@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Maddi çıkarlar elde etmek için boşanmak caiz midir?

Maddi çıkarlar elde etmek için boşanmak caiz midir?

Mesela bir kişinin, yurt dışında çalışabilmek için oturum izni almak maksadıyla, formalite evliliği yapması veya vefat eden babasının emekli maaşından yararlanmak üzere eşinden mahkeme kararıyla boşanması ya da sadece nafaka almak için evlenip bir zaman sonra boşanmayı düşünmesi ile kazanç elde edenlerin kazancı haram mıdır ?

Âile ve evlilik ciddi bir müessesedir. Bir kimsenin dünyevi bazı kazançlar elde etmek için nikâhı suiistimal etmesi doğru bir davranış değildir. Mesela bir kişinin, yurt dışında çalışabilmek için oturum izni almak maksadıyla bulunduğu yerin vatandaşlarından birisi ile formalite evliliği yapması veya vefat eden babasının emekli maaşından yararlanmak üzere eşinden mahkeme kararıyla boşanması nikâhın suiistimal edilmesinin örneklerindendir.

Yanlış ve yalan beyanlarla elde edilen kazanç, haksız bir kazançtır. Haksız yollarla elde edilen kazanç ise haramdır.

Bu gibi durumlarda mahkeme yoluyla boşanan eşler, dinî hükümlere göre bir bâin talakla boşanmış olurlar (Ali es-Sâidî, Hâşiyetü’l-Adevî ale’l-Kifâye, II, 40-41). Evliliklerini devam ettirmek istemeleri halinde, daha önce başka bir boşama olmamış ise, yeni bir nikâh kıydırmaları gerekir.


DErleme @erolkaranet - 22.03.2022
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.