@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kelle Paça ve İşkembe Çorbasının Faydaları
Havaların soğuması ile vücut dirençleri de düştü.  Düşen vücut dirençleri için sağlıklı ve doğal yolar arayanlara çorbalar lezzetli bir alternatif sunuyor. Bu lezzetli alternatiflerin başın da ise kış hastalıklarına meydan okuyan Paça ve İşkembe çorbası geliyor.
Kelle paça çorbası yağ oranı ve kalorisi oldukça yüksek bir besindir. Kolesterol bakımından da yüksek besin değeri olan paça çorbası özellikle çocuklara gelişim dönemlerinde içirilmesi tavsiye edilir. 
Ayrıca kanser hastalarının tedaviden olumlu sonuç almaları ve kanserli hücreleri yok etmeleri için kollajen adı verilen bir maddeden almaları zorunludur. 
Kemoterapi döneminde alınan ilaçlar vücutta ki kollajen düzeyini bozma gibi bir etki oluşturabilmektedir. Tedavi döneminde kelle paça çorbasından alınan kollajen sayesinde tedaviye cevap verme daha sağlıklı ve hızlı gerçekleşiyor. Kollajen maddesi ise yalnızca kemik suyunda, paçada ve tavuk suyunda bulunan bir maddedir. 
Bu sebeple kanser hastaları için paça tedavi edici bir besindir. Halk arasında kırık ve çıkıklarda paça çorbası içmenin tedavi ettiğine inanılmaktadır. Ama bu konuda henüz bir araştırma mevcut değil. Kilo almak isteyen kişilere günde 2 kâse paça çorbası tavsiye edilir. 

Soğuk algınlığına faydalı bir çorbadır. 
Kısa sürede soğuk algınlığını vücuttan atar. Ayrıca Omega-3 bakımından da zengin bir besindir. İşkembe çorbası içeriğinde fosfor, kalsiyum, çinko gibi minerallerle, yüksek oranda B12 vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirerek, özellikle grip, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarına yakalanma riskini azaltır. Hastalık seyri boyunca tüketilen işkembe çorbası da yine güçlendirici bir etki yaparak daha çabuk iyileşmenizi sağlar. Bağışıklık sistemini destekleyen işkembe; fosfor kemik ve diş sağlığı için gerekli temel besin maddelerinden biridir. 

100 gram işkembe çorbası günlük fosfor ihtiyacının % 10’u demektir. Günlük çinko ihtiyacının % 20’sini karşılar. İşkembe günlük B12 vitamini ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir. B12 sinir sisteminin sorunsuz çalışmasını destekleyen en önemli vitaminlerden biridir. İşkembede bol miktarda bulunan B12 vitamini, protein sağlayan kırmızı kan hücrelerine oksijen taşınmasına yardımcı olur. 100 gram işkembe günlük B12 vitamini ihtiyacının yüzde 60’ını karşılar. İşkembe çok fazla tüketilmediği sürece kolesterolü yükseltmez. 80 gram pişmiş işkembe 133 mg kolesterol içerir. Bir yetişkinin alabileceği sağlıklı maksimum kolesterol miktarı ise 300 mg’dır. İşkembe tüketerek alacağınız sağlıklı kolesterolün % 67’si kalp sağlığı için gerekli D vitamini ve seks hormonlarının üretiminde kullanılmaktadır. Bu yüzden işkembe çorbası tüketirken miktarına dikkat ettiğiniz sürece kolesterol ile ilgili hiçbir problem yaşamazsınız. 

İşkembede bulunan B12 vitamini ve kobalamin sadece sinir sistemi üzerinde değil kardiyovasküler sistem üzerinde de etkilidir. B12 vitamini başta olmak üzere tüm B grubu vitaminler vücutta toksik etki gösteren homosistein üretimini baskılayarak kalp hastalıkları riskini azaltır. Ayıca işkembe, B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan pernisiyöz anemi ile mücadelede tüketilmesi önerilen besinlerden biridir. İşkembede bulunan selenyum, çinko ve fosfor hücre duvarını korumasını sağlarken yeni hücre oluşumunu destekler.

@erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.