@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Hazreti Yusufun Atıldığı Kuyu - VideoHazreti Yusuf'un Atıldığı Kuyu - Çah-ı Yusuf


Filistin'de bulunan Hazreti Yusuf Aleyhisselam'ın atıldığı kuyu meraklıların ilgisini çekiyor.

Filistin'de bulunan bu yapı, Yusuf' Aleyhisselam'ın kendisini kıskanan kardeşleri tarafından içine atıldığı kuyu üzerinde bulunan yapıdır.Yerel olarak 'Jubb Yussef' olarak bilinir ve Celile'deki Kibbutz Amiad yakınında bulunur. Dört ayağıyla desteklenen ve eski mezarlarla çevrili bir kubbe ile kaplanmış, bir metrelik bir çapa ve yaklaşık dört metrelik derinliğe sahip bir kazılmış çukurdan oluşur.

Çah-ı Yusuf " Yusuf Kuyusu ", 10. yüzyılın ortalarında ilk kez tespit edildiği, mevcut yapının daha sonraki bir dönemde inşa edildiği belirtilmektedir.

Gezginlerin kanıtlarına göre, 10 metre derinliğindeki çukur, 19. yüzyıla kadar iyi içme suyu içeriyordu. Daha sonra, tahminlere göre, 1837 depremine bağlı olarak, kuyu çöktü ve o zamandan beri bir su kaynağı olarak unutulmuştu. 


Çukur ve kubbe de küçük bir camiye sahip olan bir dörtgen halinde;

Bugün, Filistin topraklarında ve İsrail işgali altındaki Safed denilen ilçeye 6 km uzaklıkta zamanla terkedilen bir köy yerinde bulunan kuyu etrafında yerleşik halk yaşıyordu.Kuyunun çevresinde zamanla bir de kervansaray olduğu söyleniyordu. 11. yüzyılda inşa edilmiş eski bir cami ile birlikte halkın Yahudi birlikleri tarafından sınır dışı edilmesinden sonra köy talan edildi. Jubb Yusuf sakinleri tamamen etnik olarak temizlendi. 1948 'de 197 kişinin yaşadığı köy bugün çorak bir arazi durumundadır.

Rivayetlere göre, Yusuf'un (selam onun üzerine olsun) içine atıldığı kuyunun tam yeriyle ilgili bir anlaşmazlık var. Bazı yorumcular bunun Kudüs'te, bazıları Suriye'de hatta Mısır ve Ürdün'de olduğunu söyleyenler dahi bulunmaktadır.

Hz. Yusuf un atıldığı kuyunun Mısır’da olduğu doğru mu­dur?
Mısır’da bulunan bir kalede Yusuf kuyusu adı verilen bir kuyu var­dır. İnsanlar bu kuyunun Hz. Yusufun atıldığı kuyu olduğunu söyle­mektedirler. Fakat bu ku­yunun Hz. Yusufun atıldığı kuyu olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur.

Hz. Yusuf un atıldığı kuyunun Ürdün'de olduğu doğru mu­dur?
TDV İslam Ansiklopesinde Çah-ı Yusuf " Yusuf Kuyusu " olarak tanımlanan bilgiye göre, bir kuyudan söz edilirken kuyunun Ürdün civarında olduğu belirtilmektedir.

Doğrusunu, en iyisini muhakkak ki Allah (celle celalhu ) bilir.

Arge / Erol Kara @erolkaranet#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.