@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Sağlık Bakanı Bu Sesi Duysun.. İlaç Yazdırma Çilesi Son BulsunSayın Sağlık Bakanlığı ya da tüm Sağlık İşlerinden Sorumlu her kim varsa..
Raporlu ilaç kullanan hastaların doktorları ilaç yazdırmak için kullanmaları son bulsun.
Bu iş eczanede çözülsün.


Kronik hastalara doktorlar gerek bireysel olarak gerekse heyet olarak yıllık ya da 2 yıllık ilaç raporu vermektedir. Bu rapor doğrultusunda doktor 3-4 kutu yazsa da sistemden dolayı ilk talepte bir kutu ilaç alıyorsunuz. Ve ilacın miktarına göre belli bir süre sonra bu 15-20 günde olabilir 40-50 günde olabilir devamında tekrar ilaç için reçete yazdırmak zorundasınız.
Tekrar ilaç yazdırmak bir başka zorluk demektir.
Raporlu da olsa bir çok bir ilacı aile hekimi yazamıyor, yazsa sistem vermiyor. O ilacı uzmanın yazması gerekiyor. Yani hastaneye randevu almanız lazım. Hastaneden randevu almak hangi babayiğidin kârı tartışılır. Randevu almayı başarırsanız yollar kat edip hastayla refakatçisi hastaneye gideceksiniz, tekrar barkod kestireceksiniz. Sıranızı bekleyeceksiniz ve sadece doktora "hocam reçete yazdıracağım,ilaç lazım" diyecek ve doktor reçeteyi bir iki dakika da yazıp "elindeki barkodla eczaneye git" diyecek. Eczaneye gelip ilacı alacaksınız.
Çile çile çile..
Anlayacağınız SGK’lı olup da raporlu olan hastaların ilaç almaları tam komedi tam bir dram koskocaman bir çile..
İnsanlar sadece ilaç reçete ettirmek için perişan edilmez
Bir de bir reçete için günlerce bekleyiş, zahmet eziyet, yollara dökülmeler, hatta hastayı götürmek zorundasınız. Hasta kaç yaşında imiş, hangi sıkıntılarla hastaneye sadece ilaç yazdırmak için gidebilecek, hangi ağrılara hangi zorluğa katlanacak kimsenin ama kimsenin umurunda değil. İster çocuk ister yürümekte zorluk çeken yaşlı olsun. Randevu almayı başarınca hastaneye gidecek, Barkod elemanı hastayı görünce barkod verecek. Sıraya girilecek.Beklenecek. Sıra gelip içeri girince sadece iki dakikada reçeteyi alıp çıkacaksınız. Günlerce bekleyiş, saatlerce yolculuk, hastanede beklemeler ve iki dakikalık bir sonuç. Adı "Hastaneye gidip. ilaç yazdırma.."
Ve ilaç yazdırma çilesi her ilaç bitiminde tekrar edecek. Ta ki rapor bitip tekrar testler yapılıp, tekrar rapor çıkartılıp yeni bir serüvene başlayana kadar.
Sadece bu mu ?
Değil.
Mesela aile hekimlerinin her ilacı yazma yetkisi yok. Yazsa da yetkisi olmadığı için sistem kabul etmediği için eczaneden alamıyorsunuz. . Aile hekimine boşuna gitmişi vakit harcamış ve aile hekiminin işini gereksiz yere  artırmış oluyorsunuz. Kesilen barkoda para ödediğiniz için gidenin hem parası hem de vakti boşa çıkmış oluyor.
Diyelim ki bir kalp ilacı alacaksınız. Sizi ameliyat eden kalp cerrahi doktoru da ilacı reçete edip yazıp verse eczaneden alamıyorsunuz zira o ilacı kardiyoloji doktoru yazacak. Bir de böyle bir durum var.
Yani her ilacı yazmak her doktorun yetkisinde değil.
Halihazırda MHRS'den randevu alanlar dikkat ettiyse bilir.Sistem aynı saate, aynı dakikaya 2 kişiye randevu veriyor. Yani sizinle aynı saatte aynı doktora iki kişi giriyor. Yığılma var. Hastanelerde kuyruk had safhada. Doktorlar bunalıyor. Gerekli teşhis yapılamıyor. Doktorlar hastayı başından salmak için ya teste gönderiyor, ya da bir başka birime. İlgilenemiyorlar. haklılar. Yığılma var.
Bu Yığılmalar azalır
Ayrıca her aile hekimi yada hastaneye gidişiniz bir barkod demek. Her barkod muayene parası demek. Siz aile hekimine gittiniz. Bir para. Yazdığı reçeteyi sistem kabul etmedi. Doktor gidiyorsunuz. Barkod kesiliyor hastane parası kesiliyor. hastaneden yanlış doktor olursa doğru doktora gitmek için bir randevu bir barkod daha. Yani defalarca raporlu ilacınız için bir reçete yazdırmak isterseniz cebinizden çıkan para cabası. Yol çilesi, tuttuğunuz taksi. Hastanın çilesi bunlar sayın yetkililerin önemsemediği, görmediği insanların dağ gibi çilesi oluyor.
Kolayı ne.. ?,
Hastalıkları için, tedavi için elinde ilaç alma raporu olan hasta ya da yakını hastanelere, doktorlara gitmesin. Aile hekimine gitmesin. Direk eczaneye gitsin. Eczaneci sistemden raporu görüyor. İlaç süresini görüyor. Sistemin dışında gereken süre içerisinde fazla ilaç veremeyeceği gibi, sistemin izin verdiği sayıda da ilacı verecektir. Kimse çile çekmeyecektir.. Aile hekimleri ya da hastane doktorlarına ilaç yazdırmak için kimse yollara düşmeyecek kapılara yığılmayacak.. Doktorun ve hastanenin yükü azalacaktır. Vatandaş çile çekmeyecektir.
Tek çözüm yolu eczanelere yetki verilmesi.
Böyle bir uygulama herkes için rahatlık demektir.
Yok bunu yapmayız diye diretirseniz o zaman Sağlık Bakanlığından ricamız.
Raporlu olan ilaçların yazılması için aile hekimlerine tam yetki verilsin. Hastaneler meşgul edilmesin.
Bir hastanın raporlu ilacı için illa uzman doktora reçete yazdırılacaksa hastanın kimliği ile birlikte 1.derece yakını beraberinde hasta olmadan gidip reçete çıkattırılabilsin.
Bu arada birden fazla ilaç kullananlar farklı tarihlerde biten ilaçları için aynı çileyi her ilaç için ayrı ayrı çekmektedir.
Bunun yanı sıra sadece ilaç yazdırmaya giden hastalara bu kez de her gidişlerinde ilaç katkı bedelinin yanı sıra muayene katılım bedeli fatura edilmektedir. Bu da garip gurabaya ayrı külfet demektir.
Muayene için ayrı ücret, ilaç yazdırmak için ayrı ücret veren her seferinde randevu alma, yollara düşme ve yol masrafları, kliniklerde saatlerce beklemenin de zulüm olduğunu söylememize gerek yok, herhalde.
Bu nedenle Sayın yetkililer, SGK nın raporlu hastalara ait ilaç politikasında düzenlemeye gitmesi gerekmektedir. Bu işin tek çözüm noktası işin eczanede bitirilmesidir.
Bu zulmü bitirecek babayiğide acilen ihtiyaç vardır. Çok da dua alacaktır.

Erol Kara - 17.01.2020

İlgili yazımız

Raporlu hastaların ilaç çilesi

Türkiye Gazetesi - Feridun Ağabey. Doktorlar İlaç yazma memuru olmasın

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.