@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Varis çoraplarını mesh etmekVaris çoraplarına mesh edilir mi ?

Soru - Eşim altı aylık hamiledir, ancak hamilelikten dolayı her iki ayağında varis hastalığı meydana gelmiştir. Doktor, esnek tıbbi çorapların giyinmesini talep etti, ancak çoraplar şeffaf olup vücut gözükmektedir. Doktor bu çorapların gün boyunca giyilmesini istedi. Çoraplar pantolan gibi uzun yukarıya doğru giyiliyor. Bu durumda nasıl abdest alınması gerekir? Çoraplara mesh etmek yeterli mi? Mesh yeterli ise mesh olayı nasıl olmalı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun,

Alimlerin genel görüşüne göre şeffaf çoraplara mesh etmek yasaktır. Caiz olan mesh kalın çoraplaradır.

Şayet söz konusu çorap, şeffaf olup altındaki cildi gösteriyorsa tercihli görüşe göre bu çoraba mesh etmek caiz olmadığıdır.

Şayet hasta, bu çoraba ihtiyaç duyar ve giydikten sonra çıkarması çok zorsa; bu çorabı giymeden önce abdest alır çorabı giyer ve bu çorap üstünde başka kalın bir çorap giyer. Abdest almak istediğinde üsteki çoraba mesh eder, böylece çorabı çıkarıncaya kadar veya mesh suresi bitinceye kadar uygulama devam eder.

Şayet bu mümkün değilse tıbbi çorabı çıkarmak ona zarar veriyor veya hastalığın geç iyileşmesine neden oluyorsa bunun hükmü sargının hükmüdür.

Şayet eşiniz çorabı gece çıkaracaksa sabah namazı için abdest alacaktır. Abdest aldıktan sonra bu tıbbi çorabı giyer daha sonra üstüne kalın bir çorap daha giyer böylece mesh hükmü altaki çorap için değil üsteki çorap için geçerli olur. Gece olduğunda her iki çorabı çıkarır, sabah namazı için abdest alacağı zaman aynı uygulamayı gerçekleştirir.

En iyisini Allah bilir.
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam