@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!


Banner

Cemaati Küstüren İmam Melundur

Duası kabul edilmeyecek kişiler
Lanetli İmamın Kim Olduğunu Biliyor musunuz

Duası kabul edilmeyecek kişiler arasında yer alan lanetli imam kendisi var diye cemaati camiye gelmiyorsa, lanetlidir. Duası kabul olmaz

CEMAATİ KÜSTÜREN İMAM
Başka bir hadisi şerifte “3 kişi vardır ki bunların namazları, duaları başlarından gırtlaklarına geçmez.
İstiğfar ederler ama dilden öteye gitmez” buyuruluyor.
Peki, kimdir onlar?
Birincisi camide imamken cemaati camiye düşman ettiren kişidir. O imam var diye cemaat camiye gelmiyorsa imamın duası kabul olmaz. Bu imam lanetlidir. İmam her zaman cemaatle haşır neşir olacak. Cemaatini arttırmanın hesabını yapacak. Nereden geldi bu adam demeyecek. Eğer cemaati camiden kaçırıyorsa o imam melundur.

Duası kabul edilmeyecek kişiler
Bismillahirrahmanirrahim
Resulullah Efendimiz birçok hadisi şerifinde Aziz ve Celil olan Allah’a dua edip ret olunan kullardan bahsetmiştir.
Peki, kimdir onlar?
Duası kabul olmayacak kişilerden birisi; hanımı zina ettiği halde onu boşamayan kocadır. Tabii, burada fuhşun tespiti için adil ve güvenilir olan 4 tane Müslüman erkeğin, olayı açıkça görmeleri gerekir. Aksi durumda bir insanın zina suçu ispat edilmiş sayılmaz. Onun evinden çıktı, sesler duydum, onunla konuşuyor gibi sözler kabul edilmez. Ayrıca burada 4 tane adil erkek şartı çok önemlidir. Çünkü adil olmayan gayriciddi, geveze adamlar şahitlik yapamazlar.
Duası kabul olunmayacaklardan birisi, karısının fuhuş yaptığı kesin olan birisinin kadın ile evli kalmasıdır.

SEFİH ADAMA PARA VERENİN DUASI KABUL OLMAZ
Duası kabul olunmayacak kulların bir diğeri ise nereye harcayacağını bilmeyen, israf hastası olanlara para verenlerdir.
Allah-u Teala böyle kimselere, sefih kimselere para vermeyin diyor. Mesela sokakta yatan bir adama para veriyorsun. Adam gidip onunla kıyafet almıyor, içki alıyor, ispirto alıyor. Eğer böyle adamlara para vermeye devam edersen duaların kabul olmaz. Harama harcansın diye para vermek caiz olmaz. Ama yedirip içirebiliriz. Al o adamı lokantaya götür, yedir. O sadaka olur. Ama haramda olduğu aşikâr birisine para veremeyiz. Böyle adamlara sadaka verenin duası da kabul olmaz buyuruluyor.

KOCASIYLA KÜSEN KADININ DUASI KABUL OLMAZ
Duası gırtlağından öteye gitmeyen diğer bir kısım da kocasını kızdıran kadındır.
Burada kızdırandan kasıt, kocası ile basit bir meseleden dolayı kavga etmiş,  ardından da yatağını ayırmış kadındır. Bu kadından kocası razı oluncaya kadar duası kabul olmaz.
Duası ret olunacak bir kısımda efendisinden kaçan köledir. Böyle kişiler de lanetlidirler.
Allah bizleri duası kabul olunmayacak kullardan eylemesin.
Bu hadis, Beyhaki ve Tirmizi’den güzel senet ile nakledilmiştir.

BELAYI KENDİNİZDE ARAYIN
Peygamber Efendimiz, bir hadisi şeriflerinde de, “Üç şey vardır ki insan bundan kurtulamaz” buyuruyor.
Bunlar her insanda var olan zaaflardır.
Bunlardan birincisi bir şeyi uğursuz saymaktır. Mesela önünden bir şey geçti. Bir hayvan geçti. Onu kötüye yorumlar. Bunlardan hiçbir şekilde zarar gelmez. Eğer sen besmele çekmişsen bir şey olmaz. Olduğu zaman da zaten belayı kendinde ara. Adamın önünden kedi geçiyor. Uğursuzluk gelecek diyor. Kedinin ne suçu var arkadaş…
Uğursuzluk saymak, insanların bir hastalığıdır.
Bir diğer zaaf ise suizandır. Bu da çok yapılan bir yanlıştır ve herkeste vardır. Bak şu adama bize nasıl bakıyor der. Şu kötülük yapacak gibi duruyor der. Böyle yapmamak, insanlar hakkında iyi düşünmek gerekir. Bir de bütün insanlarda yaygın olan haset hastalığıdır.
Mesela aynı okuldan mezun olmuşsunuzdur. Sen bir okul kazanmışsındır ama o bir yeri kazanamamıştır. Sana haset eder. Şuna bak nasıl da kazandı der.
Kardeş kardeşe bile haset eder. İnsanoğlu böyledir. Daha dünyada iki adam varken vardı bu hastalık. Haset bütün iyilikleri yok eder.  Onun için haset etmeyeceğiz. Bu hastalıklardan kurtulacağız.
Allah bizlere ve tüm Ümmeti Muhammed’e yardım etsin. Amin.

Prof. Dr. Cevat Akşit / Milli Gazete
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

Bilmeniz Gerekebilir