@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Ezanmatik Kullanan Cami Görevlilerinin Aldığı Maaş Helal midir?
Ezanmatikleri camilere koyup, camiye dahi gelemeyen görevlilerin aldıkları maaşın helal olup olmadığı tartışılıyor

Cami görevlileri ezanmatiklere sarıldı, ezanmatik salgını giderek artıyor. Ezanmatiklerle namazlar İfsad ediliyor

Sabah namazlarına gelmeyen, camilere görev için uğramayan cami görevlileri artık vakayı adiyeden olurken, merkezi sistem saçmalığı yüzünden başlanılan daha sonra şehir içlerine kadar yayılan ezanmatikler de yok satmaya başladı.

İthalatçılar ezanmatik yetiştiremezken, bir çok yerde astronomiik fiyatlarla pazarlanan cihazlarda teknoloji sınır tanınmıyor.

İslami çevrelerin insansız okunan ezanların namazları ifsad edeceği, bunlara tabi olarak namazların kılınamayacağı açıklamaları bir yana, cami görevlileri ezanmatikleri görev yerlerine yerleştirerek sözde hizmet verdiklerini iddia ediyorlar.

Ezanmatikleri camilere koyup, camiye dahi gelemeyen görevlilerin aldıkları maaşın helal olup olmadığı tartışılırken bazı yerlerde bu ezanmatikler yüzünden zamansız ezan ya da sela okunması da gündeme düşmeye başladı.

Kısa bir süre önce İzmir'in Çiğli ilçesinde bulunan Muzaffer Tuzcuoğlu Camii'nde bulunan ezanmatik isimli cihazın saat programındaki arızadan kaynaklanarak gece yarısı sela sesini duyan vatandaşlar, yeni bir darbe girişimi olduğu düşüncesiyle durumu polis ekiplerine bildirmek zorunda kalmıştı.

Ezanmatiklerin peynir ekmek gibi satıldığını söyleyen bir ithalat firması temsilcisi "Eskiden ıssız köylere, imamsız camilere konulması için alınıyordu. Son aylarda İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehir merkezlerinden de talep almaya başlayınca şaşırmıştık. Dövize endeksli olarak fiyatı değişken olan bu cihazların en ucuzu 400 - 500 TL civarında. Bunlarda ahım şahım değil. Talep çok iyi. bazen yeni bir sistemle üretilince eskileri işe yaramaz oluyor. Satışlar iyi" dedi.

Ezanmatklerin özellikleri içerisinde Diyanet takvimine göre otomatik olarak anfi cihazını açarak ezan okuyanları olduğu, Ramazan ayında imsak vaktinden önce sela okuma fonksiyonu olanının olduğu vurgulanırken, bu tür cihazların özellikleri şöyle sıralandı.

"Cihazlar camiye ve bağlı olarak anfiye yerleştirildikten sonra görevli camiye gelmese bile otomatik olarak açılır kapanır ve siz nasıl isterseniz öyle çalışır. Yeter ki elektrik kesilmesin. Cihazlar hergün kendini günceller , Ramazan ayında imsak vaktinden önce istediğiniz
zamana göre ayarlayabileceğiniz şekilde sela okur. İstenilen vakit açılıp  kapatılabilir. Perşembe günleri yatsı ezanı öncesi sela, Cuma ezanı öncesi sela vakti ayarlanabilir. istenilirse kapatılabilir. Cuma günleri ezan sabitleme Seçeneği olanlar var. Hatta Mevlüt , Kandil ve Cenaze için sela fonksiyonu sayesinde istenildiği anda sela okuyanlar cihazlar mevcut. İstenirse her vaktin makamına göre ezan seçilebilir. İstiyorsanız kendi sesinizi hafıza kartına kaydedip kendi sesinizle okuduğunuzda bunu sizden başka kimse anlamaz. Görevinizi yapıyor sanırlar. "

İfsad etmek ne demek?

İfsad kısaca; Kargaşalık, Düzeni bozma, karışıklık çıkarma anlamına gelir. Sözlükte "bozmak, bozgunculuk yapmak, fesat, karışıklık çıkarmak" gibi anlamlara gelen ifsât, bir ibadet veya hukukî işlemi sakatlamak, bozmak anlamlarına gelmektedir. İbadet veya hukukî işlemi sakatlayan fiil veya eksikliğe de müfsid denir. Genel olarak âyet ve hadislerde ifsât kelimesi, sözlük anlamına uygun olarak, bozgunculuk yapmak anlamında kullanılmıştır. İbadetler alanında ifsât, usul ve adabına uygun olarak başlanmış bir ibadetin, buna münafî bir fiil veya eksiklikle bozulması demektir. Meselâ, namazda konuşmak namazı, oruçlu iken yemek içmek orucu ifsât eder, yani bozar.

Kasetten Çıkan Sese İcabet Edilir mi ?

Teyp-telefon vb. aletler ile ezan okumak caiz olmaz; çünkü okunan, ezan hükmünde değildir. O sesin sahibi olan insan yoktur orada. Bu ses, yalnızca aksisada yani yankı kabilindendir.

Kasete alınmış ses ile bizzat okuyan kişinin ağzıdan çıkan sesin mikrofondan çıkması aynı değildir. Eğer kasetten dinliyorsak bununla namaz olmaz; bu doğrudur. Ancak mikrofondan çıkan ses tamamen canlı olarak konuşan müezzin ve imamın sesi olduğu için, namazımıza ve ezanımıza hiçbir zararı yoktur.

Erol Kara / 07 Şubat 2020
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.