@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Hac ve Umreye Giderken Yanımıza Alacaklarımız

Oraya kendinize yük olacak hiç bir şeyle gitmeyin
Maddi ve manevi olarak yük olacak herşeyi dahil ederek buna.
Oraya kul haklarınızı götürmeyin
Helalleşin bol bol...Siz de helal edin hakkınızı.Hafifleyin.
Umre yolculuğu için hazırlaması gereken eşyalar. Her umre adayı kendi ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak bu seçeneklerden yararlanabilir.
Sağlık malzemeleri:
Ped (kadınlar için), Ağrı kesici, Diş fırçası, Diş macunu, Pamuk, Vitamin, soğuk algınlığı ve gribe karşı ilaç, Kas gevşetici, Gazlı bez, Maske, boğaz pastili, Yumuşatıcı krem, Pişik kremi.
Giyecekler, malzemeler:
Kısa çorap, Rahat ayakkabı, evde terlik, İç çamaşır, Havlu, Kullanışlı eşarp, Yarım atlet ve iç çamaşırı Banyo havlusu, Penye bluz, Pijama, Etek, Yelek, yedek dış giysi, patik.
Alınacak malzemeler:
Çerez, Pasta [kuru], Bisküvi, Su, limon, kağıtlı şeker.
Temizlik, malzemeleri:
Kağıt havlu, Tuvalet kağıdı, Kokusuz sabun, Siyah küçük poşetler, Hijyenik sıvı sabun,  Az bir kolonya, Tırnak makası.
Kırtasiye, malzemeleri:
Tükenmez kalem, not defteri, küçük bir Mealli Kur’an
Çantada:
Küçük su şişesi, kalem, sabun, kağıt havlu, terlik poşeti, yedek poşet, ıslak mendil, ağrı kesici, pasta bisküvi, çerez, gazlı bez, tuvalet kağıdı, seccade vb.[bunlar yol esnasında kullanılacak miktarda olmalı]
Öbür malzemeler: Türk parası, Riyal, Fotoğraf makinesi, Seccade, poşetler, küçük makas, taş için küçük kese, hafif bir pike ve çarşaf, yastık kılıfı, tesbih, iğne, iplik,.
Daha detaylı söyleyecek olursak...1. mevsimine göre kıyafetler; bol ve uzun. renkleri beyaz, toprak rengi, krem rengi gibi renkler daha uygun. yazlık uzun kollu gömlek , beli lastikli pantolon, şile bezi gömlek
2. Bayanlar, hanefi mezhebinde ayakların görünmesi mekruh olduğu için mutlaka çorap
3. Bol miktarda iç çamaşırı götürmek lazım.
5. Medinede sabahları hava serin olabiliyor. ince bir hırka alabilirsiniz.
6. İnce, çantanıza sığacak bir seccade şart.
7. Eğer önce Mekke'ye gidilecekse ihramı (erkekler için) ayrı bir çanta içerisinde yanımızda bulundurmalıyız.
İhram alırken yazın ince olanından kışın kalın olanından almayı unutmayın. ihrama girildiğinde arkası olan ayakkabı giyilemeyeceği için daha doğrusu terlik giyilmesi gerektiği için yanınıza erkek için terlik almanız gerekir. sandaletiniz varsa sandaletin arkası iliklenmeden üstüne basılarak da giyinilebilir. ihramı giyerken çengelli iğne lazım oluyor. büyük olanlarından bir kaç tane bulundurmak lazım.
Bel kısmını bağlamak için normal kemer kullanılabilir ya da hac malzemeleri satan yerlerde olan bele bağlanan para keselerinden alınabilir. paralar ve cep telefonu oraya konabilir. ama kutsal topraklara uzak ülkelerden eğitimli hırsızlar geldiği için keseye fazla para koymamak lazım. jilet atıp kesiyorlarmış ve ruhun duymadan paranı çalıyorlarmış. paraları taşımak için (harcanacak kısım cüzdanda durabilir) kese götürmek lazım ve bu keseyi de kadınların iki göğüs arasında taşıması daha iyi. babamın tavsiyesi ile ağzı fermuarlı kesemi boynuma asıp öyle taşıdım. tabii otelin kasası varsa otele ulaşınca oraya konabilir.
8. Otel odasında giymek için terlik götürmek lazım.
9. Güneş gözlüğünün kesinlikle unutulmaması gerekir.
10. Elde ve omuzda kullanılabilen içine herşeyinizin sığabileceği bir çantanız olması lazım. yalnız çantanızı namaz kılarken önünüze koyacağınız için aşırı büyük olmaması iyi olur.
11. çantanızın içinde taşımak için tesbih ve Kuran-ı kerim, Dua kitabı, Hacrehberi kitabı mutlaka yanınıza alın.
12. İhrama girince kokulu sabun ve koku kullanılamıyor.
13. ihramdan çıkmak için saçtan biraz kesmek gerekiyor.Onun için küçük bir makas.
14. Oradan muhakkak bir telefon kartı alın.Daha ucuz konuşabilirsiniz. İnternetle daha rahat görüşme imkanı olduğunu ve size pahallı gelmeyeceğini de söyleyelim. Artık bazı otobüslerde, otellerde hatta haremin çevresinde ücretsiz wifi hizmetleri de bulunmaktadır.Telefonunuzdaki bazı programlarla yakınlarınızla hem görsel hem sesli olarak bedava görüşebilirsiniz. Sokaklarda eskiden olduğu gibi kontürlü telefon kulübeleri artık yok.
15. Tavaf tespihi yapın ya da alın... 7 tane boncuk dizip kıymetli olmayan bir yüzüğe takıyorsunuz ve tavaf sırasında bunu parmağınıza takıp, hacerül esvede her selam verdiğinizde bir boncuk çekiyorsunuz ve böylece yanılmıyorsunuz.

Derleme @erolkaranet - 15.01.2020
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.