@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Hacı Uğurlama Duası - Din Görevlileri İçin

Değerli Hacı adayı kardeşlerimiz, Çok kıymetli misafirler ve pek muhterem ( İlçe, Mahalle, Köy) Sakinleri.

Her mümin, her Müslümanın gönlünde o kutsal topraklar, o sevda her zaman taptaze capcanlı durur. Her inanan insan o kutsal beldelere gitmenin, oralara varmanın aşkını hep içinde taşır. Çünkü o beldeler, yeryüzünden rabbimizin en mübarek saydığı, en mukaddes kıldığı, kutsadığı, yücelttiği, ayetlerinin olduğu, Peygamberlerin ve son Peygamber Hz. Muhammed (sav) ‘in makamı ve mekânı olan, yeryüzündeki en güzide yerlerdir.

Ben özel olarak hacca gidecek olan hacı adayı kardeşlerimiz seslenmek istiyorum. Değerli hacı adaylarımız; Şu yaşınıza kadar belki yüzlerce yolculuk yaptınız ama hiç böylesini yapmadınız. Şu yapacağınız yolculuktan elde ettiğiniz edeceğiniz, sevabı ve karı bugüne kadar yaptığınız hiçbir yolculuktan elde etmediniz ve de edemeyeceksiniz. Bu yolculuk yeryüzündeki en kutsal mekâna yapılan en kutlu yolculuktur. Bu yolculuk Allah Resulünün doğup büyüdüğü, yürüdüğü, vahyin indiği, yaşadığı, sevindiği, üzüldüğü, velhasıl hayatını yaşadığı ayak izlerinin olduğu, o kutsal beldelere yolculuktur. Bu yolculuk, İslam’ın 5 temel esasından biri olan, hac ibadetinin yapıldığı tek ve yegâne mekân olan Beytullah’a, Arafat’a, Mina’ya ve Müzdelife’ye yapılan bir yolculuktur.

Bugün manevi bakımdan heyecanı çok yüksek bir yolculuğa çıkışın ilk adımlarını atıyorsunuz. Sizler Yüce Allah’ın davet ettiği ve O’na misafir olmaya hak kazanmış seçkin kişilersiniz. Öylesine muhteşem bir yolculuğa çıkıyorsunuz ki bu ibadetin güzelliğini ve muhtevasını yeterince tarif edilemediğini, sizler de o mübarek topraklardan döndükten sonra daha iyi anlayacaksınız. Bu yaşanması gereken müstesna güzellikte bir yolculuktur.

Oraya gidişinizin size bu dünya hayatında verilmiş son bir şans olduğu bilinciyle, hakkını vermeye çalışacağınız bir ibadete dönüştürmelisiniz.

Değerli hacı adayı kardeşlerimiz! Eğer siz Hac ibadetin farkında olarak o beldelerde bulunduğunuz sürece dünyevi bazı meşgaleler sizi esir almazsa, ben inanıyorum ki, sizin attığını her adım, hatta alıp verdiğiniz her nefes dahi bir ibadet olarak değer bulacaktır.

Rabbim, çıkacağınız bu mukaddes yolculuğunuzu şu andan itibaren mebrur ve makbul eylesin.

Haccınızı sağlık ve sıhhat içinde tamamlayıp bu aziz vatana ve ailenize dönmeyi nasip eylesin.

******

HACI UĞURLAMA DUASI.

Allahu ekber, Allahu ekber. Lâ ilâhe ilallahu vallahu ekber. Allahu ekber, ve lillâhil hamd. (3 defa)

Elhamdü lillehi Rabbil alemin, vessalatü vesselamü ala Rasüline Muhammedin ve ala elihi ve sahbihi ecmeın.

Yâ Rabbel Âlemîn… Yâ Erhamer Râhimîn…Kitabında:

وَلِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَيْهِ سَبِيلًا

“O na yol bulabilenlerin Kâbe’ye haccetmesi Allah’ın, insanlar üzerinde hakkıdır.” Buyuruyorsun! Bu emrine uyarak, Senin kutsal şehrin Mekke’yi Mükerremeye gitmek üzere yola çıkamak üzere olan şu Kabe yolcularının mübarek seferlerini hayreyle.

Ey Allahım!

Onları “Lebbeyk, allahümme lebbeyk!” diye diye, bembeyaz ihramlara bürüne bürüne, Dağları vâdileri aşarak, evin olan Kabe’ne sıhhatle, afiyetle kavuştur yâ Rabbi!..

Ey Allahım! Bir ayetinde:

إِنَّ أَوَّلَ بَيْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِي بِبَكَّةَ مُبَارَكًا وَهُدًى لِلْعَالَمِينَ

“İnsanlar için kurulan ilk ev; Mekke’deki bütün canlılar için bereket ve hidayet kaynağı olan (Kâbe)dir.” Buyuruyorsun! Tarih boyunca insanlığa hep nur saçan o Kabe’nden şu naçar kullarına da bir ışık ver! Onları nefislerin ve şeytanların yollarından Kabe’nin yoluna-İslama çevir, yâ Rabbi!

Allahım!

