@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Haccın Faydaları
Mehmet Paksu, “Peygamberimiz’in Dilinden Hac ve Umre’ kitabında haccını eda edeceklerin büyük nimetlere mazhar olacaklarını söylüyor. Paksu, bu büyük nimetleri Peygamber Efendimiz’in sözleriyle şöyle anlatıyor:

Hacılar Allah’ın elçisidir:
“Hacca ve umreye gidenler Allah’ın elçileridir. Onlar dua ederse, Allah dualarını kabul eder ve günahlarının bağışlanmasını isterlerse, Allah onların günahlarını bağışlar.”

Fakirliği giderir:
“Hac ve umreyi peş peşe yapınız. Demirci körüğü, demirin kirini pasını giderdiği gibi, hac da fakirliği ve günahları giderir.”

Hacıya Allah’ın özel muamelesi:
“Hacı, hacca giderken de dönerken de Allah’ın kefaleti altındadır. Yolculuk esnasında yorgun düşer, sıkıntıya uğrarsa, Allah bu vesileyle onun günahlarını affeder.”

Beytullah’a inen yüz yirmi rahmet:
“Allah (cc) her gün Beytullah’ı ziyaret edenlerin üzerine yüz yirmi rahmet indirir. Altmışı tavaf edenlere, kırkı namaz kılanlara, yirmisi de Kâbe’ye bakanlaradır.”

Hacda bağış yapmanın sevabı:
 “Hacı evinden çıktığı andan itibaren Allah’ın koruması altında olur. Kişi, hac görevini tamamlamadan ölürse mükâfatı Allah’a kalır. Hac ibadetini tamamlarsa Allah onu bağışlar. Bu yolda bir dirhem (kuruş) harcamak, başka yerde harcanan kırk bin dirheme denk gelir.”

Hacının Allah üzerindeki hakkı:
 “Davud Aleyhisselâm, Allah’a şu niyazda bulunur: ‘İlâhi, beytini ziyaret ettikleri zaman kullarının Senin üzerindeki hakları nedir?’ Allah buyurdu ki: ‘Her ziyaret edenin ziyaret edilenin üzerinde bir hakkı vardır. Ey Davud! Onların benim üzerimdeki hakkı, dünyadayken afiyet vermem, Bana kavuştukları zaman da affetmemdir.’”

Hacı ailesini kurtarır:
“Hacı kendi ailesinden yedi yüz kişiye şefaat eder. Günahlarından ise anasından doğduğu gün gibi temizlenir.”

Arafat’ta herkes bağışlanır:
“Arafat günü akşam olunca kalbinde hardal tanesi kadar bir imanı olan herkes bağışlanır.”

Gelecek günahları da bağışlar:
“Kim hac ibadetini tamamlar, Müslümanlar da onun elinden ve dilinden bir zarar görmezse, gelecek günahları bağışlanır.”

Hacı olmanın mükâfatı:
“Bir kimse şu beyte (Kâbe’ye) gelir de kötü söz söylemez ve günah işlemezse, anasından doğduğu gün gibi memleketine döner.

Derleme @erolkaranet - 23.02.2020
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.