@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Caminizin Kıblesi Ne Kadar Doğru. Ya Evinizden Kıble...

Kıble konusunda kafanız mı karışıyor? Doğru yönü bulmak için bir çok yol var. Şimdi bunlara internet te eklendi.

Namaz kılmak isteyenlerin bilmedik yerdeki en büyük sorusudur "bu yerin kıblesi neresi? diye.

Pusula, pusulalı seccade, kıble saati yoksa veya bunlar kafanızı karıştırıyorsa şimdi çözüm internette.

Kıble bulma sitelerine girip, birçok şehir için sokak adını verip çatınızın üstüne kadar yaklaşıp evinizin doğru kıblesini bulma şansınız var.

Daha sonra "mahalledeki caminin ve ecdat yadigarı selatin camilerinin kıbleleri doğru mu acaba?" merakı oluşacaktır içinizde... Ki, bu da size güvercin misali camilerin kubbelerinde dolaşmanıza vesile olacak hoş bir "sörf" imkânı sunacak.

Eskiden bu kadar teknoloji yoktu ve kıbleyi tam olarak hesaplamak mümkün değildi diyemeyeceğim çünkü Osmanlı zamanında da kıbleyi tam olarak tespit edecek teknoloji vardı.

Özellikle Mimar Sinan zamanında ve diğer tarihsel camiler yapılırken sorunsuz olduğu düşünülmüştü. Ama şimdi bazı sapmaları öğrenince, neden bunu koca mimarilerimiz zamanında tam ayarlayamamışlar diye düşünesi geliyor insanın?

Son 200 yy içerisinde yapılan camilerde kıble % 100 oranında isabetli iken daha önceki en muhteşem camilerde bile kıble sapması var. Bunu google earthden bile tespit edebiliyoruz artık. Teknoloji bilgisayarımıza kadar geldi bu anlamda. Yani mahallenizdeki caminin kıblesinin doğruluğunu bilgisayarınızdan tespit edebilirsiniz.

Diyanet 45 dereceye kadar cevaz var diyor ama bir de siz engin üstadlara soralım dedim. Hem meseleyi bilmeyenlerimiz öğrenmiş olurlar hem bazılarımız bu teknoloji ile camilerini tekrar gözden geçirirler hem de fıkhi hükmü öğrenmiş oluruz.

Güneş ile Kıble Tayini

Takvimlerde bulunan kıble saatine göre de kıble belirlenebilir. Takvimde kıble saati 10:30 ise bu saat geldiğinde güneşin bulunduğu istikamet kıble yönü dür. Dik bir nesnenin gölgesi kıble istikametini gösterecektir.


Kıble bulma siteleri

qiblafinder.withgoogle.com
eqibla.com
qiblalocator.com
elahmad.com/maps/qibla-turkey.htm
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.