Ellerimizi kaldırarak Hacerul esvede yapacağımız istilamı, yalnız Seni Yüce Rab kabul etmenin bir andı, dinini yaşama adına verdiğimiz biatın bir nişanesi ve tavaflarımızı da bu sözleşmeye sadık kalacağımızın bir ısbatı say!

Ey Allahım! Kitabında;

إِنَّ الصَّفَا وَالْمَرْوَةَ مِنْ شَعَائِرِ اللَّهِ

“Hiç şüphesiz, Safa ile Merve Allah’a ibadet sembollerindendir.” Buyuruyorsun! Hacer validemizin burada koşuşturduğu gibi şu insanları da, Kuran ve sünnet çizgisinde sabırla koşuşturmayı nasib eyle ve bunları hayatımızın birer nişanesi eyle ya Rabbi!

Ey Allahım!:

فَلَا رَفَثَ وَلَا فُسُوقَ وَلَا جِدَالَ فِي الْحَجِّ

“Haccda kötü söz söylemek, küfürleşmek-kavga etmek ve her türlü günah işlemek yoktur.” buyuruyorsun! Artık bundan sonra temiz bir hayatı tercih eden şu kullarını, haccı fesada uğratacak yasaklardan muhafaza eyle! Aynı zamanda hacdan döndükten sonraki hayatlarında da Allahın emirlerine uyup, yasaklarından kaçmayı nasip eyle!

Ey Allahım!:

وَتَزَوَّدُوا فَإِنَّ خَيْرَ الزَّادِ التَّقْوَى وَاتَّقُونِ يَا أُولِي الْأَلْبَابِ

“Yanınıza yol azığı alın. Hiç şüphesiz en hayırlı azık takvadır, Ey akıl sahipleri benden korkun.” Buyuruyorsun. Çok uzak yerlerden gelip de, dünyalık peşinde koşmadan, o kutsal beldelerin hakkını vererek, rızana uygun ameller yapmayı nasip eyle!

Ey Allahım!, Peygamberin Muhammed Mustafa(s) :

“Medine mescidinde kılınan bir namaz, onbin namaza, Mescid-i Haram’da kılınan bir namaz da yüzbin namaza bedeldir.” Buyurmaktadır. Bu kutsal beldeleri ibadetle, taatle, zikirle, fikirle ,namazla-niyazla geçirmeyi nasip eyle, bizleri oralardan boş çevirme Allahım!

Ey Allahım!, Peygamberin:

“Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır. Allah, hiçbir günde, arefe günündeki kadar bir kulu ateşten çok azat etmez.” Buyurduğu gibi o gün bütün günahlarımıza tevbe edip Hz. Adem ve Havva anamız misali yalvarmayı, göz yaşlarımızla hatalarımızı yıkamayı nasip eyle, Allahım!

Ey Yüce Rabbimiz!

Peygamberin, vedâ haccında arafatta vakfe yaparken:

الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِينًا

“Bugün sizin için dininizi kemâle erdirdim. Üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak İslâm’ı seçtim.”ayeti nazil oldu ve Hz.Peygamber de bir veda hutbesi irat ederek bir müslümanın yol haritasını belirlemiştir.

Allahım bize miras bırakılan Kur’an ve sünnet doğrultusunda yaşamayı, hayatımızdaki eksiklikleri tamamlamayıp hakiki bir kul olmayı nasip eyle!

Ey Yüce Rabbimiz!

Müzdelife ve minadaki ibadetlerini kolay kıl! Şeytanı taşlarken; Allahın emrini uygulamak isteyen Hz.ibrahimi engellemeye çalışan şeytanı taşlamıştı. Şimdi bizlerin sembolik olarak attığı taşlarla, içimizdeki şeytani duyguları atmayı nasip eyle Allahım!

Ey alemlerin Rabbi olan Allahım!

Orada kestiğimiz kurbanların tüyleri adedince üzerimizdeki günahları yok et! İhramdan çıkmak için olduğumuz tıraşın , Senin buyruklarının başımızın üstünde yeri olduğunun ve bu uğurda canımızı bile verebileceğimizin bir ifadesi say Allahım!

Yâ Rabbel Âlemîn!

Şu uzak mesafeleri aşıp, Peygamber Efendimizin;

“Kim hac edip kabrimi ziyaret ederse, beni diri iken ziyaret etmiş gibi olur, kıyamette de şefaatimi hak etmiştir.” Sözüne uyarak Medine-i Münevverene de gitmek isteyen şu kardeşlerimizi bu müjdelerden mahrum etme!

“Kabrim ile minberimin arası cennet bahçelerinden bir bahçedir” buyururan o Peygamberin, Ravzasında namaz kılmayı, dua ve niyazda bulunup o nennet havasını teneffüs etmeyi nasîb eyle yâ Rabbi!..

Ey Allahım!:

Şu hacılarımızı hânelerine sıhhat ve afiyetle dönmeyi nasîb eyle yâ Rabbi!.. Günahlarından sıyrılmış , pâk olarak dönmeyi ve bundan sonraki hayatlarında da bu safiyane halin devam etmesini nasîb eyle yâ Rabbi!…

Derleme @erolkaranet - 
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.