@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Ebu Cehil’in Evi ya da Beyt-i Hela
Mekke'de İslamın yayılmasını önlemek için uzun yıllar mücadele veren Ebu Cehil'in evinin yerinde manidar bir yapı var.
Peygamber (s.a.v.) : "Hamd olsun O Allah'a ki seni zelil ve hakîr kıldı, ey Allah'ın düşmanı! Bu, bu ümmetin Firavn'ı idi" dedi
Efendimizin (s.a.v.) doğduğu evi solumuza, Mescidi Haram’ı sağımıza aldığımızda yüzümüzü döndüğümüz yerde az ileride solda Efendimize (sav) her türlü zulmü ve işkenceyi reva gören Cahillerin babası olarak tarihe geçen Ebu Cehil’in evi bulunuyor.
Evi dediğime bakmayın Suudlu orayı tuvalete çevirmiş. Üst tarafını da yaya geçidi yapmış. Bence çok akıllı iş yapmış Oraya Hacılar zevkle gidiyor.
Ebu Cehil'in evi Allah'ın evine o kadar yakın ki, orası şimdi Mescid–i Haram'ın tuvaleti olmuş. Evi o kadar yakın; ama kendisi Allah'a o kadar uzak. Allah iman nasip etmemiş
Bugün tuvalet olarak kullanılması cahillerin ve zalimlerin dünyadaki akıbetlerini görmek açısından oldukça manidar bir tablo çiziyor. TEBBET süresinin muhatabı olan Ebu Leheb’in ve onun takipçilerinin sonu daima aşağılanmadır.
Yine Peygamber aleyhisselama işkence eden Umeyye bin Halef’in hurma bahçeleri de Medine’de çöplük olarak yüzyıllardır kullanılıyorEbu Cehil olarak bilinen isim aslında bir lakaptır ve anlamı Cehaletin Babası'dır. Bu lakap Müslümanlara karşı uyguladığı şiddetten ve putlara inanmasındaki inadından kaynaklanıyordu. Asıl adı Amr bin Hişam'dır.
Amr bin hişam bir gün Hz. Muhammed ile ilgili şu sözleri söylemiş ve ondan sonra cehaletin babası olarak anılmaya başlanmıştır: "Ben onun şüphesiz peygamber olduğunu biliyorum ancak neden o bizim sülalemizden çıkmadı"

Derleme @erolkaranet - 21.01.2020
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.