@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Abdestin Göz Sağlığına EtkileriAbdest çoğumuza zor gelir. Ancak kul, kendine zor geleni yaptıkça kulluğunu ispatlar.


Temizlik ve güzellik anlamına gelen abdest kelimesi, fıkıh ıstılahına göre; ibâdet edebilmek için, ibâdet öncesinde belli organların yıkanarak, bazısının ise meshedilerek yapılan temizlikten ibarettir.
Nitekim Kur'ân-ı Kerim'de: "Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman, yüzünüzü ve dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayınız. Başınızı meshediniz! Ayaklarınızı da topuklarınıza kadar yıkayınız. Eğer cünüp olursanız boyabdesti alınız, iyice yıkanıp temizleniniz!" buyrulmuştur. (Maide 6)
* Peygamber AleyhisSelâm "Abdest aldığınız zaman gözlerinize abdest suyundan içiriniz! Ellerinizin ıslaklığını da silkmeyiniz..."4
Son yapılan bir araştırmaya gore, hasta göze soğuk su serpmek, yüzü soğuk su ile yıkamak veya soğuk su ile banyo yapmak gözler için gayet faydalıdır.
Yapılan araştırmalar; yüzü güzelce yıkamanın, gözleri toz ve mikroplardan koruduğu ve onu çeşitli iltihaplanmalara karşı muhafaza ettiğini teyit etmektedir.
Nitekim İbni Mes'ud Hz.'leri gözlerinden hasta olan eşi Zeyneb'e hitaben: "Eğer sen, Peygamber Aleyhisselâm'ın yaptığı gibi yapsaydın, senin için daha iyi ve şifa bulmaya daha uygun olurdu", dedi ve şöyle devam etti: "Gözünü soğuk su ile yıkarsın sonra da: "Ey bütün insanların Rabbi! Hastalığı gider, şifa ver. Çünkü sen şifa verensin, senden başka şifa veren yoktur. Öyle bir şifa ver ki, hastalıktan hiç bir iz bırakmasın!"
Abdest, gözlerde meydana gelmesi muhtemel bazı hastalıklara engel olur. Nitekim bazı tabipler: "Günde beş vakit namaz için abdest alıp elini, yüzünü ve gözlerini temiz ve soğuk su ile yıkamak, gözleri trahom hastalığına karşı koruyucudur" demişlerdir.
Ebû Ümâme (r.a) de şöyle demiştir: "Peygamber Aleyhisselâm abdest alırken, göz çukurlarına suyu iyice ulaştırırdı"
Namazın vücuda faydaları ve tıbbi yararlarına ilişkin geniş bilgi için tıklayınız


http://www.sifamarket.com/tibbi-nebevi/abdest.html
http://kaheel7.com/tr/index.php?option=com_content&view=article&id=110:abdestin-tbbi-faydalar&catid=41:huekuemlerdeki-mucizeler&Itemid=61
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.