@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Varis Çorabı Üzerine Meshe Diyanet'ten Çelişkili CevapDiyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu kendisine sorulan iki farklı soruya verdiği cevapların kendi içinde çelişki olması okuyanları şaşırttı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu varis çorabına mesh yapılabilir mi, diye soran bir vatandaşa yapılabilir derken, bir başka soruya verilen cevapta çorapların kalın olması gerektiğini belirterek ince çoraplara mesh yapılmasının uygun olmadığını dile getirdi.

Çoraplar üzerine mesh yapılması konusunda farklı ve çarpıtıcı cevaplar verilmesi vatandaşın bunlardan hangisi doğru demesine de neden oldu.

İşte Diyanet'e sorulan soru ve verilen cevaplar

Diyanet "Çorap üzerine mesh etmek caiz midir?" sorusuna "abdest alırken ayağa giyilen deri ve benzeri sert ve dayanıklı maddelerden yapılan mestler üzerine mesh etmenin, Resûlullah’ın (s.a.s.) sünnetiyle sabit olduğu"nu belirttikten sonra Hanefi mezhebince tercih edilen görüşe göre, şu şartları taşıyan çoraplar üzerine mesh etmek caizdir" diyerek mesh yapılacak olan çorabın dayanıklı, sağlam ve kalın olması,Suyu emmemesini, içini göstermeyecek kadar kalın olması gerekir." diyerek çorap üzerine meshin sakıncalarını dile getirmektedir.


Oysa hem ince, hem şeffaf ve hem suyu emen ve de teni gösteren Varis çorabı üzerine mesh konusunda "sakınca yoktur" diyerek cevap vermesinin tezat teşkil ettiği görülmektedir.

"Varis tedavisi için ayağa giyilen özel çoraplar, kırık-çıkık üzerindeki sargı hükmündedir. Kırık-çıkık üzerindeki sargıya mesh edilebilir (İbn Mâce, Tahâret, 134; Kâsânî, Bedâî’, I, 13-14; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, I, 468). Bu itibarla, abdest alırken varis çoraplarının üzerine mesh edilmesinde bir sakınca yoktur. Fakat ayağın yıkanması gereken yerlerinin bir kısmını örtmeyen bir varis çorabı giyilmişse açık kalan kısımların yıkanması gerekir." diyen Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu, Varis çorabı ile kırık - çıkık üzerine sarılan sargıyı aynıymış gibi göstermesi, diğer yandan ince ve şeffaf olan ve cildi gösteren varis çorabı ile  kalın hatta alçılı bir kırık sargısını eşdeğer görmesi ve bunları karıştırdığı da net olarak ortaya çıkmaktadır.

İşin doğrusu nedir ?

Alimlerin genel görüşüne göre şeffaf olup altındaki cildi gösteren çoraplara mesh etmek yasaktır.

Şayet hasta, bu çoraba ihtiyaç duyar ve giydikten sonra çıkarması çok zorsa; bu çorabı giymeden önce abdest alır çorabı giyer ve bu çorap üstünde başka kalın bir çorap giyer. Abdest almak istediğinde üsteki çoraba mesh eder, böylece çorabı çıkarıncaya kadar veya mesh suresi bitinceye kadar uygulama devam eder.
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam