@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Ev Sahibi Depozitomu VermezseDepozito iade süresi ve şartları ile merak edilenler...


Ev sahipleri ile kiracılar kira sözleşmesinin sona ermesi ve taşınmazın boşaltılması sürecinde sıklıkla depozito iadesi konusunda anlaşmazlık yaşamaktadır.  Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus her iki tarafından da haklarının yasa ile koruma altına alındığıdır.
Bu noktada en önemli kaynak ise kira sözleşmesidir.
Taşınmazın kiralanma döneminde imzalanan sözleşme ile depozito iadesi hususu mutlaka belirlenmelidir.
Örneğin ev badanalı olarak teslim edildiyse ve kiracı çıkarken ev sahibi taşınmazı yeniden badanalı olarak teslim almak istiyorsa bunu mutlaka kira sözleşmesi maddesi ile belirtmelidir.
Bu durumda kiracı evi boşaltırken evini badana yaptırmazsa ev sahibi badanayı yaptırarak bu tutarı depozitodan düşme hakkı elde etmiş olur.
Kiranın eksik yatırılması ya da hiç yatırılmaması durumunda ev sahibi kira bedelini depozitodan düşme hakkına sahiptir.   Kiraya verilen taşınmazın demirbaşlarında ortaya çıkan hasarların bulunması durumunda bu hasarlar depozitodan karşılanır ve fazla kalan tutar olursa ev sahibi tarafından kiracıya iletilir.
Kira sözleşme ile belirtilen özel durumların karşılanmaması durumunda (kiracının çıkarken evi boyatacak olması gibi) ev sahibi depozitoyu kullanabilir.
Tüm şartları yerine getirmenize rağmen ev sahibiniz depozitonuzu iade etmiyorsa bu durumda kiracı ilk olarak ihtarname çekerek durumu ev sahibine bildirmekle yükümlüdür. İhtarnameye rağmen depozito iadesi gerçekleşmezse bu durumda mahkemeye başvuruda bulunarak dava açar

@erolkaranet - 06.02.2020
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.