@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Bir Deve Kurban Etmiş Sevabı Almak İster misiniz ?
Kurban, bilindiği gibi Zilhicce ayının ilk 10.11.12 günü içerisinde kesilmesi vacip olan bir ibadettir.
Bu konuda Allah c.c'nın da bir emri vardır.
"Rabbin için Kurban kes".(Kevser)
Ne var ki Allah-u Teala yine de kullarına cömert davranarak her şekilde onun bağışlanması, sevap kazanması için türlü türlü vesileler de yaratmıştır.
Bu vesileler sayılamayacak kadar çoktur.
Öte yandan bu vesileler de sadece Hz. Muhammed (selam onun üzerine olsun ) peygamberin ümmeti için özel olarak verilmiştir.
Sabah namazı sonrası camide bekleyip kerahat vaktini zikirle, ilimle geçiren bir Müslüman kul işrak namazı kılmasıyla nasıl ki nafile bir hac sevabı alıyorsa Allah-u Teala kullarına her hafta bir deve kurban kesme sevabı da vermektedir.
Hatta sadece kurban olarak deveyi değil, bunun yanı sıra inek, boynuzlu koç kesmiş sevabı veren Allah-u Teala bol bol da sadaka sevabı verdiğini hak peygamber habibi olan Resullullah aleyhisselam vasıtasıyla bize bildirmiştir.
Böyle bir müjde varken bundan geri kalmak pek akıllıca olmaması lazım. Bu nedenle böylesine kavuşmanın yolu da bir az gayret ve arzu ile olacaktır.
Kaldı ki Resullullah aleyhisselam "cuma günü cünüplükten temizleniyormuş gibi boy abdesti al" emrini dile getirdikten sonra yani önce "iyi bir temizliği" şart koştuktan sonra camiye erken gitmenin mükafatını da dile getirmektedir.
Zira kişi camiye cuma vaktine saatler kala giderek kapıda bekleyen meleklerin de kayıt etmesiyle ilk müjdeyi alması ve hele ki camide hiç kimse yokken camiye girmesi, ön safta, ortada, en önde yerini alarak ilk olmanın heyecanını yaşarsa kazancına kazanç katacağı müjdeleriyle dolu kutlu bir gün yaşayacaktır.
İlk safın değeri ve camiye girişte alacağı ve amel defterine kaydedilecek "bir deve kurban sevabı" bunun yanı sıra "ilk olmanın güzelliği" hepsi ama hepsi cuma saatinde olacaktır.
Tüm bunlar cama günü olan ve cumaya has müjdelerden sadece birisidir.
Cumanın feyz ve bereketine nail olmak kadar insanı huzura erdiren başka dünyevi neyimiz var ki..
İşte o kutlu müjde
Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"Bir kimse cuma günü cünüplükten temizleniyormuş gibi boy abdesti aldıktan sonra erkenden cuma namazına giderse bir deve kurban etmiş gibi sevap kazanır. İkinci saatte giderse bir inek, üçüncü saatte giderse boynuzlu bir koç kurban etmiş gibi sevap kazanır. Dördüncü saatte giderse bir tavuk, beşinci saatte giderse bir yumurta sadaka vermiş gibi sevap elde eder. İmam minbere çıkınca melekler hutbeyi dinlemek üzere topluluğun arasına katılır."

Buhârî, Cum`a 4; Müslim, Cum`a 10. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Tahâret 127; Tirmizî, Cum`a 6; Nesâî, Cum`a 14

@erolkaranet - 15.07.2021
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.