@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner
İşte Kabenin İmamlarıSeslerini duyuyoruz, ancak nadiren onlar hakkında çok fazla şey bilmiyoruz.

Ulu Cami'nin önde gelen İmamlarını Mekke'de görebiliriz. İmkan bulabilirsiniz tanışabilirsiniz. Uzaktan göreblir ve koruma kalkanı altında mihraba gidip gelirken göreblirsiniz.


Aşağıda, son zamanlarda Mekke'deki Büyük Camii (Mescid-i Haram) 'da İmam konumunu üstlenmiş bazı imamlar hakkında bilgiler yer almaktadır.

Ondan önce dünyabizim.com yazarlarından Hatice Tüfekci'nin duygu yüklü yazısını paylaşmak istiyoruz

İmam Mahir
"Kabe-i Muazzama’nın etkileyici imamlarının sesi, dinleyen herkesi mest eder. Peki kimdir onlar?

Fatihadan tanırsınız onları

Kabe-i Muazzama’nın etkileyici imamlarının sesi, dinleyen herkesi mest eder. Hele ki Kabe-i Muazzama’da vakit namazını kılıyorsanız; o eşsiz, efsunlu atmosferde yankılanan ayetler, sanki gönlünüze yeniden nazil olur. Ve merak eder insanoğlu, böylesine gönlümü okşayan ses acaba kime aittir diye?

İşte o meraklı insanlardan biri oluyor ve bu güzel yüzü tanımak için yol alıyoruz

Her şey bir vakit namazıyla başlar

Vakit namazı yaklaşınca, Beytullah’la buluşma randevumuza bir saniye dahi gecikmeden yetişmek istiyoruz. Mescid-i Haram’da namaza davet 6 yıldır onun, Tevfik Abdulhafız hocamızın şaheser sesinden olunca bağrımızda hissediyoruz felaha ulaşmayı. “Allah-u Ekber” nidaları kuşatıyor semayı, ardından bir kamet ve Fatiha-i şerif…

Kimi zaman Şeyh Abdullah Basfor, kimi zaman İbrahim Eşşureym, kimi zaman Essudeys talebesi Şeyh Ghazzawi ve Mahir Muaykılı… Kabe-i Muazzama’ya ataması olan Mahir Hocayı görüyoruz. Süzülüyor ve hazırlık yapıyor.

Nişan al ve hızla bas deklanşöre
İmam Sudeysi
Amacımız yakından görüp, selam vermek ve fotoğraf çekmekti. İlkin yakından gördük o mübarek yüzü, akabinde Allah’ın selamı ile selamladık. Sıra fotoğraf çekmeye gelince yanı başımızda telefonu kırılıp, hafıza kartı alınan beyi görünce bu isteğimizi biraz öteledik. Hayli korktuk ama pes etmedik diğer namaz vakti, vakitleri derken birkaç fotoğraf çekimi yapabildik.

Emaneti korumak zor, peki ya işin sırrı?

Ses, Cenab-ı Allah’ın verdiği bir lütuf ihsan idi. Peki ya püf nokta neydi? Türk işi çiğ yumurta sarısı mı yoksa beyaz üzüm pekmezi mi ya da buz yemek mi? Hangisiydi merak ettik. Şeyh Mahir El Mu'aykıli, Kralının evinin hemen yanındaki devleti âliye işlerinin görüldüğü binadan giriş çıkışlarını yapıyordu. Bizzat o binanın kapısına gittik ve merakımızı giderdik. Sorduk nedir ki işin sırrı, böylesine muhteşem ses? Dediler “Allah-u Alem” devamla “zemzem ve sıcak hurma”

Ve bir dua..

Vakti şerif cumaydı. Sırayı Essudeys alıyor ve vaaz veriyor, ardı ardına Arapça lisanı ile hadisi şerifleri haykırıyordu. İlkin anlamakta güçlük çektik ama tanıdıktı bu cümleler her biri ezberimize aldığımız kırk hadisi şerifti ve tüylerimiz ürperiyordu. En çok da babamı hatırladım hamd ile… Ona atfediliyordu 3 kez tekrarlanan şu hadisi şerif: “Hiçbir baba, evladına, güzel terbiyeden daha üstün bir hediye veremez.”(Tirmizi)

Rahmeti Rahman olan Allah, cümle Muhammed ümmetine Kâbe-i Muazzama’nın mübarek duvarlarına çarparak yükselen bu eşsiz sesleri yakından duymayı mazhar eylesin.

