacağınız sabah namazı ezan vakitlerini Ramazan'ın gelmesiyle tekrar aynı şekilde geri çekeceksiniz. Namazda gözü olmayanlara fırsat verip de, "daha sabah namazının ezanını ne zaman okutacaklarına karar veremiyor. Aç kapa, yap boz gibi bir ileriye bir geriye alıyorlar" dedirtmenizi pek tasvip etmiyoruz..
En azından bu yıla mahsus bırakın Ramazan ayı sonuna kadar böyle gitsin..
Bir diğer önerimiz, önümüzdeki yıldan sonra "cemaat sabah namazına yetişsin" gibi abes bir bahaneye sığınıp, namaz vakitleri ile oynamayın.
Hem Hanefi mezhebinde olanların hakkını yiyorsunuz hem de sabah namazına gelenlerin sayısında bir değişiklik yok. Namaza devam edenlerin kafasını da karıştırmanızı istemeyiz. Ve ayrıca seneye Ramazan 10 gün önce geleceği için aynı sıkıntıyı yaşamayın, yaşatmayın..
Aslında, kış aylarında saatleriyle oynanacak olan yatsı namazı olmalı ki, insanlar yatsı namazına yetişebilsin.
Sabah namazını geri alıyorsunuz da yatsı namazı vaktini neden ileriye almıyorsunuz diye soranlara net bir cevap dahi veremiyorsunuz. Malumunuz, yatsı ezanı kısa günlerde saat 19:00 civarında  okunuyor Memurlar hariç çalışan kesim 19:00 civarı işinden çıkıyor ve yatsı namazlarına yetişemiyor. Yatsının 1 saat geç kılınması dinen de , mezheplere göre de  sakıncalı değil. Bu uygulamayı getirebilirsiniz. Hem daha faziletli bir saat hem de iş saatlerinin bitiminde insanların "... geç kalırım" korkusu olmadan camileri rahatça, huzurla dolduracağı bir namaza sebep olacak..
Sormak isteriz, yaz saati uygulaması varken ya da ondan daha önceki dönemlerde ülkemizde bugünkü saat uygulaması olduğu yıllarda ezan okunma saatleriyle oynanıyor muydu. O zaman yaşayanlar işe gitmiyor muydu.?
Önermesi bizden

Erol Kara - DiniERK  - 24.02.2020
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.