@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Banisi Bile Böyle Yapmamıştı.Eminönü'nde bulunan çeşme ve sebilde kocaman tabelayı görenler "Banisi bile böyle yapmamıştır" diyor.İstanbul Eminönü semtinde bulunan Hatice Turhan Valide Sultan Çeşme ve Sebili 1597 yılında III. Mehmet ‘in annesi Safiye Sultan'ın başlattığı ancak inşaatı sürdüren Kösem Sultan'a da nasip olma br süreç sonunda 1673 yılında Hatice Turhan Valide Sultan'a  tamamlanması nasip olmuş bir çeşmedir.

Bahçekapı'da Şeyhülislam ve Bankacılar Sokakları 'nın birleştiği köşedeki bu sebil ve çeşme Mimar Mustafa Ağa tarafından tamamlamıştır.

Zamanla yeniden kullanılamaz hale gelen Hatice Turhan Valide Sultan Sebili,  TETSİAD (Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği)'in üstlendiği restorasyon çalışmaları sonucunda 14 Temmuz 2003 tarihinde kullanıma açıldı.

Bilhassa yaz aylarında buradan yolu geçen herkesin en az bir bardak suyu içip dua ettiği bu sebilde tarihi eserlere hassas olan vatandaşların tepkisini çeken ve adeta göze batan tabelası rahatsız etmektedir.

Dernek, pek çok restorasyona imza atmasından, Hatice Turhan Valide Sultan Sebili ve Çeşmesinde; yılda 1.000.000 Bardak ücretsiz su dağıtımı ve Ramazan ayında ücretsiz iftar kumanyası dağıtımı yapmasıyla da bilinmektedir.

Ne var ki tarihi esere, neredeyse cephenin üçte birlik alanını kapatacak şekilde kocaman tabelayı koymuş olması da tepkilere neden olmaktadır. Tarihe esere ve yapılan iyiliğe gölge düşüren bu davranışı görenler "sebilin banisi bile böyle yapmamıştır" demek zorunda kalıyor.

Çeşmeye aşağıda fotoğrafta olduğu gibi küçük ve kimseyi rahatsız etmeyecek, tepkilere neden olmayacak ve derneğin katkılarının olduğunu gösterecek mütevazi bir tabela konulabilirdi.#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.