erolkara.net

Hac veya Umre dönüşü sevdiklerimize hediye getiriyoruz da, hiç buradan Hz.Peygamber’e hediye olarak bir şey götürüyor muyuz?


Hazırlık kişinin yapacağı her konu için geçerlidir. İnsan bir işe gireceği konu hakkında hazırlık yapar. Evlenecektir önceden hazırlık yapar, çocuğu olacaktır çocuk gelmeden hazırlık yapar, namaz kılacaktır namaz öncesi abdest alarak hazırlık yapar…yapar, yapar, yapar….
Peki bu kadar konuyla ilgili hazırlıklar yapılırken (Hacılar ve Umreciler Allah’ın yeryüzündeki temsilcileridir) ayetine mazhar olacak olan kulların hacca ve umreye giderken hazırlık yapmaları gerekmezmi?
Elbetteki gerekir. Heleki ‘bu yerde (veme erselneke ille rahmetellil alemin) bulunuyorsa… Heleki (vefatımdan sonra beni ziyaret eden hayattayken ziyaret etmiş gibidir) diyen bir rahmet Peygamberi bulunuyorsa… Heleki (vefatımdan sonra beni ziyaret edene iki şefaatım vardır) diyen fahri kainat efendimiz bulunuyorsa…
Elbette gitmeden önce ona layık bir ümmet olabilme hazırlığımızın olması gerek.
Elbette cemaat namazlarımıza daha çok dikkat etmek gerek.
Elbette gün içinde selatu-selamlarımızı çoğaltmamız gerek.
Elbette gitmeden Allah ve Resulünün yeryüzündeki temsilcisi olmanın vakarlığını yaşamak gerek.
Ayrıca gitmeden devamlı olarak gün içindeki gündemimiz iş yerimizde olsun evlerimizde olsun
Sosyal ortamlarda olsun devamlı güncel ve gündemde tutmak gerek.
Tabiri caiz ise şafak saymak dedikleri, gün gün Hz.Peygambere kavuşmanın heycanını yaşamak gerek.
Bu heyecanla birlikte korku, sevinç ve telaşı bir arada yaşamak mümkündür. Korkuyu yaşamak tamamen hatalarımız, eksiklerimiz ve kendisine layık bir ümmet olamamaktandır.
Sevinci yaşamak bunlara rağmen bir rahmet Peygamberiyle buluşmanın hazzıdır.
Telaş ise bu zıt duyguların bir arada yaşanması. Tabi kolay değil ruhlar aleminde sözleşip yüz yıllar sonra Habibullahla randevuyu yerine getirmek.
Ruhunla ve bedeninle huzuruna çıkıp titrek heycanlı ve mahcubiyet dolu bir sesle, “ESSELATU VESSELAMU ALEYKE YA RESULALLAH” demek.
Ben geldim ümmetinden biri olma şerefine nail olmaya çalışan ben…
Sünnetlerini hafife almış, ayakları şişene kadar namaz kılan bir peygamber olan senin uyumaktan gözleri şişen bir ümmetin parçası olan ben…
Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir diyen senin, yeryüzünde Müslüman kanı akarken umrunda olmayan ümmetin bir parçası olan ben geldim….
Kapına geldim, affına geldim, şefaatine layık olmaya geldim, layık bir ümmet olmaya geldim.
Sultanım kapatma kapılarını bana…dercesine bir selamlaşma kolay bir şey değil.
İşte Hz.Peygamber’in misafiri olma şerefini kazanmış bir kul nereye gideceğini, kime misafir olacağını çok iyi  anlayıp ona göre hazırlığını yapması lazım.
Ve yaklaşır günler. Gün gelir vakit yolculuk vaktidir. İştahı kesilir insanın. Büyük bir heyecan kaplar içini ve gün gelmiştir ayrılık vakti… Sevdiklerinden, ailenden, çocuklarından, işinden ayrılma vakti…
Uçağa binme anında telaş, hüzün, sevinç, korku ve heyecan ….yaklaşık 3-3,5 saat sonra pilotun bir anonsuyla herşey geride bırakılmıştır. Aynı namaza başlarken alınan tekbir ile herşeyi, dünyayı, makamı, mevkiyi geride bırakmak gibi….
ANONS….Sayın peygamber misafirleri medineye iniş yapmak üzereyiz!
İşte yıllardır beklediğimiz an, kimilerinin hayatı boyunca gitmek isteyip gidemeği, kimilerinin ismini duyduğu an gözlerinden çeşme gibi göz yaşlarının döküldüğü, hakkında niye naatların, ağıtların, ilahilerin yazıldığı MEDİNE!
Daha uçaktayken salavatlar başlıyor. Bir an önce Hz.Peygamber'le buluşma sabırsızlığı ve kendisine götürmüş olduğumuz hediyeleri ulaştırmak ve kendisiyle hasbihal etme telaşı…
Hz.Peygambere nasıl bir hediye götürebiliriz gibi sorular olabilir…
Şöyle düşünmek gerekir. Yıllardır hep Hacca olsun Umreye olsun gidenlerin dönüşte yakınları ve sevdikleri bir hediye ve ikram beklentisi içine girerler zemzemdir hurmadır vs…
Burada hemen aklımıza Muhammed İkbal’in meşhur sözleri gerliyor; İnsanların hac ve umre dönüşü sevdiklerine hurma zemzem oyuncak vs gibi şeylerden çok isterdik ki, Hz.Peygamber’in selamını, Hz.Ebubekir’in sadakatını, Hz.Ömer’in cesaretini, Hz.Osman’ın hâyâsını  ve Hz.Ali’nin ilmini  getirmelerini beklemek lazım. Fakat bunlarla beraber tabiki insan sevdiklerine diğer hediyelerden de getirebilir.
Amma velakin dönüşte sevdiklerimize hediye getiriyoruz da, hiç buradan Hz.Peygamber’e hediye olarak bir şey götürüyormuyuz?
İşte olayın bam teli burası ne götürüceğiz?
Evet hemen naçizane tavsiyelerimizden bir kaçı.. O kutlu Peygambere son nefeslerinde dahi “ümmeti ümmeti” diyen Habibullaha en azından gitmeden bir hatm-i şerif olsun binlerce salavat olsun vs hediye götürmek gerekmezmi?
Tabiki gerekir hatta görevimiz. İşte bu gibi hediyeler, bizim gitmeden kendisiyle kuracağımız gönül bağlarıdır.
Kendimizden empati yapmak gerekirse, birileri bize hediyeler getirdiğinde hediye sahibine bakış açımız nasıl olur?
İşte bazı gerçekler, ayrıntılarda gizlidir.
Eğer az da olsa bu tarz bir şuurla Medine’ye ulaşırsa kişi  Allah’ın izniyle Medine’den illaki birşeyler almış olarak Mekk’ye geçer. Cenab-ı Hak, bizleri kendisine hakkıyla kul, Hz.Peygambere layık ümmet eylemesi dileğiyle ve bu emanetini Medine’de alması dileğiyle…
fi emenilleh.

Recep Uğur ÖZKAN yazdı
http://hacumrehaber.com/makale/hz-peygamber-e-hic-hediye-goturdunuz-mu-/

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski