@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Nafaka İptal Davası Nasıl Açılır?Nafakanın kaldırılması hangi durumlarda mümkün olur? Nafaka bir tarafın diğer tarafa ödemekle yükümlü kılındığı boşanma sebebiyle yoksulluğa düşecek tarafı korumak, çocukların eğitim ve bakım giderlerini karşılanmasını amaçlayan ödenmesini hükmü olunmuş bir bedeldir. Nafakaların mali durumları göz önünde bulundurularak nafaka hükmedildiğinden tarafların mali durumları da sabit olmayıp zaman içerisinde değişim göstereceğinden nafaka üzerinde artırım indirim veyahut tamamen kaldırılması mümkündür.

Nafakadan nasıl kurtulurum

Bu yazımızdaki asıl konu nafaka yükümlülüğü olan kişinin nafakadan kurtulmasıdır. Sanıldığının aksine nafakanın ömür boyu verilmesi söz konusu değildir. Nafakadan kurtulaya yönelik bazı şartlar ve durumların oluşması durumunda açılacak bir dava ile nafakadan kurtulmam mümkün olabiliyor. Peki nafakanın kaldırılması davası açmak için gerekenler nelerdir? İşte bunlardan bazıları

Eski eşinizin geçimini sağlayacak bir işte çalışmaya başlaması,
Bir başkası ile resmi olarak evlenmesi
Bir başkası ile resmi olarak evlenmeyip evliymiş gibi bir hayat sürmesi
Maddi olarak nafaka ödeyemeyecek bir duruma gelmeniz
Taraflardan birinin ölmesi

Yukarıda sayılan sebeplerden ötürü nafaka ödemesi kesilebilir. Ancak bunu peşinen söylemeliyim ki nafakadan kurtulmak için dava şart. Yani yukarıda yazılanların yaşanması halinde nafakadan kurtulmaya yönelik nafakayı alan yerleşim yerindeki Aile Mahkemesine nafakanın kaldırılması davası açmalısınız. Aile mahkemesinin olmadığı yerde bu duruma Asliye Hukuk Mahkemeleri bakmaktadır. Davayı açtıktan sonra, nafakayı kaldırma davası konusunu delillendirmelisiniz. Yani geçimini sağlayabilecek bir işte çalışıyor ise eğer bunu hukuken geçerli delillerle destekleyip mahkemeye sunmalısınız.

Nafakanın kaldırılması davasını açmaya görevli ve yetkili mahkeme
Nafakanın kaldırılması davasının açılabileceği görevli ve yetkili mahkeme nafaka ödemekte olduğunuz eski eşinizin bulunduğu yer aile mahkemesidir. Aile mahkemelerinin olmadığı yerlerde asliye hukuk mahkemeleridir. Mahkemenin ne kadar süreceği de mahkeme yoğunluğu, delillerin toplanması ve tanık dinletilerinin durumuna göre farklılık göstermektedir.

Nafaka yükümlüsünün nafaka ödemesini gerektiren koşulların ortadan kalktığını öğrendiğinde sorduğu ilk soru nafaka nasıl iptal edilir olmaktadır. N
Daha önce belirtmiş olduğumuz üzere nafaka, taraflardan birinin boşanma sebebiyle yoksulluğa düşmesinden dolayı ödenmektedir. Geçimini sağlayamayacak kadar maddi güçlük çeken nafaka alacaklısının maddi durumunda değişiklik meydana gelmesi halinde nafakanın kaldırılması davası açılabilecektir. Bu dava aynı zamanda nafaka yükümlüsünün sosyal ve ekonomik şartlarındaki değişim sebebiyle de açılabilmektedir. Bu anlamda nafaka alacaklısının ekonomik güçlükten çıkması halinde nafakanın kaldırılması davası açılabilecektir. Aynı şekilde iş kazası geçiren nafaka yükümlüsünün bedensel zarara uğraması dolayısıyla çalışamaz hale gelmesi durumunda ekonomik durumunda değişiklik olacaktır.

Bu halde kendi geçimini sağlayamayacak olan bir kimsenin bir başkasına nafaka ödemesi söz konusu olmayacaktır. Nafaka İptal Davası kapsamında iştirak nafakası ise çocuğun reşit olması ile eğitim hayatını sonlandırması halinde son bulacaktır. Örnekleme yoluyla sayılan bu hallerde nafaka yükümlüsü nafakanın kaldırılması amacıyla mahkemeye başvurarak dava açabilecektir.

Nafakanın kaldırılması davası açmak için nafaka yükümlüsü Aile Mahkemesine bir dilekçe ile başvurarak gerekli harç ve masrafları yatırmalıdır. Dava dilekçesinde nafakanın kaldırılması talebini destekleyici gerekçelerin anlaşılır bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir.

@erolkaranet - 18.01.2020
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.