@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Bir Bakraç Yoğurda Koca Bir Cami

Kanuni Sultan Süleyman Süleymaniye Camisini yaptırmaya karar verdiği zaman A’dan Z’ye işçisinden, ustasına, mimarından, kalfasına kadar tüm çalışanları bir araya topladı.

— “Bu camiinin inşâsında yeme-içmeniz iaşeniz dahil olmak üzere en ufak ayrıntıya kadar tüm masraflar tarafımdan karşılanacaktır.” dedi.

Camii inşaatı başladı. Süleymaniye yavaş yavaş İstanbul semâlarında yükselmeye başladı. Bir gün Süleymaniye’nin tam karşısında evi olan yaşlı piri fâni bir nine Süleymaniye’ye bakarak:

— “Ey Allah’ım, Kanunî’ye servet verdin, mülk verdin. Senin uğrunda bir cami yaptırıyor. Bu fakir kuluna bir şey vermedin. Ne yapayım da, ben de Senin rızanı kazanayım? Benim elimden böyle işler gelmez. Elimden gelen, yoğurt yapmak” der.

Ertesi gün bir bakraç yoğurt yaparak soluğu Süleymaniye cami inşaatında alır.

Yaşlı Teyze inşaatta çalışan ustaların yanına gider ve seslenir:  “Sizlere çok tatlı ve soğuk yoğurt getirdim evlatlarım yiyin serinleyin, yorgunluğunuzu da alır.” Diyerek ikramda bulunur.

Kavurucu sıcağın altında çalışan ustalar kendilerine buz gibi yoğurdu ikram etmek isteyen nineye, padişahın izni olmadan yoğurdu alamayacaklarını söyler.

Yaşlı ninenin uzun ısrarlarına dayanamayan ustalar bir bakraç yoğurdu yerler.

Kanuni Sultan Süleyman’ın Rüyası

Birçoğu Allah dostu ve veli zât olan Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman, o gece rüyada, yaptığı işin mizanda tartıldığını görür. Fakat mizan terazisinde bir gariplik vardır.

Terazinin bir kefesine Süleymaniye Camii, diğerine ise bir bakraç yoğurt konulmuş ve yoğurt camiden ağır gelmiştir. Tabiki O, cenâbı hakkın terazisi ve dünyadaki terazilerden farklı işliyor.

Kan ter içinde uyanan Kanunî Sultan Süleyman, sabah olunca büyük bir şecaatle ustaların yanına gider: “Ne yaptınız, kimden ne aldınız?” diye sorar.

Korku içerisinde olan ustalar: “Yaşlı bir nine geldi, sizin izniniz olmadan alamayacağımızı söylemememize rağmen çok ısrar etti: “ Beni bir bakraç yoğurt sevabından mahrum etmeyin oğlum” diyerek yalvardı.

Sıcağa ve ninenin ısrarına dayanamadık, getirdiği yoğurdu yedik” derler.

Ustaların anlattıklarını dinleyen büyük hükümdar gördüğü rüyanın hikmetini anlar.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.