@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

İşte Kabenin İmamları

Seslerini duyuyoruz, ancak nadiren onlar hakkında çok fazla şey bilmiyoruz.
Ulu Cami'nin önde gelen İmamlarını Mekke'de görebiliriz. İmkan bulabilirsiniz tanışabilirsiniz. Uzaktan görebilir ve koruma kalkanı altında mihraba gidip gelirken görebilirsiniz.

Aşağıda, son zamanlarda Mekke'deki Büyük Camii (Mescid-i Haram) 'da İmam konumunu üstlenmiş bazı imamlar hakkında bilgiler yer almaktadır.


İmam Mahir
Şeyh Maher bin Hamad el-Mueaqley
Şeyh Al-Mueaqley, 1969'da Medine'de doğdu. Babası Suudi ve annesi Pakistanlı. Sheikh Al-Mueaqley, Medine'deki Öğretmen Okulu'ndan mezun oldu ve matematik öğretmeni olmayı planladı. Ders vermek için Mekke'ye taşındıktan sonra daha sonra Ramazan ayında yarı zamanlı bir İmam, ardından Mekke'deki bazı küçük camilerde İmam oldu. 2005'te fıkıh (İslami hukuk) yüksek lisans derecesi aldı ve ertesi yıl Ramazan ayında Medine'de İmam olarak görev yaptı. Ertesi yıl Mekke'de yarı zamanlı bir İmam oldu. Doktora yapmak istiyor. Mekke'deki Umm Al-Qura Üniversitesi'nden gelen tafseer'de. Şeyh Al-Mueaqley evli ve dört çocuğu var, iki erkek iki kız.


İmam Sudeysi


Kabe İmamlarını tanıyalım

Şeyh Abdullah Awad Al-Jahny
Şeyh Abdullah Awad Al-Jahny, Mekke'deki Ulu Camii'nin İmamlarından biridir . Seyh Al-Jahny, 1976'da Suudi Arabistan'ın Medine kentinde doğdu ve erken eğitiminin büyük bir kısmını Peygamber Şehri'nde yaptı . Ulu Camii imamlarının çoğu gibi doktora derecesine sahipti. Mekke'deki Umm Al-Qura Üniversitesi'nden. Şeyh Al-Jahny evli ve dört çocuk babasıdır - iki oğlu ve iki kızı.
Şeyh Al-Jahny, düzenli olarak dünyanın en büyük, en değerli camilerinde namaz kılan, imam kuranı, mescid Qiblatain, Medine'deki Mescid An-Nabawi ve Ulu Camii (Mescid-i Haram) gibi birkaç imamdan biridir.
1998'de Şeyh Al-Jahny, Washington, DC'deki en büyük camilerden birinin yeni imamı olarak işe alınmıştı. Bununla birlikte, aynı zamanda Kral Medine tarafından, Medine'deki Hz. Geçemediği bir onurdu. 2007 yılında Mekke'deki Ulu Camii'ye imam olarak atandı ve 2008'den beri buradaki teravih namazlarını kıldırıyor.

Şeyh Bandar Baleela
Şeyh Bandar Baleela, 1975 yılında Mekke'de doğdu. Umm Al-Qura Üniversitesi'nden yüksek lisans derecesi ve doktora derecesi aldı. Fetih'te (İslam hukuku) Medine İslam Üniversitesi'nden. Öğretmen ve profesör olarak çalıştı ve 2013'te Ulu Camii'ne atanmadan önce Mekke'deki küçük camilerin imamıydı.

Şeyh Adel Al Kalbani
Şeyh Al-Kalbani en çok Mekke'deki Ulu Camii'nin ilk siyah imamı olarak bilinir, ancak onun hakkında bilmesi gereken çok şey var. Diğer İmamlar Suudi Arabistanlı tam kanlı kabile Araplar olsa da, Şeyh Al-Kalbani komşu Körfez ülkelerinden gelen fakir göçmenlerin oğlu. Babası Ras Al-Khaima'dan (şu anda BAE) göç eden düşük düzeyli bir devlet memuru idi. Şeyh Al-Kalbani, Riyad'daki King Saud Üniversitesi'nde gece dersleri alırken, okulda Suudi Hava Yolları'yla bir işte çalışmaktadır.
1984 yılında Şeyh Al-Kalbani, önce Riyad havalimanının içindeki camide bir İmam oldu. Birkaç yıl boyunca Riyad camilerinin imamı olarak görev yaptıktan sonra Şeyh Al-Kalbani, Suudi Arabistan Kralı Abdullah tarafından Makkah'daki Ulu Camii'ye atandı. Kararın Şeyh Al-Kalbani'ye verdiği demeçte, “Her hangi bir nitelikte olursa olsun, rengi ne olursa olsun, nereden geldiğine bakılmaksızın kendi iyiliği ve ülkesinin iyiliği için lider olma şansı olacak” dedi.
Şeyh Al-Kalbani derin baritonu, güzel sesi ile tanınır. Evli ve 12 çocuk babası.

Şeyh Usama Abdülaziz Al-Khayyat
1951 yılında Mekke'de doğdu ve 1997'de Mekke'de Büyük Camii'nin İmamı olarak görev yaptı. Genç yaşta Kuran'ı babasından öğrendi ve ezberledi. Suudi Parlamentosu üyesi ( Majlis Ash-Shura ) ve İmam olarak görev yaptı.

Şeyh Dr. Faisal Jameel Ghazzawi
Şeyh Ghazzawi 1966'da doğdu. Qiraat Üniversitesi'nde bölüm başkanı.

Şeyh Abdulhafez Al-Shubaiti

@erolkaranet - 01.12.2019
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.