@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Güsul Abdesti Hangi Hallerde Alınır

Güsul Abdesti Hangi Hallerde Alınır

1- Adet veya lohusalık hali bitince veya seviştikten sonra abdest almak farzdır. Adet bitince, cünüp de olursa, ikisi için bir gusül abdesti yeter. Kadın cünüp iken adet görürse, isterse hemen gusleder, isterse adeti bitene kadar bekler, sonra ikisi için bir defa abdest alır.

2- Penisin ucu, sünnet derisi altındaki yuvarlak kısım, vajinadan içeri girince, meni gelmese de, erkek de, kadın da cünüp olur. Yuvarlak kısım girmezse, cünüp olmaz.

3- Erkekte koyu beyaz ve kadında akıcı sarı meni, yerinden şehvetle kopup çıkarsa cünüp olunur.

4- Rüyada şehvetlenip uyandığı zaman, meni akmış olduğunu gören erkek ve kadın cünüp olur. Rüyada ilişkide bulunduğunu görür, fakat uyanınca meni akmamışsa, meni yoksa gusletmez. Bazı âlimler kadının menisi içeri akar, ihtiyaten yıkanması iyi olur demişlerdir.

5- Şehvetle yerinden ayrılan meni, idrar yolunda kalıp, daha sonra buradan, şehvetsiz de çıksa, gusletmek gerekir. İdrar yaptıktan veya bir müddet uyuduktan sonra çıkarsa gusül gerekmez.

6- Mastürbasyon yapmak gusül abdesti almayı gerektirir.

7- Cünüp olup, idrar yapmadan guslettikten sonra meninin geri kalan kısmı, şehvetsiz aksa, tekrar gusletmek gerekir. Bunun için, gusülden önce idrara çıkıp, idrar yolunda kalmış olan meni parçasını çıkardıktan sonra gusletmek lazımdır.

8- Rüya olduğunu hatırlamadan, meni görenin, gusletmesi lazımdır. Uyanıp, çamaşırında meni gören, rüya olduğunu hatırlamasa da gusleder.

10- Kadın, kocasını düşünürken, şehvetle titremeden sonra sarımtırak bir akıntı gelirse, gusül gerekir.

Abdest almayı gerektirmeyen durumlar

Halk arasında gusulü gerektirdiği sanılan bazı hâller, gusulü gerektirmez. Gusul abdesti almayı gerektirmeyen haller şunlardır:

1- Bir erkek, bir kadını yahut bir erkeği çıplak görse, gusül gerekmez. Bakarken şehvetlenip meni gelirse gusül gerekir.

2- Bir kadın, kendi kocasını veya bir kadını çıplak görse gusül gerekmez.

3- Karı-koca oynaşırken, çıplak resme bakarken veya düşünürken ön sıvı gelse, fakat meni gelmese gusül gerekmez.

4- İdrar yaptıktan sonra veya büyük abdestten sonra gelen yapışkan prostat sıvısı abdesti gerektirmez.

5- Rüya olduğunu hatırlayan, uyanınca çamaşırında meni görmezse gusletmesi gerekmez. Rüya gören, uyanınca, yatakta, elbise veya bacağında yaşlık görürse, bunun mezi denilen beyaz akıcı sıvı olduğunu anlarsa veya uyanık iken mezi akarsa vs.

@erolkaranet 
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.