@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Öğrenciye, Bekara Ev Vermiyorum Demek Suçtur
Ülkemizde sosyal hayata etken olan unsurlardan biri de muhafazakarlıktır. Muhafazakarlık öyle ki ev arama, kiraya verme, kiracı arama gibi konularda daha fazla göze çarpmaktadır. Bekara ev vermemek, üniversite öğrencisine ev vermemek, Dul bayana, çocuklu aileye, kalabalık ailelere ev vermemek gibi bir çok talepte buna benzer olaylardandır. Tüm bunlar ayrımcılığa girdiği gibi “bayana uygun” şeklindeki cinsiyet ayrımı yanında, “gençlere uygun”, “memura uygun” veya “bekâra uygun” gibi kriterler de “ayrımcılık” olarak sayılan unsurlardandır.
Hatta "Damsız Girilmez" “Aile Çay Bahçesi” “Aile Gazinosu” “Aile Salonu” “Aile Pansiyonu” ve “Aile Moteli” gibi kavramlarda bu suç kapsamına girebilmektedir.
Bir .çok kez haberlere de konu olan bu durum için ev sahiplerinin kiralık daireler için ilan asarken çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Aksi halde bu konuyla ilgili yapılan bir çalışma sonucunda bu tarz alınmış kararlara para cezası uygulanmaya başladı. Bu cezalar 2021 yılı için 980 TL'den 30 Bin TL'ye kadar çıkabilmektedir. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), şikayetçinin başvurusu üzerine inceleme yaparak, ihlal sabit olduğu anda ceza verebilmektedir.

NE YAPILABİLİR
Bilhassa kiracıdan çekmeyen ev sahibi yok gibidir. Ağzı sütten yanan yoğurdu üfleyerek yiyecektir. Lakin bu tür bir ayrıma gidecek olanlar bu tür düşüncelerini,kısıtlayıcı kararlarını ilanda belirtirse suç olur. Bir insanın malının üzerindeki tasarrufa bir başkasının müdahale ederek bunda zorda bırakmak diğer yandan özgürlük alanına müdahale etmek demektir. Zaten yasa da Bunun kolay yolu, bu düşüncesini dışa vurmamak olacaktır. Dışa vurduğu zaman suç kapsamına gireceğini asla unutmamalıdır. 

@erolkaranet - 19.02.2021 

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.