Ve günümüz Kabe İmamlarını tanıyalım

Şeyh Abdullah Awad Al-Jahny

Şeyh Abdullah Awad Al-Jahny, Mekke'deki Ulu Camii'nin İmamlarından biridir . Seyh Al-Jahny, 1976'da Suudi Arabistan'ın Medine kentinde doğdu ve erken eğitiminin büyük bir kısmını Peygamber Şehri'nde yaptı . Ulu Camii imamlarının çoğu gibi doktora derecesine sahipti. Mekke'deki Umm Al-Qura Üniversitesi'nden. Şeyh Al-Jahny evli ve dört çocuk babasıdır - iki oğlu ve iki kızı.

Şeyh Al-Jahny, düzenli olarak dünyanın en büyük, en değerli camilerinde namaz kılan, imam kuranı, mescid Qiblatain, Medine'deki Mescid An-Nabawi ve Ulu Camii (Mescid-i Haram) gibi birkaç imamdan biridir.

1998'de Şeyh Al-Jahny, Washington, DC'deki en büyük camilerden birinin yeni imamı olarak işe alınmıştı. Bununla birlikte, aynı zamanda Kral Medine tarafından, Medine'deki Hz. Geçemediği bir onurdu. 2007 yılında Mekke'deki Ulu Camii'ye imam olarak atandı ve 2008'den beri buradaki teravih namazlarını kıldırıyor.

Şeyh Bandar Baleela

Şeyh Bandar Baleela, 1975 yılında Mekke'de doğdu. Umm Al-Qura Üniversitesi'nden yüksek lisans derecesi ve doktora derecesi aldı. Fetih'te (İslam hukuku) Medine İslam Üniversitesi'nden. Öğretmen ve profesör olarak çalıştı ve 2013'te Ulu Camii'ne atanmadan önce Mekke'deki küçük camilerin imamıydı.

Şeyh Maher bin Hamad el-Mueaqley

Şeyh Al-Mueaqley, 1969'da Medine'de doğdu. Babası Suudi ve annesi Pakistanlı. Sheikh Al-Mueaqley, Medine'deki Öğretmen Okulu'ndan mezun oldu ve matematik öğretmeni olmayı planladı. Ders vermek için Mekke'ye taşındıktan sonra daha sonra Ramazan ayında yarı zamanlı bir İmam, ardından Mekke'deki bazı küçük camilerde İmam oldu. 2005'te fıkıh (İslami hukuk) yüksek lisans derecesi aldı ve ertesi yıl Ramazan ayında Medine'de İmam olarak görev yaptı. Ertesi yıl Mekke'de yarı zamanlı bir İmam oldu. Doktora yapmak istiyor. Mekke'deki Umm Al-Qura Üniversitesi'nden gelen tafseer'de. Şeyh Al-Mueaqley evli ve dört çocuğu var, iki erkek iki kız.

Şeyh Adel Al Kalbani

Şeyh Al-Kalbani en çok Mekke'deki Ulu Camii'nin ilk siyah imamı olarak bilinir, ancak onun hakkında bilmesi gereken çok şey var. Diğer İmamlar Suudi Arabistanlı tam kanlı kabile Araplar olsa da, Şeyh Al-Kalbani komşu Körfez ülkelerinden gelen fakir göçmenlerin oğlu. Babası Ras Al-Khaima'dan (şu anda BAE) göç eden düşük düzeyli bir devlet memuru idi. Şeyh Al-Kalbani, Riyad'daki King Saud Üniversitesi'nde gece dersleri alırken, okulda Suudi Hava Yolları'yla bir işte çalışmaktadır.

1984 yılında Şeyh Al-Kalbani, önce Riyad havalimanının içindeki camide bir İmam oldu. Birkaç yıl boyunca Riyad camilerinin imamı olarak görev yaptıktan sonra Şeyh Al-Kalbani, Suudi Arabistan Kralı Abdullah tarafından Makkah'daki Ulu Camii'ye atandı. Kararın Şeyh Al-Kalbani'ye verdiği demeçte, “Her hangi bir nitelikte olursa olsun, rengi ne olursa olsun, nereden geldiğine bakılmaksızın kendi iyiliği ve ülkesinin iyiliği için lider olma şansı olacak” dedi.

Şeyh Al-Kalbani derin baritonu, güzel sesi ile tanınır. Evli ve 12 çocuk babası.

Şeyh Usama Abdülaziz Al-Khayyat

1951 yılında Mekke'de doğdu ve 1997'de Mekke'de Büyük Camii'nin İmamı olarak görev yaptı. Genç yaşta Kuran'ı babasından öğrendi ve ezberledi. Suudi Parlamentosu üyesi ( Majlis Ash-Shura ) ve İmam olarak görev yaptı.

Şeyh Dr. Faisal Jameel Ghazzawi

Şeyh Ghazzawi 1966'da doğdu. Qiraat Üniversitesi'nde bölüm başkanı.

Şeyh Abdulhafez Al-Shubaiti

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

Bilmeniz Gerekebilir