@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

O Ekmekler Sizi Çarpsın, Sahtekarlar..
Fırınlarda üretilen ekmeklerin çoğunlukla “yemlik” buğdaydan yapılan undan üretildiği, bu ekmeklerin 3 saatte bayatladığı, 6 saat içinde de “yenilemez” hale geldiği söylendi.
Türkiye’de son dönemlerde gıdada taklit ve tağşiş vakaları giderek artarken, yetmezmiş gibi bir de “ucuza getirme” zihniyeti eklendi.
Kâğıt üzerinde bir sıkıntı yok gibi gözükse de, “ucuza getirilen” gıdalar tehlike saçıyor.
Fırınlarda üretilen ekmeklerin çoğunlukla “yemlik” buğdaydan yapılan undan üretildiği, bu ekmeklerin 3 saatte bayatladığı, 6 saat içinde de “yenilemez” hale geldiği söylendi.
Ruhsatsız fırınlar unlu mamuller ruhsatıyla denetimsiz ekmek üretiyor
Ekmek yapımında kullanılan unun 50 kiloluk çuvalının 115 lira olduğuna dikkat çeken İnce, ruhsatsız fırınlarda üretilen ekmeğin çoğunlukla “yemlik” olarak tanımlanan kırık buğdaydan yapılan undan üretildiğini kaydederek şöyle dedi: “Bu un diğerine göre 17 lira daha ucuz. Tabi bu undan ekmek üretebilmek için de katkı maddesi ilave ediliyor. Bir nevi doping yapılıyor yemlik buğdaydan yapılan una.”
Normal undan yapılan ekmeğin 16 ile 18 saat içinde bayatladığına dikkat çeken İnce, katkı maddesi olan ekmeğin ise 3 saat içinde bayatladığını, 6 saat içinde yenilemez hale geldiğini anlattı.
İnce, ekmek çeşitlerinin dış görünüşü parlak ve güzel olsun diye hamuruna renklendirici bile katıldığını söyleyerek, “Öyle olunca ekmeğin görüntüsünde sorun olmuyor. Vatandaş kesinlikle ayırt edemiyor. Ama bu ekmeğin içi normalinkinden çok farklı. Normal bir ekmeği bastırdığınız zaman içinin yapışmaması gerekir. Katkı maddeli ekmeğin içi ise hamur olur. Bastırdığınızda yapışır kalır. Çünkü ekmeğin içinde olması gereken gözenek yoktur” diye konuştu.

@erolkaranet - 02.12.2019
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.